Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

 

W dniu 10 lutego 2018 r. w Kargowej odbyły się uroczystości związane z obchodami 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. W rocznicę wydarzeń w Kargowej, na dawnym cmentarzu ewangelickim, odbyła się uroczystość odsłonięcia miejsca pamięci związanego z Powstaniem Wielkopolskim. 99 lat temu zostali tam pochowani powstańcy z kompanii wielichowskiej, którzy zginęli w 1919 r.  w czasie walk o Kargowę. Pochowano ich w zbiorowej mogile, bez trumien i udziału księdza. Członkowie Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego z Wielichowa czynili starania o przeniesienie zwłok z Niemiec do ich rodzinnej ziemi. Udało się to po 9. latach. 10 lutego 1928 r. odbyła się ekshumacja, w której uczestniczyła 11 – osobowa delegacja, w tym członkowie rodzin, władze z Wielichowa i konsul Rzeczpospolitej Polskiej p. Ptaszycki. Uroczysty pogrzeb odbył się 12 lutego 1928 r. Uczestniczyło w nim wiele delegacji powstańców z całej Wielkopolski. Wieńce przysłali również Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Ignacy Mościcki i Marszałek Józef Piłsudski.

 

Kargowa, 10 luty 1928. Ekshumacja szczątków powstańców wielkopolskich. Na zdjęciu widoczni: Stanisław Ptaszycki - konsul RP w Pile (7. z lewej), burmistrz Wielichowa Tomczak (8. z lewej), prezes Związku Uczestników Powstania Władysław Tata (5. z lewej)

 

Kondukt ze szczątkami na rynku wolsztyńskim. Przemawia burmistrz Wolsztyna Klemens Modliński.

 

Kondukt na ulicach Wielichowa

Pogrzeb powstańców W wielichowie

 

Uroczystości uświetnił udział kompanii honorowej, wystawiony przez 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska, pod dowództwem por. Bartosza Kosidło, rozpoczęło złożenie meldunku przez dowódcę uroczystości ppłk Grzegorza Zająca, dowódcy ppłk Dariuszowi Gajkowi. Następnie burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś przedstawił zgromadzonym krótki rys historyczny tamtych wydarzeń, a prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z Kargowej Danuta Wróblewska odczytała protokół z przeprowadzonych w 1928 r. ekshumacji. Podczas uroczystości dokonano symbolicznego pobrania ziemi z miejsca pochówku do łuski przez Burmistrza Kargowej,  Starostę Zielonogórskiego Dariusza Wróblewskiego, Wójta Siedlca Jacka Kolesińskiego oraz Prezesa Lubuskiego Oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Jerzego Przybeckiego. Następnie gospodarze uroczystości napełnili łuskę armatnią ziemią z kargowskiego cmentarza. Została ona przewieziona z honorami w asyście wojskowej do kościoła w Kopanicy. Tam odbyła się uroczysta msza w intencji poległych powstańców. Łuska pozostała w kościele w Kopanicy w oczekiwaniu na uroczystości w Wielichowie. 

Po uroczystym odsłonięciu pomnika przy udziale kargowskiej młodzieży ksiądz Marek Pietkiewicz proboszcz Parafii p.w. św. Wojciecha w Kargowej dokonał jego poświęcenia. Por. Dariusz Kwaśniewski odczytał apel pamięci, a żołnierze wykonali trzykrotnie salwę honorową z dział przeciwlotniczych, po której nastąpiło złożenie kwiatów przez delegacje. Całość uroczystości uświetniła orkiestra Wojska Polskiego z Żagania, odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. 

W uroczystości uczestniczyli również: Wójt Trzebiechowa Izabella Staszak, Radny Powiatu Wolsztyńskiego Tadeusz Mąkosa, dowódca 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa płk Jacek Kiliński, fundatorzy obelisku szefowie Nadleśnictw z Sulechowa - Jarosław Pańczuk, z Wolsztyna - Andrzej Popko, z Babimostu - Sławomir Majsner oraz Prezes Banku Spółdzielczego w Siedlcu Eleonora Rybarczyk, radni, sołtysi, Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Zielonej Górze Grażyna Wyder, Prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Sulechowie Roman Zawalny, członek Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Kamil Hypki, prof. dr hab. Wiesław Hładkiewicz, delegacje jednostek organizacyjnych, dyrekcja szkoły i uczniowie, zakładów pracy, stowarzyszeń, potomkowie powstańców wielkopolskich, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy gminy Kargowa. Współczesna uroczystość w Kargowej miała przypomnieć mieszkańcom to ważne wydarzenie sprzed 90. lat i utrwalić w ich pamięci tych, którzy walczyli o wolność ich miasta i oddali własne życie.

 

 

tekst: www.kargowa.pl, zdjęcia: GOK Siedlec