Wizyta w Rejonie Lityńskim na Ukrainie.
2012-05-15
 
            W dniach 7-10 maja 2012 r., korzystając z zaproszenia władz Rejonu Lityńskiego, przebywała w Lityniu  delegacja samorządu Powiatu Wolsztyńskiego na czele ze starostą, Ryszardem Kurpem. Poza Starostą w składzie powiatowej delegacji znaleźli się członkowie Zarządu Powiatu: Teresa Sobkowiak i Leszek Rubach, a także organizujący w minionym roku wakacyjny pobyt ukraińskich dzieci w Wolsztynie: Andrzej Lisiecki i Szymon Ptak.
Rejon Lityński, który od  ponad 5 lat jest rejonem partnerskim dla naszego Powiatu, stanowi ważny element realizowanej przez samorząd współpracy międzynarodowej. Władze Rejonu są żywotnie zainteresowane jej stałym pogłębianiem, co wielokrotnie podkreślały, zarówno w czasie pobytu swych przedstawicieli na ziemi wolsztyńskiej, jak i w trakcie wizyt delegacji samorządowych Powiatu Wolsztyńskiego i gmin wchodzących w jego skład. Daje się zauważyć głęboką fascynację Litynian, którzy mieli możliwość przebywania na naszej ziemi, kulturą, funkcjonowaniem gospodarki, turystyki i usług, organizacją samorządu, a także modelem demokracji. Zaobserwować można rosnące zainteresowanie młodzieży językiem polskim, a także dążenie do kontaktów z polskimi rówieśnikami.
Głównym celem wizyty było przedłużenie zawartej przed pięcioma laty umowy partnerskiej między Powiatem Wolsztyńskim i Rejonem Lityńskim. Uprzednio przygotowane, stosowne dokumenty podpisali, ze strony ukraińskiej: Przewodniczący Administracji Rejonu – Wołodymyr Himiczuk i Przewodniczący Rady Rejonu Lityńskiego – Wołodymyr Grom, w obecności mera Litynia – Anatola Byczoka oraz wielu przedstawicieli władz samorządowych. Wśród których obecna była również Pani Natalia Szyszkowa dzięki, której zapoczątkowano współpracę prawie pięć lat temu. W imieniu samorządu wolsztyńskiego, z upoważnienia Rady Powiatu podpisy złożył starosta, Ryszard Kurp.
Kolejnym istotnym punktem rozmów w trakcie pobytu delegacji wolsztyńskiej była kwestia współpracy kulturalnej. Rozważano możliwość przyjazdu na zaproszenie władz powiatowych zespołów folklorystycznych, w które obfituje Rejon Lityński.
Na stan obecny udało się sfinalizować przyjazd do Wolsztyna, na wakacyjny wypoczynek, grupy 24 litynskich dzieci wraz z opiekunami. Tym samym będzie to już szósty pobyt w naszym Powiecie młodych Litynian, których status społeczny nie pozwala na korzystanie z jakichkolwiek form wyjazdów wakacyjnych.
W trakcie wizyty ukraińscy samorządowcy umożliwili zapoznanie się z gospodarką Rejonu, funkcjonowaniem oświaty oraz walorami turystycznymi tego obszaru Ukrainy. Zaprezentowano także nowocześnie wyposażony, prywatny ośrodek sanatoryjny w pobliskim mieście Chmielnik, specjalizujący się w leczeniu radonem. Nie zabrakło także polskich akcentów, a wśród nich zwiedzenia XVIII-wiecznego kompleksu pałacowo-parkowego, zw. „Sofijówką”, w miejscowości Umań, stanowiącego jedną z podolskich rezydencji rodziny Potockich. Na uwagę zasługuje fakt ogromnej pieczołowitości z jaką dba się o ten, jakże wyjątkowy, ślad pobytu Polaków na Kresach.
Delegacja z naszego powiatu uczestniczyła również w obchodach 67 Rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Dzień 9 maja jest bardzo uroczyście obchodzony w wielu miastach Ukrainy w tym również stolicy Rejonu Lityńskiego. Jest to dzień wolny od pracy, a mieszkańcy i młodzież szkolna bieże udział w uroczystościach, koncertach i wieczornicach itp.
Nasza szczęśliwa pod względem bezpieczeństwa podróż służbowym ,,busem’ Starostwa (przejechaliśmy prawie 3.000 km) była możliwa dzięki dużemu zaangażowaniu Pana Przybysława Laskowskiego, który jest również autorem poniższych zdjęć.
 
                                                                  Członkowie delegacji biorący udział w wyjeździe

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18730282      online: 3
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.