samorządowy serwis informacyjny
Dzisiaj jest 31-03-2020
szukaj
szukaj
Komunikaty

 Strona:  1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8  

Pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania na koronawirusa na terenie powiatu - podajemy aktualne dane z 30.03.2020 r.

2020-03-28
Aktualne dane dotyczące zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 na terenie powiatu wolsztyńskiego (30.03.2020)

Liczba potwierdzonych przypadków – 1, liczba osób aktualnie hospitalizowanych – 1, liczba osób aktualnie objętych kwarantanną – 181, liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 145, liczba pobranych wymazów – 34, w tym 29 wyników ujemnych, 1 dodatni,  pozostałe w trakcie badania. Informacja przekazana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wolsztynie.

Pilne komunikaty Urzędu Skarbowego w Wolsztynie

2020-03-11
1)  W związku zagrożeniem epidemiologicznym związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-COV-2 wywołującego zachorowania COVID-19 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie odwołuje prezentację wypełniania zeznań podatkowych w formie elektronicznej w usłudze Twój e-PIT, które odbywały się w każdą środę. Jednocześnie naczelnik informuje o możliwości korzystania z usług elektronicznych, oraz uzyskania informacji w zakresie rozliczeń PIT pod następującymi numerami telefonów urzędu: 68 347 55 08,    68 347 55 17,    68 347 55 24 oraz na Infolinii Krajowej Administracji Skarbowej pod numerami telefonów: 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych), 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych).  Możliwa jest również pomoc techniczna ws. usługi Twój e-PIT: info.epit@mf.gov.pl oraz pomoc techniczna systemu e-Deklaracje: info.e-deklaracje@mf.gov.pl

 


2) W związku aktualną sytuacją epidemiologiczną oraz potrzebą ograniczania bezpośrednich kontaktów, w trosce o bezpieczeństwo Państwa zachęcamy do korzystania z rozwiązań nie wymagających osobistej wizyty w urzędzie skarbowym:

·         poprzez usługę „Twój e-PIT” oraz system e-deklaracji - dostępne na portalu podatkowym - mogą Państwo rozliczyć swój PIT za rok ubiegły - przekierowanie na portal podatkowy

·         przy użyciu profilu zaufanego mogą Państwo załatwić wszystkie pozostałe sprawy – załóż profil zaufany przekierowanie

·         swój mikrorachunek do wpłaty podatku mogą Państwo sprawdzić na portalu podatkowym – przekierowanie do generatora mikrorachunku

Numer telefonu do Urzędu Skarbowego w Wolsztynie – 68 347 55 00.

Znajdą go Państwo również na naszej stronie internetowej oraz na stronie Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wypełnienia zeznania rocznego zapraszamy do skorzystania z infolinii PIT uruchomionej w naszym urzędzie skarbowym pod numerem: 68 347 55 08, 68 347 55 17, lub 68 347 55 24.

Do Państwa dyspozycji jest również ogólnopolska Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), gdzie dla usługi Twój e-PIT została wydzielona specjalna linia telefoniczna oraz adresy e-mail do kontaktu:

·         22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)

·         801 055 055 (z telefonów stacjonarnych)

·         +48 22 330 03 30 (z zagranicy)

·         pomoc techniczna ws. usługi Twój e-PIT - info.epit@mf.gov.pl

·         pomoc techniczna przy obsłudze systemu e-Deklaracje – info.e-deklaracje@mf.gov.pl

·         formularz do kontaktu z KIS

Przekaż 1% podatku dochodowego wybranej organizacji pożytku publicznego!

2020-01-02
•    Zamieszczony program umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej organizacji pożytku publicznego.
•    Darmowy program PIT dostarcza firma https://www.pitax.pl/ PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych
•    W związku z przystąpieniem przez Starostwo Powiatowe w Wolsztynie do projektu „Wspieraj lokalnie”, mającego umożliwić organizacjom pożytku publicznego bardziej efektywne pozyskiwanie funduszy z 1% podatku dochodowego, informujemy Państwa o możliwości przygotowania dla Waszych organizacji prezentacji/wizytówki w programie do rozliczeń PIT, który zamieszczony został na naszej stronie internetowej. W czasie rozliczenia podatkowego w programie, podatnicy zachęcani będą do przekazywania 1% na rzecz lokalnych OPP, czyli między innymi dla Państwa organizacji. W celu uzyskania dostępu do systemu i przygotowania prezentacji/wizytówki prosimy o wypełnienie następującego formularza: https://www.iwop.pl/formularz-dla-lokalnych-opp
 
Rozlicz PIT

ASF - Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wolsztynie z 5 grudnia

2019-12-06
asfart_(1575633613).jpg
Rozporządzenie (pełen tekst w załączeniu poniżej) Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wolsztynie zawiera m.in. 1) określenie obszaru skażonego afrykańskim pomorem świń u dzików, na terenie powiatu wolsztyńskiego, 2)  zakazuje na tym obszarze  przywożenia do gospodarstwa lub wywożenia z gospodarstwa świń bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii we Wolsztynie, wynoszenia i wywożenia świń i materiału biologicznego świń poza ten obszar, prowadzenia skupu, obrotu i pośrednictwa w tym obrocie świniami pochodzącymi z w/w obszaru, 3) nakazuje przetrzymywanie świń w miejscu wykluczającym ich kontakt z dzikami żyjącymi na wolności, skarmianie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących, odstrzał sanitarny dzików w ustalonych terminach.

ZUS: Ponad 18 tys. wniosków o odroczenie terminu płatności składek

2020-03-30
Dotychczas wpłynęło 18,4 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek. Możliwość odroczenia oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych – to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie spłaty należności objętych zawartymi wcześniej umowami.

„Jest to jednostronicowy dokument, w którym przedsiębiorca wskazuje, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności" - wyjaśnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska

„Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy” – wskazuje profesor.

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach.

Uproszczony wniosek m.in. o odroczenie terminu płatności może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.


W Wielkopolsce wpłynęło prawie 2 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek. Najwięcej na terenie I Oddziału ZUS w Poznaniu – 1109, po 334 wnioski w II Oddziale ZUS w Poznaniu i Ostrowie Wielkopolskim i 147 w Pile.

ZUS jest gotowy do realizowania tarczy antykryzysowej

2020-03-30
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy do realizowania tzw. tarczy antykryzysowej. „Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa będą realizowane priorytetowo” – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia, zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach.

Ułatwienia obejmują m.in. zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub FEP przez trzy miesiące.

„Jesteśmy przygotowani na wdrożenie rozwiązań prawnych, które są ułatwieniem dla wielu pracodawców i pracowników. Proponowane w ustawie trzymiesięczne zawieszenie opłacania składek przez mikroprzedsiębiorców nie wpłynie negatywnie na ich świadczenia wypłacane z ZUS” – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponadto nowa ustawa przewiduje świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych. Zniesiona będzie także opłata prolongacyjna za skorzystanie z ulg w opłacaniu składek.

„Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa, będą realizowane priorytetowo i będą zautomatyzowane. Wychodzimy z założenia, że w tym trudnym czasie należy zrobić wszystko, aby pomóc przedsiębiorcom i pracownikom” – podkreśla prezes Zakładu.

Przedsiębiorcy, którzy są w trudnej sytuacji, mogą już teraz korzystać z innych rozwiązań proponowanych przez ZUS. Chodzi m.in. o odroczenie składek ze względu na epidemię koronawirusa. „Skróciliśmy do 1 strony i maksymalnie uprościliśmy wniosek o odroczenie płatności. Wystarczy wypełnić kilka danych i krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy” – wyjaśnia prof. Uścińska.

Wniosek można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS.

Zmiany w aktach prawnych

2020-03-30
· 2020-04-01 - Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie utworzenia urzędów morskich, określenia ich siedzib oraz terytorialnego zakresu działania dyrektorów urzędów morskich (Dz.U. 1991 Nr 98, poz. 438)
· 2020-04-01 - Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz (Dz.U. 2005 Nr 61, poz. 548)
· 2020-04-01 - Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń wysokospecjalistycznych oraz warunków ich realizacji (Dz.U. z 2015 r. poz. 1958)
· 2020-04-01 - Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania (Dz.U. z 2017 r. poz. 1225)
· 2020-04-01 - Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz.U. z 2017 r. poz. 1802)
· 2020-04-01 - Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2018 r. poz. 852)
· 2020-04-01 - Ustawa o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz.U. z 2019 r. poz. 534)
· 2020-04-01 - Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1520)
· 2020-04-01 - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach (Dz.U. z 2014 r. poz. 1667)
· 2020-04-01 - Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2020 r. poz. 505 t.j.)
· 2020-04-01 - Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie sposobu określania profilu ryzyka banków i oddziałów banków zagranicznych oraz uwzględniania tego profilu w wyznaczaniu składek na fundusz gwarancyjny banków (Dz.U. z 2017 r. poz. 40)


Ostrzeżenie meteorologiczne – Przymrozki/1

2020-03-29
ostrzezenie2019_(1585476886).jpg
W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń przekazujemy treści komunikatów ostrzeżeń meteorologicznych nr 16 i 17 wydanych  przez IMGW Biuro Prognoz Meteorologicznych Oddział w Poznaniu.

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
mapa powiat gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2019.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt
 liczba odwiedzin: 17472025      online: 3
© 2019 MBEST