Strona działa dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie

Home Historia Powstania Publikacje Powstanie w internecie Klub młodzieżowy Archiwum Cele TPPW Linki Kontakt Autorzy
 

 

 

Organizatorem wystawy pt. Zapomniane Twarze Powstania Wielkopolskiego. Wystawa fotografii z lat 1918 – 1920 jest Fundacja TRES ze Zbąszynia (www.tres.org.pl). Wystawę można oglądać dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Wolsztynie.

 

Ekspozycja Zapomniane Twarze Powstania Wielkopolskiego będzie czynna w dniach 18 -19.03.2010 w Auli Liceum Ogólnokształcącego w godzinach pracy szkoły

 

"Zapomniane twarze Powstania Wielkopolskiego. Wystawa fotografii z lat 1918-1920"

 

Wystawa miała swoją premierę w dniach 15.12.2008 – 7.01.2009, w Holu Wielkim Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Była jednym z punktów programu obchodów 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zaprezentowane na wystawie fotografie powstały w wyniku zeskanowania szklanych klisz, z zakładu fotograficznego Konstantego Sikorskiego ze Zbąszynia. Negatywy te zostały wykorzystane przez fotografa na przełomie lat 1918-1920. Dla mieszkańców Bentschen – Zbąszynia był to najpierw okres walki a następnie oczekiwania na ustalenie przebiegu zachodniej granicy odradzającej się Polski. Niewielkie miasto, wraz ze swoimi obywatelami stało się przedmiotem zainteresowania mocarstw kształtujących nowy ład po Wielkiej Wojnie. Dzięki temu, że fotograf Sikorski, z racji swojego zawodu, skupiał się na obserwowaniu i rejestrowaniu otaczającej go rzeczywistości – mamy dzisiaj możliwość podziwiania tego skomplikowanego procesu, w jakim tworzyła się „wielka” historia, w małym miasteczku. Wydarzenia sprzed ponad dziewięćdziesięciu lat stają się dla nas bliższe, bardziej prawdziwe i łatwiejsze do wyobrażenia właśnie dzięki zachowanym szklanym negatywom. Oglądający ma jedyną w swoim rodzaju szansę spojrzenia na skomplikowany proces kształtowania granicy, którego nie są w stanie przybliżyć nam zbyt ogólne podręczniki historii.

Jednak cały ten proces jest możliwy dzięki kolejnemu zbąszyńskiemu fotografowi: Kazimierzowi Olejniczakowi. To właśnie on, po drugiej wojnie światowej zebrał i zabezpieczył materiały z atelier Konstantego Sikorskiego. Dzięki jego konsekwencji i cierpliwości, te cenne dla historii materiały nie uległy zniszczeniu. Po śmierci Kazimierza Olejniczaka, opiekę nad zbiorem przejęła Fundacja TRES. W chwili obecnej trwają prace nad digitalizacją i katalogowaniem całości kolekcji.

Prezentując publiczności fotografie ze swoich zbiorów, fundacja pragnie włączyć się w proces budowania i kształtowania wiedzy o ludziach, którzy brali udział w tworzeniu historii naszego regionu. Prezentowane zdjęcia przedstawiają, poza kilkoma wyjątkami osoby, których imion ani nazwisk nie jesteśmy w stanie ustalić. Pod Zbąszyniem walczyło wielu Wielkopolan. Na fotografiach znajdziemy zapewne osoby pochodzące m.in. z Nowego Tomyśla, Wolsztyna, Opalenicy, Jarocina. Mamy nadzieję, że zwiedzający naszą wystawę pomogą nam w odkrywaniu tożsamości osób utrwalonych na zdjęciach. Być może w rodzinnych albumach odnajdą się oryginały prezentowanych przez nas fotografii. Wszelkie uzyskane informacje pomogą nam w przywracaniu tożsamości zapomnianym twarzom Powstania Wielkopolskiego...

Więcej o fotografiach www.szklanenegatywy.pl

                                                                                                                                 Fundacja TRES