Szlachetna Paczka łączy ludzi różnych środowisk, niosąc pomoc tam, gdzie jest ona szczególnie potrzebna. Paczka zachęca do robienia wyjątkowej jakości prezentów, które mają mocno wpłynąć na obdarowanych. Taka akcja zapewnia potrzebujące rodziny, że nie są pozostawieni sami sobie. Szlachetna Paczka to przede wszystkim spotkanie z prawdziwie potrzebującymi ludźmi.
Zwracamy szczególną uwagę na:
- historię rodziny i przyczyny jej trudnej sytuacji,
- dochód przypadający na jednego członka rodziny,
- postawę rodziny
- przynależność do jednej z kategorii, które określają sytuację rodziny.
Rodziny włączone do Paczki należą do co najmniej jednego z kryterium pomagania:
1. Choroba dziecka w rodzinie.
Rodziny z chorym lub niepełnosprawnym dzieckiem znajdują się w podwójnie trudnej sytuacji materialnej: konieczność ciągłej opieki zmusza co najmniej jednego z rodziców do zrezygnowania z pracy, a specjalistyczny sprzęt i leki dodatkowo pogarszają i tak już niski budżet.
2. Rodzina wielodzietna.
poniżej minimum egzystencji żyje aż 43,5% osób w rodzinach małżeństw z 4 i więcej dzieci na utrzymaniu i około 21% osób – w rodzinach małżeństw z 3 dzieci na utrzymaniu. Tylko co trzecie dziecko odżywia się właściwie, a co dziesiąte cierpi na poważne niedożywienie.
3. Starość.
Docieramy do starszych samotnych osób walczących z chorobą lub niedołężnością. Ich zbyt niskie renty bądź emerytury często nie mogą zaspokoić podstawowych potrzeb.
5. Nieszczęśliwy wypadek.
Wypadek, nieoczekiwana utrata pracy, nagła choroba czy pożar domu mogą niespodziewanie odwrócić dotychczasowe życie danej rodziny i sprawić, że bieda wtargnie w dobrze statuowany dom.
6. Samotny rodzic.
To osoby, które mają na utrzymaniu jedno lub więcej dzieci i które nie mogą nikogo prosić o wsparcie. Dodatkowym obciążeniem może być nierozwiązana sytuacja rodzinna lub mieszkaniowa.
7. Inne
Jeśli przyczyny biedy nie należą do żadnego z wcześniej wspomnianych kryteriów, a jesteśmy przekonani, że pomoc udzielona danej rodzinie byłaby dla niej impulsem do zmiany – także włączamy ją do Paczki. To rodziny, których problemy mogą być spowodowane np. trudną sytuacją na rynku pracy czy niechęcią do zatrudniania osób w wieku średnim.