Dożynki w Rejonie Solecznickim na Litwie
2013-09-23
   W dniach 13-16  września br. delegacja z Powiatu Wolsztyńskiego przebywała na Dożynkach na Litwie w zaprzyjaźnionym rejonie solecznikim. W skład delegacji wchodzili:

1. Ryszard Kurp - Starosta Wolsztyński
2. Leszek Rubach - Członek Zarządu Powiatu Wolsztyńskiego
3. Sebastian May - Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa, Radny Powiatu Wolsztyńskiego
4. Wojciech Kowalczyk - Dyrektor Domu Dziecka "Droga"
5. Szymon Tomaszewski - Prezes Powiatowej Izby Rolniczej
6. Przybysław Laskowski - inspektor wydziału organizacyjnego

W pierwszym dniu pobytu miała miejsce oficjalna uroczysta kolacja wydana przez Mera Rejonu Solecznickiego Zdzisława Palewicza. Była to okazja do podsumowania współpracy z wszystkimi samorządami i organizacjami współpracującymi z rejonem solecznickim a są to m.in. Starostwo Powiatowe w Wolsztynie, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko Pomorskiego,Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie"
W ramach podziękowania za owocną długoletnią współpracę Starostwa Wolsztyński Pan Ryszard Kurp wręczył Merowi Zdzisławowi Palewiczowi pamiątkowy ryngraf.
W drugim dniu pobytu mieliśmy okazję zwiedzić  stolicę Litwy  Wilno. W tym dniu udało nam się zobaczyć: Cmentarz na Rossie- tak ważne miejsce dla Polaków mieszkających na Litwie i nie tylko. Została oddana cześć pod mauzoleum Matka i Serce Syna. W miejscu gdzie spoczywa serce Józefa Piłsudzkiego, w grobie jego matki.

Ty wiesz, że dumni nieszczęściem nie mogą
Za innych śladem iść tą samą drogą.

Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu
Gniazdo na skałach orła, niechaj umie
Spać, gdy źrenice czerwone od gromu
I słychać jęk szatanów w sosen szumie.
Tak żyłem.

Matka i Serce Syna

Odwiedziliśmy również Kościół pw. Św. Piotra i Pawła, Górę Trzech Krzyży, Ostrą Bramę, Cerkiew Św. Ducha oraz Plac Ratuszowy.

W trzecim dniu braliśmy udział w obrzędzie dożynkowym http://www.salcininkai.lt/pol/Znw_jesie_znw_Doynki/5515/1  materiał  ze strony!
Dożynki to czas dumy i radości oraz jedno z największych świąt ludzi pracujących w gospodarstwach rolnych oraz w otoczeniu rolnictwa. W rejonie solecznickim, należącym do obszarów typowo rolniczych, jest to największa impreza kulturalno – rolnicza, od 2003 roku wpisana do kalendarza najważniejszych uroczystości.
Dorocznie organizowane Święto Plonów, jakie w tym roku miało miejsce 15 września w Solecznikach w parku miejskim, oprócz rolników zgromadziło mieszkańców rejonu, gości z pobliskich i dalszych zakątków Litwy, jak też z Polski, Białorusi, Niemiec.

Inauguracja Święta Plonów rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w intencji rolników. Niezwykle pięknym momentem nabożeństwa była pieśń dziękczynna w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka, goszczącego w rejonie solecznickim. Uroczysta Eucharystia była kocelbrowana przez księdza proboszcza parafii solecznickiej Witolda Zuzę oraz księży z Polski – Adama Bułatewicza i Wojciecha Dąbrowskiego.

 Dożynki to czas radości z plonów, dziękczynienia za nie Bogu, ale także czas wglądu w siebie, w swoją pracę. Dożynki wzywają nas do postawienia sobie pytania, czy znamy siebie w świetle Bożego zamysłu. Dziękujmy dzisiaj Bogu za plony ziemi i oddajmy siebie w Jego ręce – mówił w homilii ksiądz Witold Zuzo.

