Dzień Liczby Pi obchodzono uroczyście w czwartek (14.03.) w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wolsztynie. Święto było okazją do przypomnienia, że rok 2019 w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, został ogłoszony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej "Rokiem Matematyki".
Podczas uroczystości dokonano także podsumowania konkursów matematycznychorganizowanych w liceum dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Z tej okazji gościła w szkole pani Dorota Gorzelniak członek Zarządu Powiatu Wolsztyńskiego, reprezentująca Starostę Wolsztyńskiego Jacka Skrobisza oraz wyróżniona w konkursach matematycznych młodzież wraz z opiekunami z powiatów: wolsztyńskiego, grodziskiego i nowotomyskiego.
W tym dniu odbył się między innymi kolejny finał Ligi Matematyczno – Chemicznej, dedykowanej uczniom szkół gimnazjalnych i najstarszych klas szkół podstawowych. Była to już ósma edycja tego konkursu. W lutym 51 uczniów z 10 okolicznych szkół podstawowych rozwiązywało zadania w etapie międzyszkolnym. Do czwartkowego finału zaproszono 29 uczestników z w Belęcina, Kaszczoru, Kębłowa, Obry, Siedlca, Wielichowa i Szkół Podstawowych nr 2 i 3 w Wolsztynie. O miejscu ucznia w finale decydował wynik uzyskany w obu częściach konkursu. Laureatami Ligi Matematyczno-Chemicznej zostali: Bartosz Kocjan ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wolsztynie (1 miejsce), Nicola Breder ze Szkoły Podstawowej w Wielichowie (2 miejsce), Chrystian Deleżuch ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolsztynie (3 miejsce). Organizacją konkursu zajęły się nauczycielki LO, matematyk i wicedyrektor - pani Jolanta Mała i chemiczka - pani Justyna Materna.
Dokonano równiez podsumowania Wielkopolskiego Konkursu Matematycznego „Supermatematyk”. W roku szkolnym 2018/2019 odbywa się XVII edycja tego konkursu adresowanego do uczniów klas pierwszych i drugich liceów ogólnokształcących oraz pierwszych, drugich i trzecich technikum, szkół zawodowych i branżowych. Celem konkursu jest popularyzacja matematyki wśród młodzieży i rozwijanie zainteresowań matematycznych. „Supermatematyk” rozpoczyna się w listopadzie eliminacjami regionalnymi w kilkunastu miastach w województwie wielkopolskim i lubuskim, min. w Wolsztynie. W naszym mieście przystąpiło do konkursu 135 uczniów z sześciu szkół ponadgimnazjalnych powiatu wolsztyńskiego i grodziskiego oraz Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu. Do finału regionalnego, który odbył się 16 lutego br. awansowało 65 uczniów. Po zsumowaniu punktów z I i II etapu, wyłoniliśmy Supermatematyków w naszym regionie. Do finału Wielkopolski awansowało 25 uczniów, którzy będą reprezentowali nasz region w dalszych zmaganiach konkursowych w kwietniu w Poznaniu. Koordynatorem i organizatorem konkursu jest od lat matematyk i wicedyrektor LO, Danuta Szpakowska.
Kolejne podsumowanie dotyczyło konkursu „Jeden z dziesięciu” dla uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie, organizowanego po raz trzeci w szkole. Każdą klasę reprezentował zespół 3 –osobowy, który musiał wykazać się wiedzą matematyczną oraz znajomością biografii matematyków: Józefa Marii Hoene-Wrońskiego urodzonego w Wolsztynie, oraz Wacława Sierpińskiego wybitnego matematyka urodzonego 14 marca. W zmaganiach najlepiej wypadła drużyna z klasy I b, na drugim miejscu była I a, na trzecim Id. Konkurs przygotowała klasa IIa ze swoją nauczycielką matematyki - panią prof. Moniką Klessą.
Sponsorami nagród dla uczestników konkursów byli: Zarząd Powiatu Wolsztyńskiego, Rada Rodziców przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wolsztynie oraz Fundacja Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie.
Przy okazji święta matematyków wręczono także stypendia dla najlepszych uczniów w ramach projektu "Inwestujemy w edukację", realizowanego dzięki funkuszom unijnym ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Stypendystami w roku szkolnym 2018/2019 zostali: Nikola Pempera I Michał Nowak - trzecioklasiści oraz Olga Lauba, Wiktoria Fimińska i PAweł Wawrzynowicz z klas drugich. Stypendium wręczyły: Pani Dorota Gorzelniak _ członek Zarządu Powiatu Wolsztyńskiego i dyrektor szkoły - Katarzyna Lulkiewicz.
W czasie uroczystości wysłuchano także wykładu popularno-naukowego „Matematyka w starożytnych Chinach” przygotowanego przez uczniów klasy 2d. Dla widowni przeprowadzono quiz wiedzowy Kahoot, który okazał się świetną zabawą.
|