KWALIFIKACJA WOJSKOWA 2015
2015-03-02
  W dniach od 2 marca do  20 marca 2015 r. na terenie powiatu wolsztyńskiego odbywa się  kwalifikacja wojskowa. Komisja lekarska pracuje w Miejskiej Sali Sportowej „ŚWITEZIANKA” w Wolsztynie ul. Marcinkowskiego 10A.
Harmonogram wezwania osób z poszczególnych gmin przedstawia się następująco:
-  Gmina Przemęt – w dniach 2 – 4 marca 2015;
-  Gmina Siedlec – w dniach 5 marca – 9 marca 2015;
-  Miasto i Gmina Wolsztyn – w dniach 10 marca – 18 marca 2015;
-  Kobiety – w dniu 19 marca 2015 r.

Wezwaniu podlegają:
-   mężczyźni urodzeni w 1996 roku;
-   mężczyźni urodzeni w latach 1991 – 1995, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
-   osoby urodzone w latach 1994-1995, które:
-   zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
- kobiety urodzone w latach 1991-1996 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2014/2015 kończą naukę w szkołach lub na uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. Nr 54, poz. 321);
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi, wstępne przeznaczenie ich do jednej z form służby, założenie ewidencji wojskowej, wydanie wojskowego dokumentu osobistego (książeczka wojskowa), a także przeniesienia do rezerwy.
   
    W trakcie badań lekarskich, prowadzonych podczas kwalifikacji wojskowej, osoby poddane tym badaniom mogą zostać uznane za zdolne lub niezdolne do czynnej służby wojskowej i uzyskać jedną z kategorii zdolności:
-"A" - "zdolny do czynnej służby wojskowej";
-"B" - "czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej" (kategoria zdolności "B" oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w okresie do 24 miesięcy od dnia badania);
-"D" - "niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju"
-"E" - "trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny".
Powiatowa komisja lekarska wyda orzeczenie o zaliczeniu do jednej z ww. kategorii zdolności do służby wojskowej na podstawie przeprowadzonych badań.
Komisji lekarska bierze także pod uwagę dostarczoną przez osobę podlegającą badaniu dokumentację medyczną. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, przewodniczący komisji lekarskiej może skierować daną osobę na dodatkowe badania specjalistyczne (w tym także psychologiczne) i/lub na obserwację szpitalną.
Badania lekarskie, prowadzone w trakcie kwalifikacji wojskowej, podobnie jak dodatkowe badania specjalistyczne i obserwacja szpitalna, na które może skierować przewodniczący komisji lekarskiej, są obowiązkowe.

Na kwalifikację wojskową należy zabrać ze sobą:
1. Dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
2. Posiadaną dokumentację medyczną - w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej;
3. Aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy;
4. Dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobierania nauki.
5. Potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji.




   
 

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18724963      online: 5
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt