Podsumowanie projektu edukacyjnego „Godność, Wolność, Niepodległość”
2018-12-11
W ramach programu wieloletniego „Niepodległa”, Zespół Szkół Zawodowych w Wolsztynie jako jedyna szkoła w regionie wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Godność, Wolność, Niepodległość”.

Projekt był realizowany od początku roku szkolnego do końca listopada 2018.

Zrealizowano następujące przedsięwzięcia:  

 Obowiązkowe:

1. WYSTAWA pamiątek zebranych w Izbie Pamięci i Tradycji Szkoły w Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie oraz prywatnych zbiorów dokumentów, zdjęć i unikatowych znaczków pocztowych Pana Sławomira Jureczki związanych z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości. Wystawę zasilił Prezes Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym zbiorami mundurów i broni z okresu I i II wojny światowej.
Wystawa odbyła się w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Wolsztynie. Otworzyli ją zaproszeni prelegenci i młodzież szkolna w towarzystwie zaproszonych gości.

2. WYCIECZKA szlakiem kształtowania zachodniej granicy państwa polskiego a także walk z okresu Powstania Wielkopolskiego, które miały wpływ na wykształcenie się granicy zachodniej oraz prowadzenie rozmów paryskich. Wycieczka odbyła się na podsumowanie projektu w naszej szkole.

Nieobowiązkowe:

•     SZKOLNY KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ, który wyłonił laureatów nagrodzonych m. in. wycieczką. Laureaci uświetnili otwarcie wystawy pamiątek z okresu budowy II Rzeczypospolitej.

•     NARODOWE CZYTANIE „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego przygotowane przez uczniów i nauczycieli szkoły dla mieszkańców Wolsztyna odbyło się auli szkolnej. Wybrane fragmenty „Przedwiośnia” w nastrojowej atmosferze czytali uczniowie i nauczyciele a także dyrektor szkoły.

•     TURNIEJ MIĘDZYPOWIATOWY w piłce nożnej odbył się na szkolnym boisku między drużynami zaprzyjaźnionych szkół średnich z sąsiednich powiatów.

•     SZKOLNY KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY I BUDOWIE II RZECZYPOSPOLITEJ. Konkurs o Patronie szkoły Marcinie Rożku odbył się wśród uczniów wszystkich klas pierwszych. Zwycięzcy klasowi wzięli udział w wycieczce wzdłuż fragmentu granicy zachodniej kształtowanej poprzez Powstanie Wielkopolskie. Finał konkursu odbył się w rocznicę urodzin Patrona.
Do Konkursu Wiedzy o Budowie II Rzeczypospolitej zgłosiło wielu chętnych. Konkurs zawierał również pytania dotyczące Powstania Wielkopolskiego, które jest ściśle związane z budową II Rzeczypospolitej. Wszyscy zgłoszeni ochotnicy jak i zwycięzcy zostali nagrodzeni wycieczką wzdłuż odcinka wolsztyńskiego Powstania Wielkopolskiego.

•     KONCERT NA 100-LECIE NIEPODLEGŁEJ odbył się w dniu kulminacji obchodów. Koncert zatytułowano „Wolność”. Szkolni artyści poprzez piosenki, wiersze i monogramy prześledzili najważniejsze momenty w historii Polski gdy wolność była zagrożona lub Polacy musieli ją odzyskiwać. (w koncercie wzięli udział m. in. laureaci Szkolnego Konkursu Piosenki Patriotycznej). Finałem koncertu, który ze względu na liczbę uczniów powtarzano trzy razy, było zaśpiewanie hymnu Polski na dziedzińcu szkoły w ramach Akcji „Rekord dla Niepodległej”

•     GRA MIEJSKA na terenie Wolsztyna. Zadania tematycznie oparte były na historii Powstania Wielkopolskiego związanego z tworzeniem się granic zachodnich i budową niepodległej II Rzeczpospolitej. Dotyczyła ona tematyki odzyskania niepodległości przez Polskę. W grze przenikały się trzy warstwy treści: lokalna (przebieg wyzwolenia Wolsztyna), krajowa (przebieg formowania granic kraju) i ogólnoludzka (motywacja wyzwalania kraju). Akcja gry rozpoczynała się 11 listopada 1918 roku, ale często wracaliśmy do tego, co działo się już wcześniej.

Projekt „Wolność, Godność, Niepodległość” objął całą społeczność szkolną (ok. 1200 uczniów), zaprzyjaźnione szkoły średnie oraz szkoły podstawowe.  Działania szkoły w ramach projektu, wywołały większe zainteresowanie się uczniów obchodami jubileuszu w Polsce, szukaniem informacji i poszerzaniem wiedzy lokalnej dotyczącej działań podczas budowy II Rzeczypospolitej, pobudziły również rywalizację sportową.

Hanna Kotlińska
Koordynator projektu
    w ZSZ w Wolsztynie

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18819660      online: 1
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt