Konferencja – seminarium organizowana przez CPI
2009-02-12
 
Dnia 05 lutego 2009 roku Centrum Promocji Informatyki funkcjonujące w Warszawie zorganizowało dla przedstawicieli organów założycielskich oraz dyrektorów szpitali seminarium zatytułowane: „Uwarunkowania przekształceń szpitali w spółki oraz współpraca samorządów z zarządami szpitali”.7,5 godzinne seminarium zostało podzielone na następujące bloki tematyczne:
1. Szpital jako spółka – procedury przekształceń:
a) Cele restrukturyzacji jednostek ochrony zdrowia poprzez przekształcenia,
b) Prawne aspekty przekształceń,
c) System informatyczny i jego wpływ na procedury przekształceń.
2. Uwarunkowania teleinformatyczne:
a) Narzędzia informatyczne w procesie restrukturyzacji szpitali,
b) Wykorzystania narzędzi typu Business Intelligence w szpitalach,
c) Jak osiągnąć nowoczesną infrastrukturę informatyczną w szpitalu – dobre przykłady,
d) Szpital w nowych realiach – nowoczesne systemy informatyczne w placówce ochrony zdrowia, usprawniające procesy organizacyjne, finansowe i biznesowe.
3. Współpraca samorządu z zarządem szpitala (albo vice versa):
a) Cele stawiane przed restrukturyzacją szpitali przez organy założycielskie,
b) Kluczowe warunki powodzenia w komercjalizacji publicznego zakładu opieki zdrowotnej,
c) Rola samorządu terytorialnego w systemie ochrony zdrowia a praktyka przekształcania szpitali  w spółki prawa handlowego, na przykładzie zrealizowanych i projektowanych przypadków.
 
Seminarium kończyło się otrzymaniem certyfikatu udziału w konferencji. Zgłaszając się na konferencję – seminarium proponowałem również innym osobom z naszego powiatu udział w szkoleniu a w szczególności członkom Rady Społecznej działającej przy naszym szpitalu (informowałem i namawiałem członków Rady Społecznej do udziału w seminarium podczas ostatniego posiedzenia w dniu 16 stycznia bieżącego br.). Z przykrością muszę stwierdzić, że nikt  z członków Rady nie skorzystał z możliwości uczestnictwa w tym bardzo dobrze przygotowanym szkoleniu.
 
Osobiście uważam, że właśnie takie konferencje – seminaria podczas których ścierają się różne poglądy na temat tworzenia nowej formy prawnej w zakresie ochrony zdrowia pozwalają wypracować sobie pogląd na wszystkie aspekty przewidywanej reformy służby zdrowia w naszym kraju. Spotkanie było tym cenniejsze, bo można było podyskutować tak podczas obrad jak i przerw z osobami bardzo kompetentnymi w poszczególnych blokach tematycznych. Rzadko zdarza się możliwość wymiany poglądów z tak znanymi osobami jak: Pan Marek Wójcik – Doradca Wicepremiera i Ministra SWiA (na co dzień Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich), Pan dr Leszek Sikorski – były Minister Zdrowia, a obecnie Dyrektor Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia, dr Marian Kachniarz – pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Wrocławiu specjalizującego się w sprawach przekształceń szpitali szczególnie na Dolnym Śląsku Bardzo interesujące były również uwagi praktyczne przekazane przez dr n. med. Pana Michała Kamińskiego z zakresu celów restrukturyzacji jednostek ochrony zdrowia w naszym kraju.
Biorąc udział w takich spotkaniach poszerzamy swoją wiedzę o roli samorządu w prowadzeniu placówek ochrony zdrowia w naszym kraju, a szczególnie tych szpitali, które są jednostkami I stopnia prewencji, czyli tymi jednostkami z którymi najczęściej spotyka się mieszkaniec naszego powiatu.
 
Pragnę również dodać, że w najbliższy poniedziałek (16.02.2009r.) będę brał udział w kolejnym spotkaniu dotyczącym reformy zdrowia służby zdrowia organizowanym przez Senat RP. Otóż będąc członkiem Zarządu Związku Powiatów Polskich zostałem zaproszony z pozostałymi członkami Zarządu ZPP przez Przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Zdrowia działających w ramach Senatu na specjalne spotkanie dotyczące omówienia w/w spraw oraz dokonania analizy tzw. „planu B” przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia. Ponadto podczas konferencji zostaną omówione „prawa i obowiązki JST jako organów założycielskich ZOZ-ów w kontekście rządowego planu przekształceń szpitali – przyszłość szpitali samorządowych”. Szczegółowy program poniedziałkowej konferencji jest załącznikiem do niniejszej informacji.
 
Starosta Wolsztyński
/-/ Ryszard Kurp
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
   


 
pliki do pobrania:
- Program konferencji

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18368037      online: 4
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.