DOTACJE DO 20 MLN ZŁ W RAMACH PROW NA PRZETWÓRSTWO
2010-08-27
         Informujemy o możliwości składania od czwartku, 9 września 2010r. wniosków o przyznanie pomocy na w ramach działania "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej” objętego  Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 przewidziano prawie miliard euro na inwestycje w przetwórstwo rolno-spożywcze w ramach działania "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej". Pomoc finansowa z tego działania skierowana jest do grup producentów rolnych, "mikroprzedsiębiorstw", małych i średnich firm przetwórczych, które zatrudniają mniej niż 750 pracowników lub osiągają dochód nieprzekraczający 200 milionów euro rocznie.  Podmioty te w przypadku prowadzenia inwestycji zmierzających do ich unowocześnienia czy podniesienia ich konkurencyjności na rynku, mogą ubiegać się o refundowanie przez ARiMR części poniesionych na ten cel kosztów. Przy czym inwestycje muszą być związane z wytwarzaniem żywności, jej przechowywaniem lub handlem hurtowym produktami rolnymi. Dofinansowanie można otrzymać np. na zakup maszyn lub urządzeń służących do przetwarzania produktów rolnych a także ich magazynowania. Również inwestycje w budowę albo modernizację budynków i budowli wykorzystywanych do takich celów kwalifikują się do otrzymania pomocy z działania "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej". Wsparcie można też dostać na zakup specjalistycznych środków transportu przeznaczonych do przewozu produktów rolnych np. chłodni i izoterm oraz na pokrycie kosztów poniesionych na wdrażanie systemów zarządzania jakością.
W ciągu dwóch pierwszych dni naboru, do oddziałów regionalnych ARiMR wpłynęło 15 wniosków o pomoc z działania "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" na łączną kwotę ponad 75 mln złotych. Pieniądze te wykorzystują w blisko 8% tegoroczną pulę środków przeznaczoną na wsparcie z tego działania, a wynosi ona prawie 977 milionów złotych.  Wnioski o pomoc przyjmowane będą do dnia roboczego następującego po dniu podania do publicznej wiadomości na stronie internetowej www.arimr.gov.pl informacji określającej, że zapotrzebowanie na środki finansowe wynikające ze złożonych w 2010r. wniosków osiągnęło co najmniej 120% dostępnych środków, lecz nie później niż w dniu 31 grudnia br.
W pierwszej kolejności, czyli od 12 sierpnia do 8 września, wnioski o wsparcie mogą składać tylko grupy producentów rolnych, wstępnie uznane grupy, uznane organizacje producentów owoców i warzyw oraz utworzone przez te podmioty spółki osobowe, spółki kapitałowe oraz spółdzielnie zgodnie z zapisami w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to bardzo istotne, by tylko takie podmioty składały w tym okresie swoje wnioski. Jeżeli bowiem inny podmiot, który nie będzie grupą producentów rolnych, wstępnie uznaną grupą, uznaną organizacją producentów owoców i warzyw złoży w tym czasie swój wniosek, to zostanie on automatycznie odrzucony. Inni przedsiębiorcy zainteresowani  otrzymaniem wsparcia na inwestycje będą mogli składać wnioski od 9 września.
Ogłoszenie w tej sprawie podpisane przez Prezesa ARiMR Tomasza Kołodzieja zostało opublikowane 28 lipca w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim, oraz na portalu informacyjnym Agencji. http://www.arimr.gov.pl/komunikaty-prezesa-arimr/artykuly/ogloszenie-prezesa-agencji-restrukturyzacji-i-modernizacji-rolnictwa-tomasza-kolodzieja.html
Kwota dofinansowania udzielanego przez ARiMR przedsiębiorcom i grupom producentów może wynieść od 100 tysięcy złotych do nawet 20 milionów złotych. Z tym, że wsparcie wypłacane przez Agencję może pokryć od 25% do 50% poniesionych przez przedsiębiorcę tzw. kosztów kwalifikowanych.
 
Na najwyższe, 50% dofinansowanie mogą liczyć właściciele "mikroprzedsiębiorstw", oraz małych i średnich firm, zajmujący się przetwórstwem roślin na cele energetyczne albo nabywający co najmniej 25% produktów rolnych na podstawie umów zawartych z grupami producentów rolnych, wstępnie uznanymi lub uznanymi grupami producentów owoców i warzyw oraz grupy producentów rolnych, uznane grupy czy uznane organizacje producentów owoców i warzyw. Dofinansowanie w wysokości 40% mogą otrzymać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy zajmują się działalnością inną niż wyżej opisana. Natomiast zwrot 25% poniesionych kosztów inwestycyjnych otrzymają przedsiębiorstwa zatrudniające do 750 pracowników lub takie w których roczny obrót nie przekracza 200 milionów euro.
 
POMOC MOŻE OTRZYMAĆ
Osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która działa jako przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 750 pracowników, lub którego roczny obrót nie przekracza równowartości 200 mln euro.
Pomoc może być przyznana na operację (inwestycję), która spełnia łącznie wszystkie obowiązujące wymogi, w tym m.in.:
 
·         dotyczy przetwórstwa i wprowadzenia do obrotu produktów rolnych lub w zakresie przetwórstwa roślin na produkty, które są wykorzystywane na cele energetyczne.
·         związana jest z modernizacją lub budową zakładu przetwórstwa produktów rolnych lub infrastruktury handlu hurtowego produktami rolnymi,
·         prowadzi do poprawy ogólnych wyników przedsiębiorstwa w postaci wzrostu wartości dodanej brutto (nie dotyczy projektów związanych z ochroną środowiska),
·         realizowana jest w zakładach spełniających obowiązujące standardy higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt,
·         nie jest finansowana z udziałem innych środków publicznych.
 
WSPIERANE SEKTORY PRZETWÓRSTWA I OBROTU PRODUKTÓW ROLNYCH
 
Działanie przeznaczone jest na wsparcie operacji w sektorach przetwórstwa: mleka (z wyjątkiem produkcji masła), mięsa, owoców i warzyw (z wyjątkiem produkcji napojów winopodobnych i winopochodnych), zbóż (z wyjątkiem produkcji słodu), ziemniaków, jaj, miodu, lnu i konopi, roślin oleistych, wysokobiałkowych, przetwarzania produktów rolych na cele energetyczne oraz usługowego zamrażania wraz z przechowywaniem produktów rolnych. Pomocą finansową objęte są również operacje dotyczące sprzedaży hurtowej produktów rolnych: owoców i warzyw, kwiatów i roślin, mleka iwyrobów mleczarskich, zboża, rzepaku oraz materiału siewnego roślin rolniczych i warzywnych.
 
KOSZTY KWALIFIKOWALNE
Do kosztów kwalifikowalnych, tj. mogących podlegać refundacji, zalicza się m.in. koszty:
 budowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją budynków i budowli:
  • wykorzystywanych do produkcji, magazynowania, handlu hurtowego lub kontroli laboratoryjnej produktów rolnych,
  •  infrastruktury technicznej związanej z użytkowaniem ww. obiektów np. kotłownie, oczyszczalnie ścieków wraz z siecią kanalizacyjną i obiekty wykorzystywane do produkcji biogazu,
  •  zakupu lub instalacji maszyn lub urządzeń do:
  • magazynowania lub przygotowania produktów rolnych do przetwarzania,
  • przetwarzania produktów rolnych
  •  magazynowania produktów rolnych lub półproduktów rolnych oraz przygotowywania ich do sprzedaży
  • zakupu środków transportu niezbędnych do sprawnego przebiegu procesu technologicznego lub magazynowania, jak również specjalistycznych środków transportu niezbędnych do przewozu produktów rolnych oraz zwierząt przeznaczonych do uboju.
Beneficjenci mają możliwość korzystania z zaliczek na realizację operacji w wysokości:
·         50% kwoty pomocy przyznanej w ramach umów podpisanych w 2010r.
·         20% kwoty pomocy przyznanej w ramach umów, które zostaną podpisane po 2010r.
Więcej informacji na stronie:
http://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna-i-krajowa/prow-2007-2013-program/zwiekszanie-wartosci-dodanej-podstawowej-produkcji-rolnej-i-lesnej.html

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18365296      online: 6
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt