Dożynki Powiatu Wolsztyńskiego - Kaszczor 2006
2006-09-05

          3 września 2006 roku. na ulicach Kaszczoru od rana  ożywienie, gwar. Trudno się dziwić. Mieszkańcy czynili przygotowania do przyjęcia licznych gości. VII Dożynki Powiatu Wolsztyńskiego w gminie Przemęt w Kaszczorze – oto powód wielomiesięcznych przygotowań, starań, bezinteresownego zaangażowania organizatorów. Szczególnie gorące były oczywiście ostatnie dni przed 3 września. Funkcja gospodarza zobowiązuje, Mieszkańcy powiatu potrafią jednak wspaniale współpracować. Efekty można było ocenić podczas uroczystości dożynkowych.

Czy wiecie Państwo jaki sens dla naszych przodków miały obrzędy dożynek. Obrzędowym sensem dożynek dla naszych przodków, było zapewnienie ciągłości wegetacji i zabezpieczenie dobrych plonów na następny rok. Jedną z praktyk, mających to zapewnić, było wkładanie pod ostatnia kępkę niezżętego zboża chleba, słoniny lub monety, symbolizujących dostatek. Innym zabiegiem o podobnym znaczeniu, było pozostawienie ziarna z ostatnich ściętych kłosów lub wykruszonych z wieńca dożynkowego do wysiania w następnym roku. Dziś niewielu gospodarzy dokonuje podobnych praktyk, choć sens obrzędów dożynkowych pozostaje, lecz w nieco odmienionej formie. Współcześnie „dożynki” to obrzęd, wystawa sprzętu rolniczego, zabawa ludowa połączona z występami artystycznymi, kiermaszami.

Dożynki naszego powiatu rozpoczęły się około godziny 12:30 uroczystą Mszą świętą dziękczynną w Sanktuarium maryjnym we Wieleniu. Następnie spod kościoła korowód dożynkowy wyruszył do Kaszczoru na stadion sportowy. Uwierzcie państwo widok był zdumiewający.

Na stadionie w Kaszczorze Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo, Tuchorzacy, Powiatowa Wolsztyńska Orkiestra Dęta, Przemęcka Orkiestra Dęta oraz dzieci z Gminy Przemęt poprowadziły , wyreżyserowany przez Panią Marię Jankiewicz, obrzęd dożynkowy. Po obtańcowaniu wieńca przez gospodarzy, nastąpiło przekazanie Staroście Wolsztyńskiemu, Burmistrzowi Wolsztyna, Wójtom gminy Przemęt i  Siedlec BOCHNA CHLEBA. Padły jakże wymowne słowa: „Przynosimy bochen chleba z tegorocznych plonów, dziel nim drogi gospodarzu tak, by go nie zabrakło w żadnym polskim domu”. Znając gospodarzy naszego powiatu i gmin, możemy mieć nadzieję, że słowa te zapadną im w sercach dołożą wszelkich starań, by w naszej  małej ojczyźnie nikomu chleba nie brakowało.

Zarówno Starosta Wolsztyński Ryszard Kurp, jak i goście tegorocznych Dożynek: Wojewoda Wielkopolski Tadeusz Dziuba, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Przemysław Smulski, Parlamentarzyści z Posłem Ziemi Wolsztyńskiej Stanisławem Piosikiem na czele, podziękowali rolnikom bardzo gorąco za ich trud i gospodarność, za chleb – symbol dostatku i wiary w lepsze jutro.

 

Starostami Dożynek powiatowych, w tym roku, byli:

 

Alicja Lorenz – Solec, ul. Szkolna 31 – Starościna  

 

Pani Alicja Lorenz wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne od 1982 roku, kiedy mąż przejął po rodzicach 19.34 ha. Od tego czasu gospodarstwo jest ciągle modernizowane i rozbudowywane oraz powiększany jego areał.

Obecnie powierzchnia gospodarstwa wynosi 34 ha; w tym 27 ha własnej i 7 ha dzierżawionej.

Gospodarstwo nastawionej jest na produkcję trzody chlewnej, bydła mlecznego i opasowego.

Obecnie, ogółem, stado liczy 30 sztuk, w tym:11 krów mlecznych oraz 130 sztuk trzody chlewnej, w tym 12 macior.

Roczna produkcja mleka wynosi ponad 50 tyś kg i około 250 sztuk tuczników.

Produkcja roślinna to głównie zboża paszowe i zielonka z trwałych użytków zielonych (9 ha) oraz warzywa – szparagi. Produkcja roślinna prowadzona jest intensywnie, wprowadzane są nowoczesne technologie z przestrzeganiem dobrej praktyki rolniczej.

Plony zbóż ozimych (pszenżyto, żyto) wynoszą 30-50 dt/ha, a zbóż jarych 20-30 dt/ha.

Gospodarstwo posiada nowoczesny, zmodernizowany park maszynowy.

 

Wiesław Rosiński - Starosta

 

Pan Wiesław Rosiński przejął gospodarstwo po rodzicach, prowadzących produkcję trzody chlewnej w cyklu zamkniętym.

Podjął specjalizację w kierunku produkcji prosiąt.

Wybudował nowoczesną chlewnię dla macior na 210 sztuk , która zapewnia bardzo dobre warunki zoohigieniczne, zmodernizował starą chlewnię na odchowalnie komorową z podgrzewaną podłogą. Uzyskuje średnio 24,5 prosiąt od 1 maciory. Prowadzi pełną ochronę weterynaryjną. Rocznie produkuje średnio 5000 sztuk prosiąt.

Powierzchnia gospodarstwa wynosi 37 ha. Prowadzi produkcję zbóż i warzyw. Zboża przeznaczone są na pasze dla trzody chlewnej.

Produkcja roślinna prowadzona jest intensywnie, wprowadzane są nowoczesne technologie uprawy z przestrzeganiem pełnej ochrony środowiska.

Posiada wybudowaną płytę obornikową i zbiornik a gnojownicę. Na terenie gospodarstwa panuje wzorowy ład i porządek.

Pan Rosiński jest rolnikiem przedsiębiorczym i otwartym na wszelkie nowości, które wprowadza w swoim gospodarstwie.

Jest członkiem Izby Rolniczej, bierze czynny udział w życiu społecznym wsi i gminy.

Za wkład w rozwój rolnictwa został uhonorowany Odznaką Zasłużony dla Rolnictwa.

 

Marzena Babuszkiewicz – Starościna młodsza

 

Marzena Babuszkiewicz – lat 22, zamieszkała Adamowo 102

Studiuje germanistykę na Uniwersytecie Zielonogórski.

Pomaga rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa o obszarze 35 ha użytków rolnych, z których pod zboża przeznacza się 20 ha. Pozostałą powierzchnię zajmują trwałe użytki zielone i inne rośliny pastewne w uprawie polowej. Grunty orne to głównie klasy V i VI.

Podstawowy kierunek gospodarstwa chów bydła mleczarskiego oraz tucz trzody chlewnej w cyklu zamkniętym.

Przeciętny stan inwentarza to 21 sztuk bydła, w tym 15 krów mlecznych, 10 macior, 120 tuczników.

Gospodarstwo prowadzi uprawę zbóż z przeznaczeniem na paszę, w roku bieżącym uzyskano średni plon 25q z hektara zbóż.

Gospodarstwo Państwa Babuszkiewiczów posiada trzy ciągniki z pełnym wyposażeniem w sprzęt uprawowo – pielęgnacyjny. Jest to gospodarstwo rozwojowe, które dąży do powiększania stada bydła.

 

Marcin Przydróżny – Błotnica, ul. Słoneczna 19 – Starosta Młodszy

 

Pan Marcin Przydrożny urodzony 15 października 1986 roku. Ukończył Szkołę Zawodową – Rolniczą w Przemęcie i obecnie uczy się w Technikum Rolniczym Bojanowo – zaocznie.

Jest właścicielem gospodarstwa o powierzchni 3,99 ha oraz pomaga w gospodarstwie rodziców, które w przyszłości odziedziczy.

Gospodarstwo rodziców ma powierzchnię 40 ha; w tym 23 ha gruntów ornych i 17 ha trwałych użytków zielonych.

Gospodarstwo nastawione jest na produkcję trzody chlewnej bydła mięsnego.

Obecnie stado liczy 61 sztuk bydła ogółem: w tym 1 buhaj, 25 mamek, 20 młodzieży opasowej, 3 krowy mleczne, 10 byczków i 2 jałówki oraz 542 sztuki trzody chlewnej; w tym 2 knury, 40 loch, 100 prosiąt, 200 warchlaków, 200 tuczników.

Roczna produkcja sprzedana to 900 sztuk tuczników.

Planowana docelowa produkcja bydła opasowego (2008 rok): 50 sztuk mamek.

W roku 2004 nastąpiła całkowita modernizacja parku maszynowego, w tym zakupu nowego ciągnika o dużej mocy i nowoczesnych maszyn rolniczych.

W 2005 roku nastąpiła modernizacja budynków inwentarskich z wprowadzeniem najnowszego wyposażenia.

Produkcja rolnicza to głównie zboża paszowe i zielonki z trwałych użytków zielonych.

Uzyskane plony zbózozimych60 dt/ha, zbóż jarych40 dt/ha.

 

 

Podczas uroczystości uroczystości wręczono odznaczenia osobom, które wyróżniły się szczególnie swoją pracą na rzecz rolnictwa i Powiatu Wolsztyńskiego. Wśród nich znaleźli się:

 

1 . Pani Genowefa Prządka z Wolsztyna – na wniosek Związku Sybiraków RP postanowieniem Prezydenta RP z dnia 18 października 2005 odznaczona „Krzyżem Zesłańców Sybiru”

 

2. „Zasłużony dla Rolnictwa” – na wniosek samorządu Gmin Wolsztyn, Siedlec, Przemęt i Powiatu Wolsztyńskiego, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wicepremier Pan Andrzej Lepper nadał odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”;

 

  • Teofilowi Baranowskiemu – rolnik z Siekowa, prowadzi gospodarstwo rolne na 42 ha. Głównym kierunkiem produkcji jest bydło mleczne. Działacz OSP.
  • Marianowi Czepczyńskiemu – rolnik za Starego Widzimia. Gospodaruje na 83 ha. Głównym kierunkiem produkcji jest trzoda chlewna. Działacz społeczny.
  • Ryszardowi Kurpowi – Starosta Wolsztyński. Inicjator utworzenia Filii Akademii Rolniczej w Powodowie. Działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Inicjator zorganizowania Wojewódzko – Archidiecezjalnych Dożynek – Wolsztyn 2005. wspiera i udziela pomocy w rozwoju związków producentów rolnych. Agroturystyki, współpracy zagranicznej. Były przewodniczący rady miasta. Działacz społeczny, sportowy, OSP.
  • Sebastianowi Olbińskiemu – rolnik z Perkowa, gospodaruje na 92 ha. Prowadzi produkcję roślinna i zwierzęcą. Działacz OSP.
  • Kazimierzowi Rimke – rolnik z Przemętu. Gospodaruje na 17 ha, prowadząc wielokierunkową produkcją rolniczą. Działacz OSP, Kri Związku Producentów Trzody Chlewnej.
  • Stanisławowi Szukalskiemu – rolnik z Nieborzy. Gospodaruje na 80 ha. Produkuje 6000 sztuk trzody rocznie. prowadzi inne gałęzi produkcji rolniczej i zaopatrzenia rolniczego.
  • Marianowi Zembrowskiemu – mieszkańcowi Karpicka, przez 41 lat pracującemu w rolnictwie, obsłudze i dworactwie rolniczym. Wprowadzający i wdrażający nowe technologie w rolnictwie. Były radny powiatu   

 

3. Medal „Za Zasługi dla Wielkopolskiego Rolnictwa” – na wniosek samorządu Gminy Wolsztyn, Siedlec, Przemęt i Powiatu Wolsztyńskiego, poparty prze Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego – Andrzeja Bobrowskiego – marszałek Województwa Wielkopolskiego  Pan Marek Woźniak nadał ten medal:

 

  • Stanisławowi Węglarzowi – sołtys wsi karna, hodowca trzody chlewnej i kur niosek. Działacz społeczny.
  • Leszkowi Kopiczyńskiemu – rolnik ze Starkowa, gospodarujący na 45 ha. Ukierunkowany na produkcję mleka. Działacz OSP, Koła Hodowców Bydła.
  • Eugeniuszowi Woźniakowi – rolnik z Tłok. Gospodarujący na 46 ha. Nastawiony na tucz trzody i odchów prosiąt. Działacz OSP. 
  • Andrzejowi Pawłowi Rogozinskiemu – Burmistrz Wolsztyna, rolnik z Kębłowa, aktywnie działający na rzecz rozwoju rolnictwa, ochrony środowiska. Działacz OSP.

 

4. Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Wolsztyńskiego” – na wniosek Samorządu Gmin Wolsztyn, Siedlec, Przemęt i Powiatu Wolsztyńskiego – Rada Powiatu Wolsztyńskiego uchwała z dnia 11 lipca 2006 roku uhonorowała tytułem „Zasłużony dla Powiatu Wolsztyńskiego”:

 

  • Marię Jankiewicz – mieszkanka Wolsztyna. Choreograf i reżyser 7 dożynek powiatowych. Działaczka Kultury.
  • Sylwię Kotlarską – mieszkanka Kębłowa. Kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Kębłowo”. Działaczka kultury.
  • Stefana Matysika – rolnik z Nowej Wsi. Gospodarujący na prawie 16 ha. Gospodarstwo o kierunku roślinno – zwierzęcym. Członek OSP i rady sołeckiej.
  • Piotra Pawła Raczkowiaka – rolnik z Mariankowa, przez 20 lat pełniący funkcją sołtysa. Działacz społeczny.

 

Wieczorem uroczystość uświetniła Joanna Liszowska wraz z zespołem. Wszyscy dobrze się bawili. Koncert bardzo się podobał, artystka musiała, aż trzykrotnie wracać na scenę.  

 







Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18737581      online: 2
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt