3 MAJA
2016-05-05
3 maja 2016 roku w Wolsztynie, po raz kolejny, odbyły się obchody rocznicowe uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Konstytucja ta ustanowiona przez Sejm Czteroletni, zwany Wielkim, 3 maja 1791 r. w Sali Poselskiej Zamku Królewskiego, była pierwszym demokratycznym aktem zasadniczym w Europie i drugą –  po amerykańskiej z 1787r. konstytucją na świecie. Głównymi autorami Konstytucji Majowej byli: król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki oraz Stanisław Staszic.
Konstytucja 3 Maja miała stać się podstawą naprawy Rzeczypospolitej w wymiarze ustrojowym i społecznym, miała umocnić państwo i przez to uchronić przed utratą niepodległości. Ustawa zasadnicza składała się z 11 rozdziałów. Ten nowoczesny akt proklamował zasady, które  i dzisiaj uznawane są za zasady państwa demokratycznego, takie jak:
- zasada zwierzchności narodu,
- reprezentacja oraz trójpodział władzy: wykonawcza sprawowana przez króla, ustawodawcza, czyli parlament składający się z sejmu i senatu oraz sądownicza sprawowana przez wolne i niezależne sądy.
Ponadto Konstytucja 3 Maja:
- zniosła „liberum veto” – źródło słabości rządu i anarchii,
- zreformowała pozycję mieszczan,
- uważała katolicyzm za religię panującą, podkreślając równouprawnienie innych religii.
Ustawa ta jednak nie zdążyła na dobre zaistnieć w polskim systemie politycznym, bowiem obowiązywała zaledwie rok. W czasie rozbiorów Polski Konstytucja 3 Maja była traktowana jako symbol dążeń do odzyskania niepodległości. Dla wielu Polaków w tamtym czasie świętowanie jej uchwalenia było okazją do manifestowania swojego patriotyzmu.
W II Rzeczypospolitej rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe uchwałą sejmu z 29 kwietnia 1919 r. Po II wojnie światowej ostatni raz to święto obchodzono w 1946 roku. W następnych kilkudziesięciu latach, aż do 1990 r. wszelkie próby świętowania 3 maja napotykały na sprzeciw władz Polski Ludowej. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku oficjalnie przywrócono obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja do kalendarza świąt państwowych. Obecnie w Polsce mamy konstytucję z 1997 roku, która stanowi solidny fundament ustrojowo-polityczno-prawny naszego państwa. Powinniśmy być i jesteśmy dumni z naszej przynależności narodowej, z godnością i śmiałością wyrażajmy naszą polską tożsamość, akcentujmy przywiązanie do symboli narodowych. Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza św. odprawiona w intencji Ojczyzny w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie. Potem uczestnicy przemaszerowali pod POMNIK KU CZCI PAMIĘCI KONSTYTUCJI 3 MAJA. Tam odbyła się dalsza część uroczystości, gdzie Starosta Wolsztyński Janusz Frąckowiak w okolicznościowym przemówieniu przedstawił historię Konstytucji 3 Maja. Grupa gimnazjalistów z Gimnazjum nr 2, pod kierownictwem Anny Antkowiak, Krzysztofa Olszewskiego oraz Mariusza Urbana, wystąpiła ze specjalnie przygotowanym programem. W całej imprezie uczestniczyła Powiatowa Wolsztyńska Orkiestra Dęta.
Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego powiatowego święta  ks. Kanonikowi Sławomirowi Majchrzakowi Proboszczowi Parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Wolsztynie za odprawioną Mszę świętą, a także za wspólną modlitwę, przybyłym na mszę   i uroczystość samorządowcom szczebla powiatowego i gminnego,  kombatantom i Sybirakom, pocztom sztandarowym   i grupom młodzieży szkolnej wraz z opiekunami, druhom strażakom, ugrupowaniom politycznym, przedstawicielom banków, przedsiębiorców, placówkom kultury serdecznie dziękujemy. Dziękujemy także za zaangażowanie młodzieży gimnazjalnej, szczególnie  tej z Gimnazjum nr 2 w Wolsztynie, ponadgimnazjalnej, uczniom szkół podstawowych, harcerzom. Serdecznie dziękuję za pomoc dyrektorowi i pracownikom Wolsztyńskiego Domu Kultury, Powiatowej Wolsztyńskiej Orkiestrze Dętej oraz policjantom  Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie za zabezpieczenie przemarszu i uroczystości pod pomnikiem.

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18720956      online: 2
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt