samorządowy serwis informacyjny
Dzisiaj jest 28-07-2021
szukaj
szukaj

My w Europie - młodzież w dialogu

2021-07-12

Grupa 12 dziewcząt ze szkół ponadpodstawowych z powiatu wolsztyńskiego wzięła w dniach 5 - 11 lipca udział w międzynarodowym projekcie „My w Europie - młodzież w dialogu”, które odbyło się w Niemczech w ośrodku KiEZ Frauensee. To już XIX projekt wymiany młodzieży niemiecko-polskiej, którego organizatorem w tym roku był Powiat Dahme-Spreewald, z którym współpracuje Powiat Wolsztyński.


Młodzież miała okazję do rozwijania swoich zainteresowań, pracy w międzynarodowej grupie oraz nauki języków obcych. Uczestniczyła także w animacjach językowych, które odbywały się codziennie rano, a następnie w trzech przez siebie wybranych warsztatach: fotograficznym, tanecznym i rękodzieło. Pierwszy warsztat miał na celu pokazanie jak wykonać telefonem komórkowy zdjęcie w różnej aranżacji, a także jak stosować różne techniki fotografowania wynikające z konieczności twórczej uczestników. Na warsztacie tanecznym poznawano techniki tańca hip-hop, uczono trzech układów artystycznych, które zostały połączone w jedną całość. Natomiast na zajęciach z rękodzieła młodzież wykonała maskę twarzy techniką nakładania gipsu, a na koniec ze swoich prac stworzyła jeden obraz. Wszystkie warsztaty miały jeden cel – edukację międzykulturową, poznanie rówieśników ze strony niemieckiej i polskiej, pokonanie barier komunikacyjnych, przełamanie uprzedzeń i stereotypów oraz rozwijanie umiejętności.


Ponadto gospodarze spotkania przygotowali wycieczkę do stolicy Niemiec, gdzie mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych miejsc oraz być pod murem berlińskim, a w godzinach popołudniowych zajęcia rekreacyjne. Pierwsze miały nazwę „Pływanie tratwą”. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy polsko-niemieckie. Z otrzymanych materiałów młodzież sama musiała zbudować tratwę i wypłynąć. Drugie zajęcie nazwano „Wysoko w górę” – czyli młodzież mogła huśtać się pomiędzy drzewami. Uczestnicy mogli pokonać swój strach przed wysokością, a także współdziałać, ponieważ osoba która chciała wypróbować huśtawkę musiała zostać podciągnięta przez pozostałych uczestników na poziom, który sama wyznaczyła. Dwie nasze uczennice – Marta i Klaudia osiągnęły maksymalną wysokość.


Podsumowaniem efektów wspólnej pracy młodzieży była ich publiczna prezentacja, w której uczestniczyli: ze strony polskiej - starosta Jacek Skrobisz i kierownik Wydziału Edukacji Dorota Gorzelaniak, ze strony niemieckiej - obecny starosta Stephan Loge, były starosta Martin Wille, który zapoczątkował współpracę obu powiatów oraz koordynatorzy projektu.
Dziękujemy uczestniczkom za godne reprezentowanie naszego powiatu, a gospodarzom za wspaniałą organizację spotkania i wspólnie spędzone chwile. Do zobaczenia za rok – w Polsce!

 GALERIA: My w Europie - młodzież w dialogu


Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
mapa powiat gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2019.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt
liczba odwiedzin: 20053710
online: 1
© 2019 MBEST