Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

100 rocznica Powstania Wielkopolskiego w Babimoście

 

W dniu 8 lutego 2019 r. odbyła się konferencja upamiętniająca obchody 100-ej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, w której uczestniczył Burmistrz Babimostu Bernard Radny oraz zaproszeni na tę uroczystość goście, w tym Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, w imieniu Marszałek Województwa Lubuskiego - Dyrektor Departamentu Infrastruktury Społecznej - Mirosław Glaz.

Pierwsza część spotkania odbyła się na cmentarzu Parafialnym w Babimoście, gdzie oddano hołd Bojownikom walczącym o wolność Ziemi Babimojskiej w latach 1918-1919 oraz złożono wiązanki na grobie Powstańców Wielkopolskich. Druga część konferencji odbyła się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Babimoście, która rozpoczęła się występem Kapeli Koźlarskiej z Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku pod przewodnictwem Adama Konbel. Następnie głos zabrał Burmistrz Babimostu, który przywitał przybyłych gości i wprowadził wszystkich w tematykę Powstania Wielkopolskiego. Szkoła Podstawowa z Podmokli Małych przedstawiła historyczną prezentację słowno - muzyczną, która została przygotowana przez Panią Małgorzatę Radną - opracowanie scenariusza i reżyseria,  Panią Weronikę Kandulską i Panią Sylwię Wołek- prezentacja multimedialna, taniec z flagami- Pani Justyna Ambroży – Woźniak, muzyka i śpiew- Pan Przemysław Puchalski. Prelekcję na temat „Znaczenia Powstania Wielkopolskiego w historii Polski ‘’ wygłosił Dr Marek Rezler.

Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Babimoście zorganizowały w sali bankietowej wystawę „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” ze zbiorów Izby Pamiątek Regionalnych w Babimoście oraz wyeksponowały z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy wystawę pt. „Ku jedności i niepodległości - Nowe Kramsko 1919 powstańcza bitwa okiem archeologa”, na których można było zobaczyć stare dokumenty, legitymacje, zdjęcia uczestników Powstania Wielkopolskiego, odznaczenia, medale. Eksponowano pamiątki zasłużonego powstańca Wojciecha Piweckiego.

Babimost w okresie powstania wielkopolskiego był częścią niemieckiego powiatu Bomst. W obronie Babimostu i pobliskiego Grójca Wielkiego 12 i 13 lutego 1919 roku uczestniczyli powstańcy z kompanii wolsztyńskiej, a jej dowódca - ppor. Stanisław Tomiak został w tych walkach ranny.

tekst i zdjęcia za: www.babimost.pl