Niewidzialne miejsca w Gminie Siedlec
2012-06-29
 
         Ostatni dzwonek i ... wakacje! Dzieci czekały na te wolne dni z utęsknieniem, jednak nie wszystkie będą mogły wyjechać w dalekie kraje. Czy czas spędzony na „własnym podwórku” musi być nudny albo stracony? Organizatorzy projektu „Niewidzialne miejsca” twierdzą inaczej - dla młodych ludzi odkrywanie na nowo swojej małej ojczyzny może okazać się niezłą przygodą, a dodatkowo lekcją historii.Drugiego lipca rozpoczyna się projekt kulturalny „Niewidzialne miejsca” realizowany przez Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Siedlec.
 
W przedsięwzięciu bierze udział osiemnastu gimnazjalistów z pięciu szkół Gminy Siedlec. Przez dwa tygodnie uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach związanych z kulturą i historią własnego regionu. Prowadzący chcą zachęcić do odkrywania dziejów poprzez grę terenową, wycieczki rowerowe czy pracę w plenerze. Celem jest stworzenie filmu dokumentalnego o miejscowościach, z których pochodzą uczestnicy: Chobienicach, Siedlcu, Tuchorzy, Belęcinie i Kopanicy. Ma w tym pomóc cykl profesjonalnych warsztatów filmowych.
Przedsięwzięcie jest kontynuacją projektu „Dwa teatry” przeprowadzonego w 2009 roku w Siedlcu. Ówczesne warsztaty teatralno-fotograficzne, również dotyczące przeszłości okolic, ukazały potrzebę zastosowania najnowszych mediów w animacji i edukacji kulturalnej. Dlatego dla uczestników obecnego projektu tak atrakcyjna powinna być praca z profesjonalną kamerą pod okiem zawodowca.
Gimnazjaliści będą poszukiwać miejsc, których już nie ma, albo które uległy przeobrażeniu. Niewidzialne miejsca, czyli takie, które są, choć ich nie widzimy, które niosą jakąś historię, choć my nie zawsze pamiętamy. Zadaniem młodzieży jest zebranie wspomnień od mieszkańców miejscowości, zwłaszcza tych informacji dotyczących miejsc historycznych. Oprócz tego organizatorzy chcą skolekcjonować dawne zdjęcia rodzinne i stworzyć wspólny album mieszkańców Gminy Siedlec. Powstały film, składający się z pięciu etiud, będzie pomostem między przeszłością a teraźniejszością - obrazem miejsc historycznych oczami młodzieży.
Finał projektu odbędzie się 21 lipca w Siedlcu. Wtedy będzie można zobaczyć pokaz oraz wystawę zdjęć, otrzymać płytę, która wieńczy projekt. Przebieg warsztatów i całego projektu można śledzić już od początku lipca na stronie www.niewidzialnemiejsca.siedlec.com. Należy wspomnieć, że przedsięwzięcie to nie miałby szans realizacji bez współfinansowania ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Czekamy zatem na wspaniałe odkrycia!
 

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18361667      online: 5
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt