Spotkanie Noworoczne Starosty Wolsztyńskiego
2006-01-30

W piątek, 20 stycznia 2006 r., już po raz siódmy odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne Starosty Wolsztyńskiego Ryszarda Kurpa, zorganizowane przez samorząd powiatowy wspólnie z samorządami gminnymi, w Miejskiej Sali Sportowej ''ŚWITEZIANKA''. W spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów oraz życia społeczno-gospodarczo-kulturalnego. W spotkaniu uczestniczyli między innymi:
  1. Poseł RP- Stanisław Piosik,
  2. Senator RP - Włodzimierz Łęcki,
  3. Minister - Główny Inspektor Sanitarny Kraju - Pan Generał Doktor Andrzej Trybusz
  4. Wicewojewoda Wielkopolski - Pan Zbigniew Hoffmann
  5. Marszałek Województwa Wiekopolskiego - Józef Lewandowski
  6. Dyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego - Pan Jerzy Krygier ora jego zastępca Pan Arkadiusz Błochowiak
  7. Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny - Pan Hubert Rokossowski,
  8. Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Pani Zofia Szalczyk
  9. Delegacja z Powiatu Dahme - Spreewald na czele ze St
    arostą Martinem Wille
  10. Klaus - Dieter Quasdorf z Gminy Bestensee
  11. Urszula Schadow z Związku Gminnego Golssen
  12. Delegacja naszych polskich przyjaciół z Solecznik z Wileńszczyzny na czele z Merem Leonardem Talmontem.
  13. Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej - Pan Stefan Mikołajczak
  14. Prezes Rady Naczelnej Zrzeszenia Handlu i Usług - Pan Roman Dera.
  15. Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolskich - Pan Michał Chojara.
  16. Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych - Pana Maciej Kozik,
  17. Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej - Zofia Hryhorowicz
Starosta Wolsztyński Ryszard Kurp w swoim wystąpieniu dokonał podsumowania osiągnięć za okres minionego roku. W sposób szczególny podziękował osobom i instytucjom regionalnym i wojewódzkim za okazaną pomoc przy organizacji imprez mających na celu promocję powiatu, jak również integrację społeczeństwa, czy prezentację dorobku kulturalnego powiatu. Podczas spotkania wręczono odznaczenia "Zasłużony dla Powiatu Wolsztyńskiego". Otrzymali je:
Na wniosek Zarządu Powiatu Wolsztyńskiego, Rada Powiatu Wolsztyńskiego Uchwałą nr XXXIX/201/2005 z dnia 27 grudnia 2005 r. w uznaniu zasług na rzecz rozwoju powiatu wolsztyńskiego i współpracy partnerskiej z powiatem Dahme-Spreewald wyróżniła odznaką "Zasłużony dla Powiatu Wolsztyńskiego":
Pana Stefana Mikołajczaka Stefan Mikołajczak jest absolwentem Wydziału Rolnictwa AR w Poznaniu. W latach 1988 - 1990 był Wicewojewodą Poznańskim, a przez następne 8 lat Dyrektorem Wydziału Rolnictwa. Od 1998 r. do października 2005 pełnił funkcję Marszałka Województwa Wielkopolskiego, w dalszym ciągu pełni funkcję Radnego Sejmiku Województwa. Jest Prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Jako Marszałek Województwa integrował i rozwijał odradzającą się samorządność wszystkich szczebli. Był obecny zawsze na terenie powiatu wolsztyńskiego, wspomagał finansowo wiele realizowanych zadań np.: budowę Miejskiej Sali Sportowej "Świtezianka", rozbudowę DPS w Wielkiej Wsi, organizowanie Międzynarodowych Plenerów Malarskich, zorganizowanie I Wielkopolskiego Pleneru Malarskiego Wychowanków Domów Dziecka "Gościeszyńskie Krajobrazy". Jako Przewodniczący kapituły popierał wszystkie wnioski o nadanie odznaki honorowej "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego" i "Zasłużony Rolnik Wielkopolski" kierowane przez samorządy gmin i powiatu. Dzięki Marszałkowi 28.08.2005 r. przypadła powiatowi wolsztyńskiemu organizacja Wojewódzko - Archidiecezjalnych Dożynek Wielkopolskich. W czasie podsumowania dożynek Marszałek bardzo wysoko ocenił przygotowanie organizacyjne i bezpośrednie wykonanie całości zadań z tym związanych uznając dożynki w Wolsztynie za najpiękniejsze z dotychczasowych. Pan Stefan Mikołajczak to człowiek skromny, niesamowitej siły i zapału do pracy, kompetentny, rozumnie traktujący problemy społeczne, miłośnik wszystkiego co piękne .

Pana Martina Wille.
Od początku reaktywowania powiatów w Polsce jest wielkim orędownikiem współpracy Powiatu Dahme - Spreewald z Powiatem Wolsztyńskim. Aktywnie uczestniczył w przygotowaniu dokumentu - umowy o współpracy, która została podpisana w czerwcu 2000 roku w Lübben oraz we wrześniu 2000 roku w Wolsztynie. Pan Starosta Powiatu Dahme - Spreewald bardzo zaangażował się w znalezienie partnerów po stronie niemieckiej dla Gminy Przemęt i Siedlec. Był inicjatorem nawiązania współpracy z Fundacją Großes Waisenhaus zu Potsdam. Dzięki podpisanym trójstronnym porozumieniom młodzież z Polski i Niemiec corocznie spotyka się w okresie letnim na obozach. Od 2003 roku do tej wymiany została włączona również młodzież z Solecznik na Litwie. Czynnie uczestniczy w realizacji umowy partnerskiej, pomagając w organizacji oraz osobiście uczestnicząc w spotkaniach: strażaków, policjantów, Clubów Rotary, organizacji emerytów rencistów, grup kulturalnych, artystów malarzy, rzeźbiarzy, zespołów muzycznych i sportowych obu powiatów. Należy jeszcze podkreślić wielką rolę Pana Starosty w przygotowaniu uroczystości 5 - lecia współpracy naszych powiatów. Z tej okazji została wydana w języku polskim i niemieckim broszura informacyjna o obu powiatach i ich dotychczasowej współpracy. W listopadzie br. bardzo zaangażował się w przygotowanie Koncertu Adwentowego Chóru parafialnego "Lutnia" oraz muzyków solistów w kościele ewangelickim w Lübben. Po koncercie, na specjalnie zorganizowanym spotkaniu, przekazano środki finansowe przeznaczone na remont organów w kościele poewangelickim w Wolsztynie, zebrane w trakcie imprezy. Starosta LDS ma również ogromne zasługi w promocji naszego regionu za Odrą poprzez przygotowywanie wystaw fotograficznych o naszym regionie i organizację wspólnych targów turystycznych .

Pana Stefana Matuszkiewicza
W końcu 1952 r. podjął pracę w Budowlanym Przedsiębiorstwie Powiatowym w Wolsztynie, pracując na różnych kierowniczych stanowiskach. Po likwidacji przedsiębiorstwa w 1956 r. przeszedł do pracy do Rejonu Energetycznego. W 1963 r. ukończył studia zaoczne na kierunku ogólnoekonomicznym. W grudniu 1959 r. powołany został na stanowisko dyrektora Wolsztyńskich Zakładów Przemysłu Terenowego Materiałów Budowlanych w Rostarzewie i pracuje do czasu ich likwidacji. W 1965 r. zostaje dyrektorem Fabryki Betonów Komórkowych - w budowie - w Powodowie. W styczniu 1969 r. zostaje dyrektorem Zakładów Produkcji Elementów Budowlanych w Powodowie. Z uwagi na sprawność organizacyjną budowy, rozruchu, efektów produkcyjnych w Zakładzie w Powodowie dokonano przyłączenia do tego przedsiębiorstwa Zakładów w Miliczu, Pile i Rurce. W tym okresie wszystkie Zakłady zatrudniały ponad 950 pracowników. Dbając o warunki życia pracownika, Stefan Matuszkiewicz wybudował 5 bloków mieszkaniowych, z tego 2 bloki o 60 mieszkaniach w Powodowie. Z jego inicjatywy w 1988 r. doszło do przekształcenia przedsiębiorstwa w spółkę. W maju 1991 r. Stefan Matuszkiewicz przeszedł na emeryturę. Stefan Matuszkiewicz aktywnie działa w Towarzystwie Rozwoju Ziemi Zachodnich, Towarzystwie Pamięci Powstania Wielkopolskiego i Stowarzyszeniu "Rodło" oraz w Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, pełniąc funkcję Wiceprezesa a obecnie Prezesa. Działalność społeczną rozwijał w ramach powiatu oraz województwa wielkopolskiego i zielonogórskiego.

Towarzystwo Walki z Kalectwem Koło Terenowe w Wolsztynie
Koło Terenowe Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Wolsztynie zostało reaktywowane 27.01.1994 r. Prezesem powstającego 20 - osobowego koła została Pani Alicja Sobotko - Brzeska. Dzisiaj Koło zrzesza ponad 120 osób niepełnosprawnych jak i osób wspierających działalność Koła. Dzięki aktywności Zarządu Koła, członkowie sprawni inaczej włączają się w życie społeczne, stają się w ten sposób aktywni w miarę swoich możliwości. Swoim obszarem działania obejmują sferę życia społecznego, kulturalnego, artystycznego i sportowego powiatu wolsztyńskiego. Do stałych form działalności Koła należą : wigilie Bożego Narodzenia w Restauracji "Leśna", Światowy Dzień Inwalidy, Majówka na strzelnicy Bractwa Kurkowego, comiesięczne zabawy folklorystyczno - artystyczne, wieczory literackie, prelekcje i pokazy sprzętu leczniczo - rehabilitacyjnego, indywidualne kontakty w domach rodzinnych osób niepełnosprawnych, wycieczki krajoznawcze. Od kilku lat członkowie Koła nominowani są w programie "Wyzwanie" TVP do tytułu "Człowiek Roku wśród osób niepełnosprawnych" oraz " Człowiek Wielkiego Serca".


Na wniosek Starosty Wolsztyńskiego, Prezydent RP postanowieniem z dnia 12 grudnia 2005 r. odznaczył Pana Tadeusza Kraczko - dyrektora Rejonu Dystrybucji ENEA SA w Wolsztynie "Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski" - za zasługi w rozwoju energetyki na terenie działania Wolsztyńskiego Rejonu ENEA S.A. i życzliwą i profesjonalną współpracę z samorządami gmin i powiatu.
Na wniosek Posła RP Stanisława Piosika, Prezydent RP postanowieniem z dnia 1 grudnia 2005 r. odznaczył Pana Ryszarda Kurpa Starostę Wolsztyńskiego "Złotym Krzyżem Zasługi" - za wybitny wkład w rozwój i umacnianie reaktywowanego drugiego szczebla samorządności, konsolidacji, rozwój i umacnianie powiatu wolsztyńskiego, rozwój współpracy zagranicznej z powiatem Dahme-Spereewald, Neunkirchen (Niemcy), Domont (Francja), Rejonem Solecznickim (Litwa), Rejonem Samarskim (Rosja), za działalność społeczną w Związku Powiatów Polskich, Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Wielkopolski, Konwencie Powiatów Wielkopolskich, w powiatowych i wojewódzkich ochotniczych strażach pożarnych oraz w dziedzinie rozwoju oświaty, kultury, turystyki i sportu.
Na wniosek Wojewódzkiego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu, Minister Zdrowia wyróżnił Macieja Wojciechowskiego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wolsztynie, Odznaką Honorową "Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia" - w uznaniu zasług położonych w dziedzinie organizacji i rozwijania wiedzy i profilaktyki sanitarnej w powiecie. Na wniosek Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Tomyślu Minister Obrony Narodowej decyzją nr 165 z dnia 7 października 2005 r. nadał Pani Stanisławie Czepczyńskiej Brązowy Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju" - w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej.
Na wnioski Posła RP - Stanisława Piosika i Starosty Wolsztyńskiego - Ryszarda Kurpa, Zarząd Województwa Wielkopolskiego Uchwałami nr: 628/2003 z 3 października 2003 r.,1166/2004 z dnia 21 maja 2004 r., 1190/2004 z dnia 4 czerwca 2004 r., 1296/2004 z dnia 2 lipca 2004 r. oraz 1943/2005 z dnia 3 czerwca 2005 r. w uznaniu zasług na rzecz Rozwoju Województwa Wielkopolskiego wyróżnił Odznaką Honorową "Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego":
  • Panią Gertrudę Jazdon - mieszkankę Zakrzewa, byłą radną gminy i powiatu, działaczkę społeczną,
  • Pana Jerzego Kaczmarka- mieszkańca Jaromierza, sołtysa, radnego gminy, działacza OSP,
  • Pana Jana Aleksandra Koziołka- byłego Burmistrza Wolsztyna i Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, działacza społecznego,
  • Pana Floriana Reimana- mieszkańca Wielkiej Wsi, radnego gminy, sołtysa, działacza OSP,
  • Pana Jana Utratę - mieszkańca Chobienic, sołtysa, wiceprzewodniczącego rady gminy, działacza OSP,
  • Pana Jana Wosia - mieszkańca Siedlca, emerytowanego nauczyciela, działacza społecznego i OSP,
  • Pana Janusza Zająca - mieszkańca Bucza, dyrektora szkoły, Przewodniczącego Rady Powiatu od 1998 r, działacza sportowego, byłego członka Zarządu WOKiS - u,






Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18371045      online: 1
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt