Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

 

Obchody setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Przemęckiej

Dnia 6 stycznia 2019 r. w Przemęcie uczczono setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Przemęckiej. Dokładnie 100 lat temu na Rynku w Przemęcie zebrali się mieszkańcy tej wsi oraz okolicy, aby przyłączyć się do powstańczych walk.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. za Ojczyznę w przemęckim kościele farnym, którą odprawił ks. proboszcz Edmund Jaworski. Po raz pierwszy udział w uroczystości wzięła Kompania Honorowa Wojska Polskiego wraz z pocztem sztandarowym 3 Dywizjonu Artylerii Rakietowej z Sulechowa. Po Mszy św. jej uczestnicy z zorganizowanym pochodzie przemaszerowali na przemęcki Rynek.
Uczczenie pamięci przemęckich powstańców roku 1919 rozpoczęło złożenie meldunku Dowódcy 3 Dywizjonu Artylerii Rakietowej w Sulechowie, ppłk Rafałowi Grzywińskiemu. Meldunek złożył dowódca uroczystości, porucznik Adrian Kuc. Następnie odegrano i odśpiewano hymn państwowy, a prowadzący uroczystości Maciej Ratajczak z GCKiB w Przemęcie w imieniu organizatorów powitał licznych gości. Wśród przybyłych byli m.in. poseł Krzysztof Paszyk oraz senator Jan Filip Libicki. Licznie reprezentowane były samorządy Powiatu Wolsztyńskiego i gmin go tworzących. Nie zabrakło także delegacji szkół i przedszkoli, organizacji społecznych, służb mundurowych, ochotniczych straży pożarnych, sołtysów oraz przedsiębiorców i przedstawicieli firm. W uroczystości udział wzięli również harcerze z 7 Drużyny Harcerskiej im. Jana Pawła II w Przemęcie, którzy wspólnie z wojskiem pełnili wartę honorową przy tablicach pamięci.
W roli gospodarzy uroczystości obecni byli Wójt Gminy Przemęt, Janusz Frąckowiak; Zastępca Wójta Gminy Przemęt, Waldemar Kalitka; Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Przemęcie, Antoni Fornalski oraz Dyrektor Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolski w Przemęcie, Halina Pohl. W wydarzeniu udział wzięło sporo mieszkańców Przemętu.
Podczas swojego przemówienia Wójt Gminy Przemęt, Janusz Frąckowiak, przypomniał o znaczeniu powstańczego czynu, nie tylko dla ludzi tamtych czasów ale dla nas, współczesnych.
Ważną częścią uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy, poświęconej ks. Stanisławowi Kuliszakowi, który był m.in. organizatorem Kompani Przemęckiej. Tablica, która wmurowana została w ścianę kościoła pw. św. Andrzeja w Przemęcie, powstała dzięki osobistym staraniom Prezesa Koła TPPW w Przemęcie, Antoniego Fornalskiego oraz dzięki przychylności ks. proboszcza Edmunda Jaworskiego. Odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie wójt Janusz Frąckowiak oraz prezes Antoni Fornalski. Po odsłonięciu tablice poświęcił ks. wikariusz Michał Husiar.
O tym kim był ks. Stanisław Kuliszak wszyscy zebrani mogli dowiedzieć się z odczytanej noty biograficznej, natomiast o zaangażowaniu mieszkańców Ziemi Przemęckiej w walki powstańcze mówił w swoim przemówieniu Antoni Fornalski.
Wszyscy polegli w walkach narodowowyzwoleńczych uczczeni zostali także w apelu pamięci, który przeprowadził plutonowy Łukasz Kos. Na ich część oddana została potrójna salwa honorowa.
Przybyłe na uroczystość delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod tablicami upamiętniającymi czyn sprzed stu lat. Uroczystość zakończyło odśpiewanie „Roty” oraz odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Podczas obchodów setnej rocznicy wyzwolenia Przemętu na przemęckim Rynku, dzięki uprzejmości 3 Dywizjonu Artylerii Rakietowej z Sulechowa, zorganizowana została wystawa sprzętu wojskowego, która cieszyła się niemałym zainteresowaniem.
Kolejną część uroczystości, już na sali restauracji „Morena” w Starkowie, rozpoczął patriotyczny występ przygotowany przez dzieci i nauczycieli ze szkół w Starkowie i Radomierza. W przygotowanej inscenizacji nie zabrakło postaci ks. Kuliszaka i dowódcy Kompani Przemęckiej Józefa Wróblewskiego. Tu wójt Janusz Frąckowiak wspólnie z Przewodniczącą Rady Gminy Przemęt Elżbietą Witą wręczyli pamiątkowe medale setnej rocznicy wyzwolenia Przemętu osobom i instytucją szczególnie zasłużonym dla rozwoju gminy Przemęt.
Z okazji setnej rocznicy Gmina Przemęt oraz GCKiB w Przemęcie przygotowały również okolicznościowe wydawnictwo poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu na Ziemi Przemęckiej.

                                   tekst za: www.przemet.pl

                                                                    zdjęcia: Waldemar Warciarek, Tomasz Paterek