Mija 20 lat od historycznego momentu podpisania porozumienia o wzajemnej współpracy obu powiatów. Impulsem do zapoczątkowania tego przedsięwzięcia były kontakty, jakie już od 1993 r. istniały między miastami powiatowymi - Wolsztynem i Lubben. Nadmienić trzeba, iż oba regiony mają wiele wspólnych cech, począwszy od bogactwa lasów i jezior, a kończąc na serdeczności swoich mieszkańców. Szybko spostrzegliśmy, że mamy sobie wiele do zaoferowania. Nasza współpraca cieszy się dużym zainteresowaniem, odznacza się ciągłym wzrostem wartości, pomysłowości i przyjaźni. - To coś wspaniałego, kiedy możemy obserwować jak konkretne osiągnięcia na płaszczyźnie miast i powiatów po obu stronach Odry wzbogacają i upiększają nasze życie - zaznacza starosta wolsztyński Jacek Skrobisz.
Partnerstwo naszych powiatów jest naturalnym elementem funkcjonowania nowoczesnej europejskiej administracji samorządowej. Kontakty, wymiana kulturalna i wzajemne poznawanie nacechowane są chęcią przezwyciężania nieufności i pokonywania stereotypów, dodatkowo uzupełniane o wspólne kierunki działania. Widać to szczególnie podczas spotkań młodzieży, kiedy to uczniowie rozmawiają ze sobą , bawią się, podróżują i pracują. Staje się wówczas jasne, ile mamy ze sobą wspólnego i ile nas łączy.
Przez dwie dekady działania obu samorządów obejmowały wiele płaszczyzn kooperacji: wymianę kulturalną i artystyczną, wymianę doświadczeń grup zawodowych i społecznych - strażaków OSP, nauczycieli, sportowców, grup i organizacji seniorskich. Tradycją stała się już „Długa noc przedsiębiorców”. Przedsięwzięcie skierowane jest do osób zainteresowanych wymianą doświadczeń produkcyjnych i technologicznych.
Również młodzież od wielu lat ma niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w letnim obozie w ramach trójstronnej wymiany młodzieży „My w Europie, młodzież w dialogu”. Jest to kilkunastodniowy, turnus rekreacyjno-wypoczynkowy, w trakcie którego nastolatki nie tylko integrują się poprzez zabawy sportowe, ale także poznają swoje kultury oraz uczą się komunikacji w obcym języku.
Relacje pomiędzy urzędnikami obu powiatów, ich rodzinami i przyjaciółmi nawiązywane były podczas licznych wydarzeń kulturalno-turystycznych. Staże, cykliczne rajdy rowerowe, spływy kajakowe, piesze wyprawy po ścieżkach rekreacyjno-edukacyjnych zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. - Najważniejszą cechą naszej 20-letniej współpracy jest to, że oprócz naturalnej wymiany instytucjonalnych doświadczeń, wielką rolę gra czynnik ludzki: wzajemna ciekawość, sympatia, życzliwość, szczere zainteresowanie codziennością i regionalnymi dokonaniami. Przez minione lata nabraliśmy odwagi i pewności we wspólnym działaniu. Jesteśmy silniejsi o doświadczenie i dojrzałość. Międzynarodowa współpraca nie jest bowiem administracyjnym zadaniem. Jest misją mającą na celu zmianę w świadomości społecznej, zbliżenie kultur i wzajemny szacunek tradycji dziedzictwa. Róbmy wszystko, żeby tych dobrych lat nie zmarnować – podkreśla Jacek Skrobisz.
Niestety, sytuacja spowodowana pandemią koronawirusa nie pozwoliła nam świętować jubileuszu w zaplanowany wcześniej sposób. Główne uroczystości miały odbyć się w Lubben 26 i 27 czerwca. Miało to być nadzwyczajne posiedzenie rady powiatu Dahme-Spreewald, w której mieli uczestniczyć także radni powiatu wolsztyńskiego. Ponadto miał się odbyć festyn muzyczno-kulinarny.
Ale mieszkańcy obu powiatów spoglądają z optymizmem w przyszłość. Są pewni, że przetrwają kryzys spowodowany koronawirusem i tak szybko jak to tylko możliwe wznowią partnerskie stosunki w dotychczasowym wymiarze.
Na stronie internetowej niemieckiego powiatu ukazał się tekst okolicznościowy nawiązujący do jubileuszu. Starosta Stephan Loge powiedział m.in. - Partnerstwa komunalne są wyrazem europejskiej jedności i identyfikacji. Gdy spotkają się ze sobą ludzie z rozmaitych stron Europy, dochodzi do identyfikacji problemów, wymiany poglądów i wyjaśnienia różny punktów widzenia – dotyczy to wszystkich tematów i problemów. Jestem bardzo dumny z efektów naszego partnerstwa z polskim powiatem wolsztyńskim. Z tego miejsca chcę wszystkim pracującym na rzecz partnerstwa i je popierającym, po obu stronach Odry, serdecznie podziękować.
|