W dniu 18 stycznia 2013 roku w Miejskiej Sali Sportowej Świtezianka odbyło się Spotkanie Noworoczne Starosty Wolsztyńskiego Ryszarda Kurpa.
Uczestniczyli w nim znakomici goście, wśród których znaleźli się:
Podczas Spotkania wręczono tytuły Zasłużony dla Powiatu Wolsztyńskiego. Otrzymali je:
Kazimierz Nowak - urodził się 15 września 1931 roku w Wolsztynie. W styczniu 1955 roku rozpoczął pracę w Wolsztynie, w Szkole Podstawowej nr 1, ale następne dwa lata pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Świętnie. W latach 1957-1975 pracował w Wolsztynie w Szkole Podstawowej nr 1 jako nauczyciel wychowania fizycznego i opiekun sportu szkolnego. Od 1975 roku aż do przejścia na emeryturę pracował jako wizytator do spraw kultury, sportu i turystyki. Organizował narady, spotkania, imprezy sportowe dla miasta, gminy i rejonu. Także sporty wodne, zwłaszcza kajakowe. Za pracę zawodową i społeczną był wiele razy odznaczany i wyróżniany, między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Maciej Wojciechowski – jest długoletnim, zasłużonym pracownikiem służby zdrowia w tym gros na stanowiskach kierowniczych. Jako Dyrektor Szpitala Rejonowego w Wolsztynie stale unowocześniał kierowaną placówkę, wprowadzając nowoczesne formy zarządzania. Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna, którą zarządza należy do najlepszych w województwie co jest jego niezaprzeczalną zasługą.
Z powodzeniem od lat propaguje zasady higieny, zdrowego żywienia. Organizuje i współorganizuje działania poświęcone ochronie zdrowia w różnych środowiskach.
OSP Chobienice - założona 1 marca 1930 roku. Obecnie to 55 członków i 30 młodzików, przepiękna remiza ze świetlicą i pomieszczeniami na samochody i sprzęt. OSP aktywnie jest zaangażowana w działalność społeczną w środowisku lokalnym i gminie. OSP Chobienice to 82 lata działalności. W 2005 roku Rada Gminy przyznała tej jednostce statuetkę „Czapli Siwej” za całokształt działalności.
NAGRODY GOSPODARCZE STAROSTY WOLSZTYŃSKIEGO 2012
Po raz dziewiąty w kronice wydarzeń powiatu na Spotkaniu Noworocznym, podczas uroczystej gali zostały wręczone przedsiębiorcom Nominacje i Nagrody Gospodarcze Starosty Wolsztyńskiego w postaci statuetek „ZŁOTEGO LOGO”. Nagrody te, wręczane są w dowód uznania gospodarczych osiągnięć oraz za wsparcie udzielone samorządom w roku 2012.
Nominacje i statuetki ,,ZŁOTEGO LOGO'' są wyróżnieniem firm Ziemi Wolsztyńskiej, za osiągane wyniki ekonomiczne, oferowane wysokiej jakości produkty i usługi, a także udzielone wsparcie na rzecz gmin i powiatu, promocję w kraju i za granicą oraz wszelkie działania przyczyniające się do rozwoju gospodarczego naszej małej ojczyzny.
Nagroda Gospodarcza Starosty Wolsztyńskiego jest również wyrazem uznania, szacunku a przede wszystkim podziękowaniem władz samorządowych przedsiębiorcom, za ogromny wysiłek i determinację w dążeniu do osiągnięcia jak najlepszych wyników i wniesienia znaczącego wkładu w rozwój gospodarczy powiatu wolsztyńskiego. Po raz piąty Nagrody Gospodarcze przyznano w trzech kategoriach:
● za osiągnięcia ekonomiczne
● za działalność na rzecz samorządów terytorialnych powiatu
● oraz za najciekawszy produkt turystyczny Powiatu Wolsztyńskiego.
Po wstępnej selekcji, Kapituła Nagrody Gospodarczej Starosty Wolsztyńskiego zakwalifikowała do ścisłego finału 10 podmiotów.
Do Nagrody Gospodarczej Starosty Wolsztyńskiego w 2012 roku w kategorii za osiągnięcia ekonomiczne nominowano firmy: Indywidualne Gospodarstwo Rolne Usługi Rolnicze w Starym Widzimiu Pana Piotra Szały, MERDA Zakład Przetwórstwa i Uboju Zwierząt Sp. z o.o. w Kębłowie prowadzona przez Pana Daniela Szymańskiego, Hama-Plus SA W Starym Widzimiu zarządzana przez Pana Pawła Rembacza.
W kategorii za działalność na rzecz samorządów terytorialnych Powiatu Wolsztyńskiego nominowano firmy i organizację. Są to: Firma Handlowa TOB-PASZ w Kiełkowie Pana Grzegorza Tobysa, Firma Transport Ciężarowy – Handel w Wolsztynie Pana Franciszka Lisowskiego, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szpitala Powiatowego im. dr Roberta Kocha w Wolsztynie reprezentowane przez Prezesa Pana Jana Kusiaka.
W kategorii za najciekawszy produkt turystyczny Powiatu Wolsztyńskiego nominowano: Wieżę Widokową w Siekowie najnowszy produkt turystyczny Gminy Przemęt, Konkurs Muzyki Ludowej w Kopanicy wspólna inicjatywa Komitetu organizacyjnego - władz Gminy Siedlec, Sołtysa i mieszkańców Kopanicy oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, Kolej z dawnych lat - Parowozownia Wolsztyn niezapomniane przeżycia dla miłośników parowozów oferowane przez PKP CARGO SA w Poznaniu, Pobyty szkoleniowo-integracyjne i rekreacyjno-wypoczynkowe w kompleksie Szkoleniowo-weselnym Rueda w Buczu Pana Jacka Zająca.
Spośród nominowanych do Nagrody Gospodarczej Starosty Wolsztyńskiego w 2012 roku w kategorii za osiągnięcia ekonomiczne tytuł Laureata oraz statuetkę ZŁOTEGO LOGO zdobyło: INDYWIDUALNE GOSPODARSTWO ROLNE USŁUGI ROLNICZE PANA PIOTRA SZAŁY. Nagrodę odebrał: Piotr Szała.
Pan Piotr Szała prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 300ha. Zajmuje się produkcją roślinną i hodowlą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym a także usługami rolniczymi. Jest największym producentem trzody chlewnej na terenie gminy Wolsztyn. Średnie plony zbóż w 2012r. to ponad 4,8 tony z jednego ha wykorzystywane na zabezpieczenie bazy paszowej. Stado 300 sztuk macior zabezpiecza prosięta do własnego tuczu w ilości ponad 4.000 sztuk rocznie i pozwala na sprzedaż nadwyżki warchlaków do dalszego chowu w ilości 2.000 sztuk rocznie. Gospodarstwo wprowadziło do produkcji nową rasę loszek NAIMA o najlepszych cechach ras europejskich i światowych w zakresie przyrostu, jakości tuszy, macierzyństwa i mleczności. Gospodarstwo dysponuje nowoczesną chlewnią dla trzody oraz stosuje nowoczesne technologie produkcji u siebie i dzierżawionych od ANR obiektach po PGR w Błocku. Piotr Szała otrzymał odznakę MINISTERSTWA ROLNICTWA - Zasłużony Dla Rolnictwa.
W kategorii za działalność na rzecz samorządów terytorialnych Powiatu Wolsztyńskiego tytuł Laureata oraz statuetkę Złotego Logo otrzymało STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU SZPITALA POWIATOWEGO IM. DR ROBERTA KOCHA W WOLSZTYNIE. Nagrodę odebrał Jan Kusiak.
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szpitala Powiatowego im. dr Roberta Kocha w Wolsztynie działa lokalnie od ponad 12 lat. Prowadzi działania głównie w zakresie promocji zdrowia mieszkańców powiatu, doposażania wolsztyńskiego szpitala w sprzęt medyczny oraz tworzenia infrastruktury szpitalnej przyjaznej pacjentom. Stowarzyszenie liczy około 30 członków. W ostatnim czasie doposażyło szpital w specjalistyczny sprzęt medyczny oraz brało współudział w pracach remontowych w szpitalu. Dokonano m.in. zakupu aparatu USG za kwotę 120 000zł, zakupu zestawu do prób wysiłkowych, zakupu holterów, wymiany ponad 300 okien, wymiany ogrzewania z tradycyjnego na gazowe, zakupu łóżek do sal oddziałowych, klimatyzacji na blok operacyjny, lodówek kuchennych do kuchni szpitalnej oraz wykonanie innych prac opłaconych poszczególnym wykonawcom. Wartość zakupów i innych prac stanowi kwotę ponad 1 500 000zł.
W kategorii najciekawszy produkt turystyczny Powiatu Wolsztyńskiego tytuł Laureata oraz statuetkę Złotego Logo zdobył KONKURS MUZYKI LUDOWEJ W KOPANICY. Nagrodę odebrał w imieniu Komitetu Organizacyjnego Sołtys Kopanicy – Pan Józef Piwecki.
Konkurs Muzyki Ludowej w Kopanicy jest najstarszą imprezą dudziarsko-koźlarską w kraju. Pierwszy konkurs muzyki ludowej na tego typu instrumentach miał miejsce w Kopanicy 20 czerwca 1937r. Tradycje te odnowiły po 66 latach władze gm. Siedlec, z inspiracji poznańskiego Muzeum Instrumentów Muzycznych. W konkursie każdorazowo bierze udział ok. 50 – 60 młodych i dorosłych muzyków. Wydarzenie jest jedną z form popularyzacji muzyki „naszych korzeni”, sztuki dudziarskiej i koźlarskiej w każdym jej wymiarze, wśród mieszkańców i przybyszów, ma na celu również promowanie młodych, utalentowanych muzyków, stwarzając im szansę startu w życie artystyczne.
Konkurs jest oryginalną formułą promocji Ziemi Siedleckiej, Powiatu Wolsztyńskiego i Regionu Kozła, wyzwala przestrzeń do integracji środowiska muzycznego i regionalistycznego całej Wielkopolski. Corocznie organizowany, ma za zadanie ochronić, udokumentować oraz spopularyzować dudziarskie tradycje wykonywania muzyki ludowej, a także sposób wytwarzania instrumentów ludowych. Oprócz przesłuchań konkursowych indywidualnych młodzieży i dorosłych, zespołowych, śpiewu i kategorii mistrz i uczeń, wydarzeniu towarzyszy szereg innych imprez m.in. wędrówka bryczkami Szlakiem Koźlarskim, Koźlarski Piknik, Dudziarski Gościniec, koncert finałowy, kiermasz rękodzieła ludowego i pokaz budowy kozła i dud oraz otwarta zabawa taneczna. Dzięki konkursowi powstały miejscowe specjały jak „Dębowa Koźlarska Wielkopolska”,” „Kopanicka Miodówka Dudziarska i Koźlarska”, „Śliwka Leonarda”. W 2012r. odbyły się 34 występy w 14 miejscach przy publiczności około 3000 osób.
Spotkanie uświetnił swoim występem, działający przy Wolsztyńskim Domu Kultury zespół „Dixie Kings” pod kierownictwem Wojciech Warszawskiego.