Z bezpłatnej porady będą mogli skorzystać ci wszyscy, którzy szukają pracy bądź myślą o podniesieniu swoich kwalifikacji. W czwartek 29 kwietnia br., w biurze Wolsztyńskiej Izby Gospodarczej (ul. 5 stycznia 5, pok. 72, II p.) odbędzie się dyżur doradcy zawodowego. W trakcie sześciogodzinnego dyżuru (w godz. 9.30-15.30) doradca pomoże nam zaplanować właściwą ścieżkę rozwoju osobistego czy wyjaśnić nurtujące nas wątpliwości. Zainteresowani otrzymają przydatny poradnik oraz przewodnik po wielkopolskich placówkach kształcenia dla dorosłych. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na spotkanie z doradcą przyjmowane są zapisy pod nr telefonu: (68) 384 56 29. Ci, którym nie uda się dotrzeć na dyżur osobiście już wkrótce będą mogli za pośrednictwem strony www.rozwoj.edustacja.pl/wielkopolskie umówić się na rozmowę z doradcą on-line.
Wolsztyn jest kolejną miejscowością w Wielkopolsce, którą w ramach unijnego Projektu „Rozwój kwalifikacji przez całe życie” odwiedzi mobilny doradca zawodowy. W sumie, w trakcie trwania projektu dyżury odbędą się w 30 powiatach naszego województwa.
Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt „Rozwój kwalifikacji przez całe życie” jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniający się rynek pracy i rosnące zainteresowanie osób dorosłych ofertami edukacyjnymi. Jego celem jest uświadomienie jak ważne jest ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji, jakie wynikają z tego korzyści i jakie możliwości daje im dzisiaj rynek edukacyjny. W kolejnych miesiącach, w ramach projektu odbędą się m.in. seminaria dotyczące upowszechniania idei kształcenia ustawicznego oraz konkurs na najlepszą placówkę edukacyjną dla dorosłych w regionie.
Projekt „Rozwój kwalifikacji przez całe życie” (PO KL 9.3) realizuje poznańska firma Edustacja.pl, która na co dzień prowadzi portal szkoleniowy, będący największą bazą kursów, szkoleń (także e-learningowych) oraz ofert uczelni wyższych z całej Polski.
DODATKOWE INFORMACJE
O DYŻURZE:
Dyżur odbędzie się w ramach współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowanego przez firmę Edustacja.pl Projektu Rozwój kwalifikacji przez całe życie ( Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IX - Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, 9.3 - Upowszechnianie formalnego kształcenia ustawicznego).
Podczas dyżuru doradcy, oprócz konsultacji zawodowych, mieszkańcy powiatu wolsztyńskiego będą mogli zasięgnąć informacji m.in. nt. możliwości kształcenia i rozwoju w swoim regionie itp. Doradca ma do dyspozycji materiały informujące o samym projekcie, a także materiały dostarczone od uczelni i ośrodków szkolących z danego terenu. Zadaniem doradcy zawodowego jest nawiązanie indywidualnej współpracy z osobami dorosłymi, zamieszkałymi na terenie danego powiatu, nad świadomym i samodzielnym podjęciem przez nich decyzji dotyczącej drogi rozwoju zawodowego i związanej z nim ścieżki edukacyjnej. Ponadto, korzystając z doradztwa będzie można określić własne predyspozycje i zainteresowania zawodowe, wzmocnić poczucie własnych kompetencji, wybrać odpowiednie szkolenie na podstawie własnych predyspozycji, wypracować samodzielność w rozwiązywaniu problemów związanych z rozwojem kwalifikacji.
KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z DYŻURU DORADCY ZAWODOWEGO?
- osoby nieuczące się,
- osoby szukające pracy,
- osoby chcące podnosić swoje kwalifikacje,
- osoby chcące zakładać swoją działalność gospodarczą,
- pracodawcy, w zakresie kształtowania polityki personalnej w swoich firmach.
GRUPY DOCELOWE:
Projekt skierowany jest do szerokiego grona odbiorców – osób w wieku 25-64 lata (oraz osób nieuczących się w wieku 18-24 l.) i pracodawców. Chcemy dotrzeć do osób zamieszkałych lub pracujących w województwie wielkopolskim (siostrzany projekt w województwie łódzkim), ze szczególnym uwzględnieniem osób z terenów gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast do 25 tysięcy mieszkańców oraz kobiet (które stanowią blisko 2/3 bezrobotnych na wsi).
OPIS PROJEKTU:
Projekt dotyczy tzw. Lifelong Learning, czyli kształcenia ustawicznego. Liczymy, że jego realizacja przyczyni się do podniesienia kapitału intelektualnego w województwie wielkopolskim (niepokojące diagnozy „Raportu o kapitale intelektualnym Polski ” z 2008 roku, według których nasz kraj plasuje się na 14. miejscu, spośród 16 krajów UE, objętych porównaniem). Według prognoz PAN, do 2025 roku ma powstać 250-300 nowych miejsc pracy, w zawodach opartych na wiedzy i będzie to ok. 45 proc. wszystkich nowych miejsc pracy. Dostęp do nich będzie zarezerwowany głównie dla osób zorientowanych na ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Jak się okazuje, Polacy w wieku produkcyjnym przeciętnie dwukrotnie rzadziej uczestniczą w jakiejkolwiek formie edukacji niż pozostali obywatele UE. Celem naszego projektu jest poprawa tego wskaźnika, poprzez m.in. rozpowszechnienia do końca września 2010 r. wiedzy na temat możliwości i korzyści płynących z kształcenia ustawicznego.