Spotkanie Noworoczne Starosty Wolsztyńskiego 2013-01-21  

W dniu 18 stycznia 2013 roku w Miejskiej Sali Sportowej Świtezianka odbyło się Spotkanie Noworoczne Starosty Wolsztyńskiego Ryszarda Kurpa.

Uczestniczyli w nim znakomici goście, wśród których znaleźli się:

•  Rafał Grupiński – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – Szef Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej
• Jakub Rutnicki - Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej
• Inspektor Lech Biernat – Dyrektor Biura Prawnego Komendy Głównej Policji
• Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego
• Andrzej Trybusz – Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny
• Andrzej Bobrowski – Dyrektor Agencji Rynku Rolnego Oddziału Terenowego w Poznaniu
• Maciej Kozik - Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych
• Rafał Klimek – Zastępca Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
• Lech Drożdżyński – Prezes Zarządu Głównego PTTK
• Teresa Stelmaszyk – Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Dróg Krajowych i Autostrad w Nowym Tomyślu
• major Dariusz Piekarz – Zastępca Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Tomyślu
• Dorota Gorzelniak - Wójt Gminy Przemęt
• Hieronim Birk – Zastępca Wójta Gminy Siedlec
• Justyna Mikołajewska – Zastępca Burmistrza Wolsztyna
• Mariusz Zgaiński – Starosta Grodziski
• Tomasz Szulc – Wicestarosta Nowotomyski
• Gerard Tomiak - Burmistrz Rakoniewic
• Henryk Szymański – Burmistrz Grodziska Wlkp.
• Henryk Helwing - Burmistrz Nowego Tomyśla
• Krzysztof Woziński – Zastępca Burmistrza Kargowej
• Przedstawiciele duchowieństwa z naszego powiatu ksiądz proboszcz Sławomir Majchrzak, oraz przedstawiciel Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze rektor Antoni Bochm

Zaszczycili nas swoja obecnością nasi przyjaciele z zagranicy:
• Delegacja z Powiatu Dahme- Spreewald na czele ze Starostą Stephanem Loge oraz delegacje z zaprzyjaźnionego Powiatu Jeleniogórskiego w osobach Pani Grażyny Bojęć Skarbnika Powiatu oraz Wiesława Dzierzby Dyrektora Wydziału Promocji Turystyki i Sportu.
• Przewodniczący Rady Powiatu Wolsztyńskiego Janusz Zając i Radni Powiatu
• Radni Rady Miejskiej w Wolsztynie
• Przewodniczący Rady Gminy Przemęt Jerzego Dominiaka
• Przewodniczący Rady Gminy Siedlec Krzysztof Piechowiak

Podczas Spotkania wręczono tytuły Zasłużony dla Powiatu Wolsztyńskiego. Otrzymali je:

Kazimierz Nowak - urodził się 15 września 1931 roku w Wolsztynie. W styczniu 1955 roku rozpoczął pracę w Wolsztynie, w Szkole Podstawowej nr 1, ale następne dwa lata pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Świętnie. W latach 1957-1975 pracował w Wolsztynie w Szkole Podstawowej nr 1 jako nauczyciel wychowania fizycznego i opiekun sportu szkolnego. Od 1975 roku aż do przejścia na emeryturę pracował jako wizytator do spraw kultury, sportu i turystyki. Organizował narady, spotkania, imprezy sportowe dla miasta, gminy i rejonu. Także sporty wodne, zwłaszcza kajakowe. Za pracę zawodową i społeczną był wiele razy odznaczany i wyróżniany, między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Maciej Wojciechowskijest długoletnim, zasłużonym pracownikiem służby zdrowia w tym gros na stanowiskach kierowniczych. Jako Dyrektor Szpitala Rejonowego w Wolsztynie stale unowocześniał kierowaną placówkę, wprowadzając nowoczesne formy zarządzania. Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna, którą zarządza należy do najlepszych w województwie co jest jego niezaprzeczalną zasługą.

Z powodzeniem od lat propaguje zasady higieny, zdrowego żywienia. Organizuje i współorganizuje działania poświęcone ochronie zdrowia w różnych środowiskach.

OSP Chobienice -  założona 1 marca 1930 roku. Obecnie to 55 członków i 30 młodzików, przepiękna remiza ze świetlicą i pomieszczeniami na samochody i sprzęt. OSP aktywnie jest zaangażowana w działalność społeczną w środowisku lokalnym i gminie. OSP Chobienice to 82 lata działalności. W 2005 roku Rada Gminy przyznała tej jednostce statuetkę „Czapli Siwej” za całokształt działalności.

NAGRODY GOSPODARCZE STAROSTY WOLSZTYŃSKIEGO 2012

Po raz dziewiąty w kronice wydarzeń powiatu na Spotkaniu Noworocznym, podczas uroczystej gali zostały wręczone przedsiębiorcom Nominacje i Nagrody Gospodarcze Starosty Wolsztyńskiego w postaci statuetek „ZŁOTEGO LOGO”. Nagrody te, wręczane są w dowód uznania gospodarczych osiągnięć oraz za wsparcie udzielone samorządom w roku 2012.

Nominacje i statuetki ,,ZŁOTEGO LOGO'' są wyróżnieniem firm Ziemi Wolsztyńskiej, za osiągane wyniki ekonomiczne, oferowane wysokiej jakości produkty i usługi, a także udzielone wsparcie na rzecz gmin i powiatu, promocję w kraju i za granicą oraz wszelkie działania przyczyniające się do rozwoju gospodarczego naszej małej ojczyzny.

Nagroda Gospodarcza Starosty Wolsztyńskiego jest również wyrazem uznania, szacunku a przede wszystkim podziękowaniem władz samorządowych przedsiębiorcom, za ogromny wysiłek i determinację w dążeniu do osiągnięcia jak najlepszych wyników i wniesienia znaczącego wkładu w rozwój gospodarczy powiatu wolsztyńskiego. Po raz piąty Nagrody Gospodarcze przyznano w trzech kategoriach:

    za osiągnięcia ekonomiczne

    za działalność na rzecz samorządów terytorialnych powiatu

    oraz za najciekawszy produkt turystyczny Powiatu Wolsztyńskiego.

Po wstępnej selekcji, Kapituła Nagrody Gospodarczej Starosty Wolsztyńskiego zakwalifikowała do ścisłego finału 10 podmiotów.

Do Nagrody Gospodarczej Starosty Wolsztyńskiego w 2012 roku w kategorii za osiągnięcia ekonomiczne nominowano firmy: Indywidualne Gospodarstwo Rolne Usługi Rolnicze w Starym Widzimiu Pana Piotra Szały, MERDA Zakład Przetwórstwa i Uboju Zwierząt Sp. z o.o. w Kębłowie prowadzona przez Pana Daniela Szymańskiego, Hama-Plus SA W Starym Widzimiu zarządzana przez Pana Pawła Rembacza.

W kategorii za działalność na rzecz samorządów terytorialnych Powiatu Wolsztyńskiego nominowano firmy i organizację. Są to: Firma Handlowa TOB-PASZ w Kiełkowie Pana Grzegorza Tobysa, Firma Transport Ciężarowy – Handel w Wolsztynie Pana Franciszka Lisowskiego, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szpitala Powiatowego im. dr Roberta Kocha w Wolsztynie reprezentowane przez Prezesa Pana Jana Kusiaka.

W kategorii za najciekawszy produkt turystyczny Powiatu Wolsztyńskiego nominowano: Wieżę Widokową w Siekowie najnowszy produkt turystyczny Gminy Przemęt, Konkurs Muzyki Ludowej w Kopanicy wspólna inicjatywa Komitetu organizacyjnego - władz Gminy Siedlec, Sołtysa i mieszkańców Kopanicy oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, Kolej z dawnych lat - Parowozownia Wolsztyn niezapomniane przeżycia dla miłośników parowozów oferowane przez PKP CARGO SA w Poznaniu, Pobyty szkoleniowo-integracyjne i rekreacyjno-wypoczynkowe w kompleksie Szkoleniowo-weselnym Rueda w Buczu Pana Jacka Zająca.

Spośród nominowanych do Nagrody Gospodarczej Starosty Wolsztyńskiego w 2012 roku w kategorii za osiągnięcia ekonomiczne tytuł Laureata oraz statuetkę  ZŁOTEGO LOGO zdobyło: INDYWIDUALNE GOSPODARSTWO ROLNE USŁUGI ROLNICZE  PANA PIOTRA SZAŁY. Nagrodę odebrał: Piotr Szała.

