Zofia Kossak–Szczucka i jej chrześcijański patriotyzm.
2018-06-08
5 czerwca w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego, odbyła się pod honorowym patronatem m.in. Starosty Wolsztyńskiego Janusza Frąckowiaka, sesja edukacyjna dla nauczycieli polonistów, historyków i katechetów z terenu całego powiatu. Poświęcona ona była życiu i twórczości niedocenianej przez lata pisarki katolickiej – Zofii Kossak-Szczuckiej w 50–tą rocznicę jej śmierci. Zofia Kossak (1889–1968) - córka Tadeusza Kossaka, brata bliźniaczego malarza Wojciecha Kossaka i wnuczka słynnego Juliusza Kossaka – to jedna z najwybitniejszych Polek XXw.; pisarka, publicystka, współzałożycielka przed wojną społeczno–katolickiej organizacji „Front Odrodzenia Polski”, a w czasie wojny „Rady Pomocy Żydom”, znanej pod nazwą „Żegota”. Po wojnie, za pomoc Żydom, uhonorowana została przez żydowski Instytut „Yad Vashem” medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Zofia Kossak jest autorką około 50–ciu książek, takich m.in. jak: „Krzyżowcy”, „Pożoga”, „Przymierze”, „Troja Północy”, „Rok polski”, czy „Błogosławiona wina”. Niektóre z wymienionych książek, wydanych z okazji wspomnianego jubileuszu przez IW „PAX”, można było nabyć podczas sesji w promocyjnej cenie.
Nauczyciele i inni zainteresowani twórczością pisarki, którzy przybyli na to spotkanie, mieli możliwość wysłuchać dwóch bardzo interesujących wykładów: dr Joanny Jurgała–Jureczka z UŚ - „Odejść jak zdmuchnięta świeca, Zofia Kossak–Szczucka na granicy życia i śmierci...”, oraz dr hab. Ewy Krawieckiej z UAM - „Zofia Kossak–Szczucka – pisarka profetycznego nurtu w literaturze polskiej...” Po wykładach wywiązała się ożywiona dyskusja, podczas której zastanawiano się m.in. nad przyczynami niedoceniania tego nurtu pisarstwa w literaturze polskiej, choć jest w nim przecież w sposób niezwykły, uwypuklany ważny, uniwersalny i ponadczasowy temat walki dobra ze złem… 
Organizatorem sesji byli: Wolsztyński Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu – Filia w Wolsztynie.

Opr. W.J. Chrzanowski
Zdj.  H. Bloch

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 15251796      online: 2
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt