Z inicjatywy Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego - Pana Przemysława Smulskiego, który jest Przewodniczącym Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, odbyło się spotkanie poświęcone współpracy i koordynacji świadczeń zdrowotnych przez w/w szpitale. W spotkaniu, które miało miejsce dnia 23.02.2007r. w Sali Konferencyjnej Hotelu ,,Behapowiec” w Grodzisku Wlkp. udział wzięli:
Spotkanie poświęcone było funkcjonowaniu szpitali powiatowych w Grodzisku Wielkopolskim, Wolsztynie i Nowym Tomyślu. Szkoda, że nikt z powiatu nowotomyskiego nie był obecny na spotkaniu. Spotkanie z wielu powodów było bardzo potrzebne w kontekście artykułów w prasie regionalnej, które były reperkusją roboczego spotkania dyrektorów SP ZOZ-ów sąsiadujących powiatów.
Artykuły te spowodowały wiele zamieszania wśród mieszkańców, pracowników tychże szpitali oraz organów założycielskich SP ZOZ-ów, czyli samorządów powiatowych.
Konkluzją z tego spotkania, w wyniku rzeczowej dyskusji, wymiany poglądów, przedstawionych danych statystycznych tak jak przez przedstawiciela WUW jak i NFZ jest fakt, że nie ma zagrożenia istnienia któregokolwiek z tych szpitali w ramach tworzenia obecnie sieci szpitali dla naszego kraju. Jest to najistotniejsza informacja, która powinna być przekazana tym, którzy są sprawą najbardziej zainteresowani. Mam tu na myśli mieszkańców naszych powiatów, pracowników szpitali jak i wszystkich tych dla których sprawa opieki medycznej ma priorytetowe znaczenie.
Oczywistą sprawą jest, że szpitale położone tak blisko siebie mogą, a wręcz powinny współpracować. Przykładem może być korzystanie z wysokospecjalistycznego sprzętu, który nie powinien być kupowany przez każdą jednostkę.
Ponadto każdy z tych szpitali może specjalizować się w określonym zakresie spośród wymogów wynikających z katalogu usług medycznych jakie powinien świadczyć szpital I stopnia referencji.
Szpitale mogą również organizować wspólne przetargi na zakup sprzętu pierwszej potrzeby, leków i innych artykułów niezbędnych do dobrego funkcjonowania każdego szpitala z osobna.
Jest jeszcze wiele innych dziedzin, na płaszczyźnie których mogą współpracować w/w szpitale dla dobra i dalszej poprawy obsługi naszych mieszkańców w zakresie ochrony zdrowia.
Pragnę jeszcze raz podkreślić, że na spotkaniu nie było mowy o likwidacji któregokolwiek szpitala z trójki wyżej wymienionych.
Dodatkowym argumentem w tej materii jest również fakt, iż szpitale te skorzystały z programów restrukturyzacji i nie mają na dzień dzisiejszy zobowiązań wymagalnych.
W istotny sposób wspomaga te szpitale finansowo każdy z samorządów powiatowych zabezpieczając corocznie środki na ich modernizację, poprawę bazy lokalowej oraz zakupów wysokospecjalistycznego sprzętu.
O potrzebie współpracy świadczy deklaracja zorganizowania następnego spotkania. Taką deklarację złożyłem w imieniu Samorządu Powiatu Wolsztyńskiego.
O zasadach dalszej współpracy rozmawiać będziemy w Wolsztynie w trzeciej dekadzie marca.
Szpital wolsztyński korzysta również z pomocy gmin tworzących nasz powiat oraz organizacji pozarządowych takich jak Rotary–Club Wolsztyn, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szpitala oraz wielu przedsiębiorstw i instytucji działających w naszym powiecie.
/-/ Ryszard Kurp
Starosta Wolsztyński