Po uroczystej mszy świętej odbył się ceremoniał dożynkowy, podczas którego zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz na ręce mera rejonu solecznickiego Zdzisława Palewicza przekazany chleb wypieczony z tegorocznego zboża - podzielony i rozdany wśród uczestników uroczystości.
- Spotykamy się dziś w Solecznikach podczas tej uroczystości, aby wspólnie pielęgnować sięgający odległych czasów zwyczaj, będący wspaniałą częścią naszej narodowej tradycji. Dożynki to święto chleba i tych, którzy go współtworzą: Boga i Ludzi.  Cieszymy się, że nasza ziemia ma dobrych gospodarzy. W uroczystym dniu Dożynek wszystkim gospodarzom tej ziemi, dla których najwyższą wartością jest praca, miłość do Ojczyzny, by rejon był coraz zamożniejszy, życzę, aby dobrze się wiodło, życzę, aby dzisiejsze święto umocniło naszą wspólnotę i pozwoliło z optymizmem patrzeć w przyszłość – powiedział mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz.

Słowa uznania za pracę solecznickim rolnikom przykazali liczni goście honorowi: doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prof. Tomasz Borecki, który odczytał list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do uczestników dożynek solecznickich; poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski; posłowie na Sejm RL Rita Tamošiūnienė i Leonard Talmont; konsul generalny RP w Wilnie Stanisław Cygnarowski, wiceminister energetyki Renata Cytacka, wiceminister oświaty i nauki Edyta Tamašiūnaitė; poseł na Sejm RP Artur Górski; wicedyrektor administracji samorządu rejonu wileńskiego Lucyna Kotłowska; przewodnicząca Asocjacji Samorządów Litwy Rima Žakaitienė, liczne delegacje z Polski.

W tym dniu cały park miejski zamienił się w wielki jarmark stoisk dożynkowych oraz rzemieślniczych. Swoje stoiska zaprezentowało trzynaście gmin rejonu. Wyjątkowo licznie na tegorocznych dożynkach stawili się rzemieślnicy z różnych zakątków Litwy. Mimo dużej liczby stoisk miejsca w solecznickim parku starczyło dla wszystkich. Szczególną popularnością cieszyły się gminne podwórka, w których serwowano różnorodne wiejskie specjały. Każda gmina starała się zaprezentować swoje unikatowe elementy bądź kulinarne specjały. Dziewieniszki pięknie prezentowały się na tle norwiliskiego zamku, Poszki witały rogiem dostatku i obfitości, z którego wypływały najdorodniejsze okazy warzyw i owoców; Biała Waka serwowała ogromnego pieczonego dzika, a Gierwiszki – bobra; Turgiele, przedstawiły swoje podwórko na wzór domu niczym z ryciny Republiki Pawłowskiej, a Soleczniki – prawdziwą chatę z samowarem i muzykantem na ławie; Butrymańcom nie było równych w domowej bułce z pieca, a Podborzu – w kminówce, Kamionka nakryła stół z prawdziwego zdarzenia – pełny polędwic i kiełbas; Koleśniki częstowały babciną nalewką; w Ejszyszkach zebrało się pół rejonu na słoninę z kiszonym ogórkiem, a Jaszuny napiekły jabłuszek z cynamonem, tak pysznych, że nie wykluczone, iż według receptury Śniadeckich; w Dajnowie zaś można było nie tylko skosztować, ale i zasiegnąć przepisów na wykwitne przetwory warzywne.

O bogaty program artystyczny tegorocznych Dożynek zadbało Solecznickie Centrum Kultury. Część artystyczną imprezy rozpoczęli miejscowe zespoły „Solczanie“ i „Turgielanka“  oraz wychowankowie Szkoły Sztuk Pięknych im. Stanisława Moniuszki, zrzeszeni w orkiestrze instrumentów dętych. Gośćmi solecznickiej sceny tym razem byli państwowy zespół pieśni i tańca „Vingis” oraz państwowy zespół tańca z Białorusi „Belyje Rosy“. Gwiazdą wieczoru zaś był Krzysztof Krawczyk, na koncert którego zjechało się praktycznie pół Wileńszczyzny. Każdy z utworów w wykonaniu tego znakomitego piosenkarza był nagradzany głośnymi brawami, a po kilku piosenkach, widzowie zaczęli nie tylko przyśpiewywać artyście, ale i ruszyli do tańca. Atmosfera koncertu była szczególna i niepowtarzalna. Artysta bawił publiczność humorystycznymi historiami ze swojego życia, kontakt z publicznością był bezpośredni i bliski.
W czwartym dniu odwiedziliśmy przedszkole w Butrymańcach, gdzie przekazaliśmy materiały szkolne oraz zabawki  podarowane przez mieszkańców naszego powiatu dla polskich dzieci na Litwie.

Sebastian May
Radny Powiatu Wolsztyńskiego



Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18359246      online: 4
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt