Ulicami miasta przeszedł VII Marsz Katyński 2021-09-18 21:05:00  

VII Marsz Katyński odbył w sobotę (18.09.) w Wolsztynie. Inscenizację przygotowały: Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości w Drzonowie oraz Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu. Podczas tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć delegacji Powiatu Wolsztyńskiego ze starostą Jackiem Skrobiszem na czele.

Marsz jest poświęcony pamięci ofiar zbrodniczego reżimu. Przypomnijmy, że wiosną 1940 r.  22 tysiące polskich jeńców wojennych, wśród których byli oficerowie Wojska Polskiego, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, Straży Granicznej, Straży Więziennej oraz kolejarze, zostało pomordowanych przez sowietów w Katyniu, Charkowie, Twerze oraz w wielu innych miejscach.  

- Amerykański filozof George Santayana powiedział kiedyś, że naród który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie. Jako wieloletni nauczyciel szczególnie doceniam pamięć o trudnej historii Polski i losach jej obywateli. Wydarzenia takie, jak Marsz Katyński dają nam pretekst do dyskusji o naszym kraju, jego przeszłości, ale i przyszłości – komentuje starosta Jacek Skrobisz.