samorządowy serwis informacyjny
Dzisiaj jest 15-08-2020
szukaj
szukaj

XIII Wiedeński Koncert Noworoczny 2020

2020-01-02
 Na wspaniałą muzyczną podróż „Z biegiem Dunaju” zaprosił w Nowy Rok mieszkańców powiatu wolsztyńskiego starosta Jacek Skrobisz. Dzięki dobrej współpracy z Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze i na zaproszenie ojca superiora obrzańskiej uczelni Józefa Wcisło, 13-letnia tradycja koncertu noworocznego w Obrze mogła zostać kontynuowana. Wydarzenie to każdego roku zapełnia po brzegi barokowe wnętrza kościoła, słynącego ze wspaniałej akustyki.
Należy wspomnieć, że wiele osób nie wyobraża sobie innego wejścia w nowy rok, jak właśnie ze wspaniałą muzyką w tych bogatych wnętrach obrzańskiego klasztoru. Są to najwięksi mecenasi kultury, którzy nie tylko uczestniczą od wielu lat w naszych koncertach noworocznych, ale i dokładają wszelkich starań, aby muzyczne prezentacje mogły się odbyć na najwyższym poziomie.
Właścicielka firmy „Biegpol”, Grażyna Biegańska, której przedsiębiorstwo w 2019 r. obchodziło okrągły jubileusz 30-lecia działalności, w wielkim skupieniu oddawała się „podróży Dunajem”, podobnie jak nasi pozostali mecenasi kultury z banku PKO BP (oddział w Wolsztynie) oraz osoby zaproszone na koncert przez właścicieli firmy budowlanej Dana-Bud - Danutę i Stanisława Karczów, którzy nie mogli w tym roku uczestniczyć w muzycznej uczcie, ale zadbali o odpowiednie nagrzanie świątyni, co nie tylko stworzyło komfort zasiadającym na widowni mieszkańcom powiatu, ale było także niezwykle istotne dla orkiestry i solistów.
Tegoroczny koncert trochę odbiegał repertuarowo od „modelu wiedeńskiego”, ale nie zerwał z nim całkowicie. Twórcy repertuaru zadbali o wspaniałą spójność wizerunkową, nawiązującą do jego tytułu. Dunaj to druga co do długości rzeka Europy, przepływająca przez wiele europejskich krain, różniących się zarówno geograficznie, jak i kulturowo. Źródło rzeki znajduje się w górach Schwarzwaldu, na terenie Niemiec. Tu urodził się i działał wybitny kompozytor, pianista i dyrygent Johannes Brahms, którego „Uwertura akademicka” rozpoczęła naszą kulturalną podróż po „krajach dunajskich”.  Niemieckiego pochodzenia był także Engelbert Humperdinck – kompozytor i pedagog. To właśnie w jego najsłynniejszym dziele operowym „Jaś i Małgosia” zaprezentowali się publiczności tegoroczni soliści: sopranistka Barbara Gutaj-Monowid i tenor Hubert Stolarski.
Płynąc dalej z nurtem Dunaju dotarliśmy do stolicy Austrii – Wiednia. Miasto to uznawane jest za nieformalną stolicę walca, a także wszelakich polek, galopów, marszów, operetek i oczywiście wystawnych balów i koncertów. Dlatego też Sinfonietta Polonia pod batutą Cheung Chau zachwyciła nas wspaniałym wykonaniem najsłynniejszego utworu Johanna Straussa (syna) „Nad pięknym, modrym Dunajem”.
Z Austrii skierowaliśmy się przez Słowację na Węgry, aby ostatecznie dotrzeć do Bułgarii – ojczyzny czworga młodych tancerzy z formacji „Tracian Gift”, którzy zaprezentowali się w układach, przygotowanych specjalnie na potrzeby tego projektu. Ich występy nadały koncertowi wspaniałej dynamiki, eksplodującej temperamentem i tętniącej kolorytem.
W noworocznej podróży Dunajem odwiedziliśmy także Rumunię, Mołdawię, Ukrainę – zatrzymując się na moment w tym ostatnim, aby orkiestra wraz z tancerzami zaprosiła publiczność do wspólnego odtańczenia Hopaka – ukraińskiego tańca ludowego, w którym miał okazję zaprezentować się również wolsztyński starosta Jacek Skrobisz.
GALERIA: XIII Wiedeński Koncert Noworoczny 2020<- powrót

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
mapa powiat gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2019.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt
 liczba odwiedzin: 18253302      online: 1
© 2019 MBEST