Pan Piotr Szała prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 300ha. Zajmuje się produkcją roślinną i hodowlą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym a także usługami rolniczymi. Jest największym producentem trzody chlewnej na terenie gminy Wolsztyn. Średnie plony zbóż w 2012r. to ponad 4,8 tony z jednego ha wykorzystywane na zabezpieczenie bazy paszowej. Stado 300 sztuk macior zabezpiecza prosięta do własnego tuczu w ilości ponad 4.000 sztuk rocznie i pozwala na sprzedaż nadwyżki warchlaków do dalszego chowu w ilości 2.000 sztuk rocznie. Gospodarstwo wprowadziło do produkcji nową rasę loszek NAIMA o najlepszych cechach ras europejskich i światowych w zakresie przyrostu, jakości tuszy, macierzyństwa i mleczności. Gospodarstwo dysponuje nowoczesną chlewnią dla trzody oraz stosuje nowoczesne technologie produkcji u siebie i dzierżawionych od ANR obiektach po PGR w Błocku. Piotr Szała otrzymał odznakę MINISTERSTWA ROLNICTWA - Zasłużony Dla Rolnictwa.

W kategorii za działalność na rzecz samorządów terytorialnych Powiatu Wolsztyńskiego tytuł Laureata oraz statuetkę Złotego Logo otrzymało STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU SZPITALA POWIATOWEGO IM. DR ROBERTA KOCHA W WOLSZTYNIE. Nagrodę odebrał Jan Kusiak.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szpitala Powiatowego im. dr Roberta Kocha w Wolsztynie działa lokalnie od ponad 12 lat. Prowadzi działania głównie w zakresie promocji zdrowia mieszkańców powiatu, doposażania wolsztyńskiego szpitala w sprzęt medyczny oraz tworzenia infrastruktury szpitalnej przyjaznej pacjentom. Stowarzyszenie liczy około 30 członków. W ostatnim czasie doposażyło szpital w specjalistyczny sprzęt medyczny oraz brało współudział w pracach remontowych w szpitalu. Dokonano m.in. zakupu aparatu USG za kwotę 120 000zł, zakupu zestawu do prób wysiłkowych, zakupu holterów, wymiany ponad 300 okien, wymiany ogrzewania z tradycyjnego na gazowe, zakupu łóżek do sal oddziałowych, klimatyzacji na blok operacyjny, lodówek kuchennych do kuchni szpitalnej oraz wykonanie innych prac opłaconych poszczególnym wykonawcom. Wartość zakupów i innych prac stanowi kwotę ponad 1 500 000zł.

W kategorii najciekawszy produkt turystyczny Powiatu Wolsztyńskiego tytuł Laureata oraz statuetkę Złotego Logo zdobył KONKURS MUZYKI LUDOWEJ W KOPANICY. Nagrodę odebrał w imieniu Komitetu Organizacyjnego Sołtys Kopanicy – Pan Józef Piwecki.

Konkurs Muzyki Ludowej w Kopanicy jest najstarszą imprezą dudziarsko-koźlarską w kraju. Pierwszy konkurs muzyki ludowej na tego typu instrumentach miał miejsce w Kopanicy 20 czerwca 1937r. Tradycje te odnowiły po 66 latach władze gm. Siedlec, z inspiracji poznańskiego Muzeum Instrumentów Muzycznych. W konkursie każdorazowo bierze udział ok. 50 – 60 młodych i dorosłych muzyków. Wydarzenie jest jedną z form popularyzacji muzyki „naszych korzeni”, sztuki dudziarskiej i koźlarskiej w każdym jej wymiarze, wśród mieszkańców i przybyszów, ma na celu również promowanie młodych, utalentowanych muzyków, stwarzając im szansę  startu w życie artystyczne.

Konkurs jest oryginalną formułą promocji Ziemi Siedleckiej, Powiatu Wolsztyńskiego i Regionu Kozła, wyzwala przestrzeń do integracji środowiska muzycznego i regionalistycznego całej Wielkopolski. Corocznie organizowany,  ma za zadanie ochronić, udokumentować oraz spopularyzować dudziarskie tradycje wykonywania muzyki ludowej, a także sposób wytwarzania instrumentów ludowych. Oprócz przesłuchań konkursowych indywidualnych młodzieży i dorosłych, zespołowych, śpiewu i kategorii mistrz i uczeń, wydarzeniu towarzyszy szereg innych imprez m.in. wędrówka bryczkami Szlakiem Koźlarskim, Koźlarski Piknik, Dudziarski Gościniec, koncert finałowy, kiermasz rękodzieła ludowego i pokaz budowy kozła i dud oraz otwarta zabawa taneczna. Dzięki konkursowi powstały miejscowe specjały jak „Dębowa Koźlarska Wielkopolska”,” „Kopanicka Miodówka Dudziarska i Koźlarska”, „Śliwka Leonarda”. W 2012r. odbyły się 34 występy w 14 miejscach przy publiczności około 3000 osób.

Spotkanie uświetnił swoim występem, działający przy Wolsztyńskim Domu Kultury zespół „Dixie Kings” pod kierownictwem Wojciech Warszawskiego.