Dzień Kobiet – miłe święto obchodzone już w starożytnym Rzymie, zawsze na początku wiosny związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Przez wiele lat i kolejnych stuleci wielokrotnie przeobrażane, nabierające coraz większego znaczenia.
Starostwo Powiatowe w Wolsztynie kontynuuje tę piękną tradycję i obchodzi święto, które jeszcze całkiem niedawno uważane było jako symbol PRL-u. Co roku organizujemy koncert, który ma szczególne znaczenie, gdyż całkowity jego dochód przeznaczony jest zawsze na szczególny cel – dla potrzebujących dzieci z naszego Powiatu. Tegoroczny koncert odbył się w sobotę 7 marca 2015r. w Sali Widowiskowej Wolsztyńskiego Domu Kultury. Wystąpił zespół Combo Latino Wiesława Prządki w składzie BEATA LERACH – vocal, WIESŁAW PRZĄDKA – akordeon, HUBERT MĄKOSA – gitara, JAKUB OLEJNIK – kontrabas, MATEUSZ MANIAK – perkusja. Publiczność porwały światowej sławy kompozycje króla bossa novy - Antonio Carlosa Jobima oraz przeboje zaaranżowane w stylu brazylijskiej samby i bossa novy. W tym roku całkowity dochód z koncertu przekazany zostanie Magdalenie Piosik ze Świętna, która choruje na guza pnia mózgu.
Dzięki inicjatywie Starosty Wolsztyńskiego Janusza Frąckowiaka podczas koncertu wręczone zostały nagrody SZPILKI 2015. Jest to pierwsza edycja nagród, która ma na celu promocję kobiet wyróżniających się aktywnością, kreatywnością, promocją powiatu, bądź gminy, działalnością charytatywną, działalnością na rzecz dzieci i młodzieży, bądź też osób starszych, działalnością sportową, działaniami związanymi z promowaniem i wspieraniem aktywności kobiet, działaniami na rzecz zwierząt i przyrody w naszym powiecie. Tegoroczne SZPILKI 2015 przyznane zostały 6 Paniom:
• Halina Chwalisz – od 2006r. Prezes Wolsztyńskiego Stowarzyszenia „Amazonki”, organizatorka Marszów ku Zdrowiu związanych z październikowym miesiącem walki z rakiem piersi
• Maria Koziołek - jedna z założycielek Uniwersytetu Trzeciego Wieku w 2003r., obecnie jego Prezes, była Prezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej – Koło Wolsztyn Członek Zarządu Koła Terenowego w Wolsztynie Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem
• Jadwiga Hirt – Pani Sołtys z Grójca Wielkiego, zaangażowana w sprawy lokalnej społecznościne dla której ważne są folklor i tradycje.Dzięki jej staraniom reaktywowano w 2003 r. „Grójecką Noc Świętojańską”, festyn kultywujący stare obrzędy słowiańskie. Pani Jadwiga Hirt jest inicjatorką spotkań okolicznościowych, festynów np. „Dnia Kobiet”. „Ostatków” „Dnia Dziecka” „Spotkań wigilijnych i opłatkowych” i wielu jeszcze innych inicjatyw. Wspólnie z mieszkańcami dba o ład i porządek na wsi.
• Agnieszka Augustyniak Pani Sołtys z Siedlca, której staż w działalności samorządowej nie jest duży, ale w bardzo krótkim czasie udało jej sie wiele zrobić dla lokalnej spłeczności. Jest inicjatorką wielu spotkań dla mieszkańców np. Dzień Kobiet, Dzień Dziecka. Organizuje wyjazdy m.in. w góry, nad morze, rajdy rowerowe. Bardzo zaangażowana jest w pomoc osobom pokrzywdzonym przez los, kilkakrotnie organizowała zbiórki i zawoziła dary dla powodzian. Każdego roku przyjmuje gupę 100 pielgrzymów udających się do Czestochowy. Sponsoruje ciasto na spotkania, zabawy, festyny organizowane przez szkoły, przedszkola, Gminny Ośrodek Kultury.
• Barbara Utrata z Moch pełniąca funkcję Dyrektora Przedszkola Samorządowego z Oddziałem Integracyjnym w Mochach, jest Skarbnikiem Stowarzyszenia Przyjaciół Moch oraz liderem grupy Odnowy Wsi. Realizuje projekty zamieszczone na stronie internetowej Gminy Przemęt dla Stowarzyszenia Przyjaciół Moch i Ochotniczej Straży Pożarnej. Współpracuje ze wszystkimi organizacjami na terenie miejscowości Mochy.
• Pani Beata Binkowska z Kaszczoru Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Wędrowniczki” w Kaszczorze, które aktywnie działa już od 10lat. Przyczynia się do organizacji różnych spotkań: balików dla dzieci, kabaretów dla dorosłych, Dnia Kobiet, Dnia Babci, jest współorganizatorką wycieczek krajoznawczych i zagranicznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Promuje aktywność fizyczną, organizuje pokazy kulinarne, angażuje się w podczas festynów. Od wiosny do jesieni wspólnie z KWG dba o klomby na terenie wsi Kaszczor oraz dba o czystość i wygląd Sali wiejskiej w Kaszczorze. Pani Binkowska zachęca do opieki nad zwierzętami.
Nagrodzone Panie dostały zaproszenie na uroczysty koncert, bukiet kwiatów z listem gratulacyjnym oraz zaproszenie na zabiegi pielęgnacyjne do wolsztyńskiego salonu urody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wolsztynie.
Po zakończonym koncercie tradycyjne Starosta Wolsztyński rozdawał Paniom wiosenne prymulki z najlepszymi życzeniami z okazji Dnia Kobiet.
Serdecznie dziękujemy za pomoc przy organizacji charytatywnego koncertu Państwu Brudło z Gospodarstwa ogrodniczego w Jaromierzu, Dyrektorowi Jarosławowi Świerszczowi i pracownikom Wolsztyńskiego Domu Kultury oraz Panu Olejniczakowi właścicielowi Piekarni w Siedlcu.