Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
   

Cztery niezwykłe maszyny na 100. rocznicę, czyli Wielkopolska Eskadra Niepodległości

Obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego uświetnią latające repliki samolotów historycznych typu Fokker D.VII, czyli maszyn zdobytych przez Powstańców w pierwszych dniach stycznia 1919 roku. Każdy Wielkopolanin może mieć swój udział w tym niezwykłym projekcie i wesprzeć finansowo postanie Wielkopolskiej Eskadry Niepodległości. Idei budowy czterech samolotów patronuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, gospodarz centralnych uroczystości dedykowanych kolejnym rocznicom wybuchu Powstania, od lat zaangażowany w kultywowanie pamięci o Powstańcach Wielkopolskich i upowszechnianie wiedzy o tym zwycięskim zrywie niepodległościowym.

Wielkopolska Eskadra Niepodległości to projekt Politechniki Poznańskiej, który szczegółowo został zaprezentowany podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem: Marka Woźniaka – Marszałka Województwa Wielkopolskiego, prof. dr hab. inż. Tomasza Łodygowskiego – Rektora Politechniki Poznańskiej, Ryszarda Kędzi – Wiceprezesa Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego im. Antoniego Kocjana oraz dr inż. Agnieszki Wróblewskiej – Dyrektor Centrum Kształcenia Lotniczego Politechniki Poznańskiej. Przedsięwzięcie będzie wyjątkową oprawą nie tylko 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, ale również stulecia utworzenia w Poznaniu szkolnictwa wyższego – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Politechniki Poznańskiej oraz pierwszego w Polsce Aeroklubu. Podczas spotkania Marszałek Woźniak podkreślił, że to projekt wyjątkowy ponieważ nawiązuje zarówno do historii naszego kraju, regionu, jak i przyszłości. Dodał: "Nasza wspaniała wielkopolska historia to nasz fundament tożsamości, dzięki której możemy budować lepszą przyszłość”. Ta przyszłość to zainteresowanie Politechniki Poznańskiem tematem lotnictwa i plany utworzenia nowego kierunku studiów lotnictwo i kosmonautyka.

Cztery latające repliki Fokkera D.VII zostaną zbudowane w skali 1:1 i wyposażone w radiostacje lotnicze, transpondery i współczesną awionikę, zostaną zarejestrowane i licencjonowane w Polsce. Projekt przypomina również o roku 1913, kiedy to mieszkańcy Poznania, będącego pod zaborem pruskim, poruszeni osiągami ówczesnych samolotów, podjęli inicjatywę kupna samolotu, któremu nadali nazwę „Pozen”. Zbiórkę pieniędzy przeprowadziła redakcja gazety „Pozener Tageblatt”, a ofiarność społeczeństwa była tak wielka, że zebranych środków starczyło na samolot, jak i na 300 ha ziemi w rejonie wsi Ławica, gdzie utworzono lotnisko. Ta aktywność społeczeństwa w 1913 roku i walka Powstańców oraz odbicie Ławicy wraz ze zgromadzonymi tam samolotami przyczyniły się do rozwoju lotnictwa w II Rzeczypospolitej oraz miały wielkie znaczenie dla Wojny Obronnej 1920 roku.

Dziś każdy z nas może mieć wkład w upamiętnienie tamtych zdarzeń – szczegóły zbiórki na stronie
www.wielkopolskaeskadraniepodleglosci.pl.