Inicjatywę zorganizowania konferencji z okazji 160 rocznicy śmierci Józefa Marii Hoene Wrońskiego przedstawił Zarządowi Powiatu, na jednym z marcowych posiedzeń, Pan Artur Skorupiński. Zwrócił się z prośbą o wsparcie finansowe i objęcie patronatu nad wspomnianą konferencją. Zarząd pozytywnie ustosunkował się do przedstawionej inicjatywy.
W dniu 30 września 2013 roku odbyły się powiatowe obchody 160 rocznicy śmierci Józefa Marii Hoene – Wrońskiego. Przy wejściu zaproszeni goście, specjalnie na uroczystość przygotowane kartki, które wraz z balonami napełnionymi helem wypuścili podczas odsłonięcia K-dronu przed Wolsztyńskim Liceum. Kartki z wpisami rozleciału się po całej okolicy i informowały o powiatowych obchodach rocznicy śmierci wybitnego Polaka, Wolsztynianina.
W obchody 160 rocznicy śmierci Józefa Marii Hoene Wrońskiego włączyli się także wolsztyńscy krótkofalowcy. Uzyskali oni w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej stosowną licencję ze znakiem okolicznościowym HF 160 JMHW (wymowa: Ha Ef 160 Józef Maria Hoene Wroński) na pracę w amatorskich pasmach radiowych.
Od 28 września do 10 października 2013 roku radioamatorzy z Wolsztyńskiego Klubu Krótkofalowców łączą się z krótkofalowcami z całego świata promując tym samym postać Wrońskiego i uroczystość powiatowych obchodów 160 rocznicy jego śmierci. Każda łączność ze stacją okolicznościową zostanie potwierdzona specjalnie na tą okazję przygotowaną kartą QSL.
W konferencji uczestniczyło wielu znakomitych gości. Wśród nich był Janusz Kapusta ( ur. w 1951r. Zalesiu Małym , gmina Dąbie w powiecie kolskim) - polski rysownik, malarz i scenograf. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu a następnie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował również filozofię na Akademi Teologi Katolickiej w Warszawie. Wynalazca jedenastościennej bryły geometrycznej, nazwanej przez siebię jako K-dron. Specjalizuje się w małych formatach graficznych, plakatach, ilustracjach do magazynów i książek. Od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. W 2004 roku opublikował swoje odkrycie, w którym po raz pierwszy w historii udało mu sie połączyć złoty i srebrny podział w jednej geometrycznej konstrukcji. 30 maja 2009 roku w Kole odsłonieto pomnik odkrytej przez Janusza Kapuste bryły K-dronu.
Podczas obchodów powiatowych był również czas na książkę prof. Sławomira Kozłowskiego pt" Józef Maria Hoene - Wroński - sylwetka i doktryna", wydaną przez Wydawnictwo Fortes Artura Skorupińskiego.
Książka została podzielona na dwie części.
W części pierwszej autor opisuje bardzo bogate życie Wrońskiego, najpierw jako młodego energicznego nastolatka, robiącego błyskawicznie karierę wojskową, m.in. u Tadeusza Kościuszki, który za zasługi nagradza go złotym zegarkiem, a następnie śledzimy losy już dojrzałego intelektualisty, wielkiego odkrywcy, matematyka, filozofa, fizyka, ekonomisty i prawnika.
Druga część dzieła profesora Kozłowskiego poświęcona została doktrynie. Znajdziemy w niej opisy osiągnięć naukowych Hoene – Wrońskiego oraz bardzo interesujące, można rzec przełomowe wyjaśnienie filozofii racjonalistycznego mesjanizmu, który postuluje harmonijny współudział nauki i wiary.
Wystąpił również Adam Żuczkowski – Wolsztynianin poeta z wierszem „Józefowi Marii Hoene – Wrońskiemu”.
W przeddzień konferencji w Wolsztynie starosta wolsztyński Ryszard Kurp, podczas pobytu we Francji, złożył kwiaty na grobie Józefa Marii Hoene - Wrońskiego w Neully-sur-Seine pod Paryżem. Uczestnicy konferencji obejrzeli fotorelację z tego wydarzenia oraz wysłuchali bezpośredniego telefonicznego komentarza starosty.
Również w miejscach upamiętniających życie Wrońskiego w Wolsztynie delegacja złożyły kwiaty.
Na powiatowych obchodach nie mogło zabraknąć projektu Zaparowani realizowanego w ramach projektu "e-Szkoła Moja Wielkopolska" przez uczniów klasy drugiej, obecnie trzeciej Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie . Opiekunem grupy jest pan Jarosław Stańko nauczyciel fizyki. Przewodnim tematem projektu jest "Para", czyli analiza różnych aspektów własności ciał lotnych i ich wykorzystania w życiu codziennym człowieka. Projekt znalazł się wśród 4 najwyżej ocenionych ze 105 realizowanych w liceach w Wielkopolsce.
Czy stanie na podium tego dowiemy się 23 października 2013 roku podczas gali finałowej w Poznaniu.
ZaPaRoWaNi to po prostu grupa młodzieży, których wyobraźnia jest nieograniczona, bo pobudzana jest przez-"Parę".
W drugiej części konferencji z ciekawymi prezentacjami wystąpili mgr Kazimierz Zieliński z Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej, dr inż. Józef Okulewicz z Politechniki Warszawskiej oraz dr inż. Adam Buczek z Politechniki Poznańskiej. Przed gmachem liceum został odsłonięty model K-dronu powstałego dzięki inspiracji filozofią Józefa Marii Hoene Wrońskiego, ufundowany przez samorząd Powiatu Wolsztyńskiego dla uczczenia 160 rocznicy jego śmierci.
Uroczystego odsłoniecia , K- dronu dokonali Janusz Kapustę – twórcę K- dronu, wicestarosta Jacek Skrobisz, Katarzyna Lulkiewicz – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
Goście wypuścili balony napełnione helem z kartkami informującymi o uroczystości.
GALERIA: Józef Maria Hoene - Wroński 160 lat dziedzictwa