Odpowiedź na „Apel do Rady Powiatu Wolsztyńskiego o podjęcie starań mających na celu powstrzymanie Starosty Wolsztyńskiego od działań na szkodę SPZOZ w Wolsztynie”.
2016-01-14
Podmiotem tworzącym SPZOZ jest powiat jako jednostka samorządu terytorialnego zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. W imieniu powiatu zgodnie z ustawą z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, jako organ stanowiący działa Rada Powiatu, natomiast Zarząd Powiatu jest organem wykonawczym.  Starosta natomiast działa zawsze w imieniu i z upoważnienia Zarządu.

Wszelkie działania dotyczące funkcjonowania SPZOZ Zarząd podejmuje zgodnie ze  stanowiskiem Rady Powiatu. Zarząd Powiatu przygotowuje koncepcje, programy i rozwiązania, które przedstawia radzie powiatu. Priorytetową sprawą dla Zarządu Powiatu Wolsztyńskiego i jej przewodniczącego Starosty Janusza Frąckowiaka jest prawidłowe funkcjonowanie SPZOZ w Wolsztynie i dostosowanie SPZOZ do wymogów Rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Zarzut Przewodniczącego Rady Powiatu Wolsztyńskiego wyartykułowany w apelu do Rady Powiatu w dniu 29 grudnia 2015 r. jakoby miało być inaczej jest nieprawdziwy i pozbawionych jakichkolwiek podstaw.
To właśnie Starosta Wolsztyński Janusz Frąckowiak działając z upoważnienia Zarządu Powiatu zainicjował rozmowy z samorządami  miasta i gmin tworzących Powiat Wolsztyński w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi na dostosowanie SPZOZ Wolsztyn do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26.06.2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz.U.2012 poz.739). Dlatego dzisiaj możemy już mówić o tym, że rozmowy te przyniosły wymierny skutek. Najpierw w czerwcu br. podpisano list intencyjny w przedmiotowej sprawie, a na dzień dzisiejszy możemy mówić już o 7 mln złotych, które przekażą samorządy gminne powiatowi. Przekażą, ponieważ podjęły w tej sprawie stosowne uchwały. I tak Gmina Wolsztyn przekaże 5 mln zł. A gminy Siedlec i Przemęt po 1 mln.

Czy  poprzednie władze powiatu podejmowały tego rodzaju działania i mogą pochwalić się zgodą na udzielenie pomocy finansowej??? Niestety nie, ponieważ gdyby tak było to dziś nie byłoby problemu z dostosowaniem SPZOZ do przewidzianych przepisami wymagań.

Ale wróćmy do początków całej tej sytuacji. W styczniu 2015 roku podczas sesji Rady Powiatu Wolsztyńskiego głosowano nad dwoma oświadczeniami w sprawie dostosowania wolsztyńskiego szpitala do wymogów, jakie nakłada ministerialne rozporządzenia. Dwie koncepcje (zwane oświadczeniami), z których koncepcja nr 1  popierana i wskazywana jako rozwiązanie optymalne i racjonalne przez Zarząd Powiatu zastaje  w pełni zaakceptowana  przez Radę Powiatu Wolsztyńskiego. Bowiem wyłącznie ta koncepcja zdaniem Rady Powiatu jest możliwa do wykonania ze względu na ograniczone możliwości finansowe zarówno powiatu, jak i SPZOZ Wolsztyn. Dlatego, zaraz po wyborze koncepcji nr 1, która przewiduje  minimalną rozbudowę szpitala i dostosowaniu szpitala w obecnym kształcie do wymagań nałożonych przez Ministra Zdrowia, które umożliwią dalsze funkcjonowanie szpitala zgodnie z przepisami, Zarząd Powiatu podejmuje działania w celu zabezpieczenia środków finansowych na ww. cel. Najpierw szukając oszczędności i możliwości finansowych w budżecie powiatu, a dalej prosząc o wsparcie gminy. W budżecie powiatu przewiduje się na ten cel 3,5 mln złotych. Razem z samorządami gminnymi daje to kwotę 10,5 mln złotych.
 
Pragniemy również zauważyć, że poprzedni Przewodniczący Zarządu Ryszard Kurp mówi o podobnej kwocie zainwestowanej w SPZOZ w Wolsztyn w ostatnich 16 latach. Jednak przez te lata nie udało się dostosować szpitala nawet w części, chociaż Rozporządzenie Ministra Zdrowia nakładające obowiązek dostosowania szpitali funkcjonowało już od 2006 roku. Udało się co prawda opracować koncepcję dostosowania SPZOZ Wolsztyn, była ona po prostu niemożliwa do wykonania ze względu na ograniczone możliwości finansowe zarówno Powiatu Wolsztyńskiego,  jak i SPZOZ Wolsztyn. Według poprzedniego Zarządu środki na jej realizację miały pochodzić z obligacji przychodowych. W tej sprawie na początku roku 2015 zasięgnęliśmy opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, która negatywnie zaopiniowała taką formę finansowania przez powiat. Dlatego oświadczam, że należy cały czas zabiegać o rozwój, dobro i bezpieczeństwo mieszkańców Powiatu Wolsztyńskiego, mając jednakże na uwadze jego możliwości finansowe. Działania Zarządu Powiatu nie mogą doprowadzić do jego destabilizacji, czy utraty płynności finansowej. Nie ukrywamy, że całe jarzmo związane z dostosowaniem szpitala do rozporządzenia ministerialnego spoczywa na obecnej Radzie i Zarządzie Powiatu Wolsztyńskiego, ponieważ przez poprzednie kadencje, kiedy to starostą był Ryszard Kurp, a Przewodniczącym Rady Powiatu Janusz Zając, nie uczyniono w tym temacie zbyt wiele. Owszem wybudowano Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, który do dzisiaj jest naszą chlubą, ale który nie był koniecznym do utrzymania kontraktu. Oczywiście jest to zakład, który jest bardzo potrzebny społeczeństwu i dlatego będziemy się o niego starać tak samo, jak o każdą kolejną część szpitala.

Szpitala, który zdaniem Starosty Wolsztyńskiego, jak również całego Zarządu Powiatu ma dalej funkcjonować jako SPZOZ. Nie było nigdy i nie jest obecnie zamiarem ani Starosty ani Zarządu Powiatu prywatyzacja szpitala, nie mają nawet w tej kwestii ustawowej legitymacji do podejmowania tego rodzaju działań. Stąd zawarte w apelu sugestie i opinie są całkowicie błędne a ich zamiarem jest li tylko wprowadzenie zamieszania i atmosfery zagrożenia, co niewątpliwie nie sprzyja działaniom zmierzającym do jak najszybszego rozwiązania najtrudniejszych kwestii i dostosowania szpitala do obowiązujących przepisów prawa.

Starosta Wolsztyński, jak i Zarząd Powiatu spotykał się ze starostami nowotomyskim i grodziskim i zaproszonymi przez nich gośćmi. Spotkania te odbywały się z inicjatywy starostów grodziskiego i nowotomyskiego. Szpital nie był jedynym tematem poruszanym podczas tych spotkań. Sprawne działanie i funkcjonowanie samorządów, polega między innymi na spotkaniach, wymianie doświadczeń, i współpracy i współdziałania jeden od drugiego, ponieważ nikt nie ma monopolu na mądrość.

Być może to Przewodniczący Rady Powiatu Janusz Zając pomylił fakty i miał na myśli spotkania z przedstawicielami Grupy Nowy Szpital, które to w poprzedniej kadencji miały miejsce.

Jeżeli Przewodniczący Rady apeluje bezpodstawnie sugerując działania zmierzające do prywatyzacji szpitala to przynajmniej powinien okazać się stosownym udokumentowaniem swoich zarzutów a nie wprowadzaniem zamętu wśród radnych i społeczeństwa.
Panie Przewodniczący, jeśli wie Pan skąd wziąć 35 mln złotych na koncepcję wypracowaną przez poprzedniego Starostę,  to prosimy o informację. Być może obecny zarząd powiatu oraz rada powiatu nie znajdując takich możliwości pozyskania kilkudziesięciu milionów, skorzysta ze źródeł przez Pana wskazanych.

Przedstawione przez Przewodniczącego Rady Powiatu Janusza Zająca zarzuty są nieprawdziwe i odbiegają od rzeczywistości i faktów w sposób zasadniczy, albowiem wszelkie działania zarządu powiatu ze starostą Januszem Frąckowiakiem zmierzają do sprawnego, skutecznego i efektywnego rozwiązania sprawy dostosowania szpitala do wymogów przewidzianych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Podkreślić należy, że oprócz spraw związanych ze szpitalem, które są priorytetowe dla Zarządu Powiatu wykonujemy jeszcze wiele innych działań w tym w szczególności podejmuje inwestycje, które służą mieszkańcom powiatu oraz odwiedzającym gościom, przedsiębiorcom. Powiat Wolsztyński w roku 2015 wykonał inwestycje, łącznie z pozyskanymi środkami, w kwocie blisko 3 300 000, 00 złotych, nie zaciągając dodatkowych kredytów.

Nadto istotne znaczenie ma dbałość o środki publiczne i racjonalne gospodarowanie nimi polegające między innymi na tym, iż na początku roku 2015 zadłużenie powiatu z tytułu pożyczek, kredytów i emisji obligacji wynosiło 18 289 604,22 złotych, w ciągu roku 2015 powiat spłacił raty kredytów i pożyczek w wysokości 1 366 154,00, co spowodowało, że zadłużenie powiatu zmniejszyło się do kwoty 16 923 450,22 złotych.

Czym kierował się Przewodniczący rady pisząc apel, który zawiera nieprawdziwe informacje i nieuzasadnione oskarżenia? Bo chyba nie chodzi o dobro mieszkańców, pacjentów i pracowników szpitala…


Przewodniczący
Zarządu Powiatu Wolsztyńskiego
/-/ Janusz Frąckowiak 

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18354814      online: 7
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt