Dożynki Powiatowe 2008
2008-09-03

 

 

      W niedzielę 31 sierpnia 2008r., we Wroniawach w Gminie Wolsztyn odbyły się IX już Dożynki Powiatowe. Obchody Święta Plonów rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną o godz. 13:00 pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Mariana Brysia z Solca w asyście Ks. Włodzimierza Tomaszewskiego z Litynia (Rejon Lityński na Ukrainie). Po zakończeniu Mszy Św. nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego na stadion sportowy we Wroniawach, gdzie rozpoczęła się część obrzędowa dożynek. Powiatowa Orkiestra Dęta z Kapelmistrzem Jarosławem Goerlichem uroczyście prowadziła gości i gospodarzy, za nią Ludowy Zespół „Poligrodzianie” z Poznania, następnie bryczki ze Starostami Dożynkowymi i chlebem dożynkowym oraz bryczki z wieńcami dożynkowymi Powiatu Wolsztyńskiego, Gminy Przemęt, Gminy Siedlec i Gminy Wolsztyn. Tuż za bryczkami podążali gospodarze dożynek, zaproszeni goście, samorządowcy, sołtysi, społeczeństwo oraz przebierańcy. Korowód kończyły nowoczesne maszyny rolnicze. Po uroczystym odśpiewaniu Hymnu Narodowego, Burmistrz Andrzej Rogozinski, jako Gospodarz Gminy Wolsztyn oraz Starosta Wolsztyński Ryszard Kurp, jako Gospodarz Dożynek Powiatowych powitali przybyłych gości . Starosta sierpem przeciął powróz ze słomy na znak otwarcia dożynek. Obrzęd rozpoczął zespół „Poligrodzianie”, który wraz z delegacjami powiatu i gmin oraz Młodszymi Starostami Dożynek wniósł wieńce dożynkowe. Śpiewem zespół wprowadził na scenę również Starostów Dożynek, którzy przekazali Staroście Wolsztyńskiemu chleb dożynkowy. Po staropolskim zwyczaju dzielenia się chlebem, gospodarz tegorocznych dożynek, podziękował w imieniu społeczności Powiatu Wolsztyńskiego wszystkim obecnym rolnikom za trud i gospodarność, życząc obfitych plonów w przyszłym roku. Do życzeń dołączyli się również: Poseł Romuald Ajchler oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  Eugeniusz Siminiak.

Starostami tegorocznych Dożynek Powiatowych byli:

  • Starościna Dożynek Pani Maria Ceglarek zamieszkała we Wroniawach, wraz z mężem Stanisławem prowadzi gospodarstwo rolne od 1980r. Gospodarują na 20,3ha użytków rolnych, w tym 1ha łąk; uprawiając: 3,55ha ziemniaków uzyskują wysokie plony- w ubiegłym roku 50 ton z ha, 3ha cebuli – plon ubiegłoroczny 60 ton z ha, a na pozostałych 12ha zboża – w tym żyto 4ha, jęczmień ozimy – 2ha, pszenżyto 6ha – plon tegoroczny to 5 ton z ha. W produkcji zwierzęcej gospodarstwo nastawione jest na hodowlę trzody chlewnej – 8 macior, sprzedając średnio 150 tuczników w ciągu roku. Gospodarstwo wyposażone jest m.in. w 2 ciągniki, kombajny i wiele maszyn pomagających w prowadzeniu gospodarstwa. Pani Maria od 10lat jest członkinią miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, przez 9 była w Zarządzie KGW i prowadziła wypożyczalnię naczyń oraz organizowała wycieczki krajoznawcze. Pani Maria kocha pracę w gospodarstwie i jest przykładem osoby, która potrafi połączyć codzienne obowiązki z działalnością na rzecz lokalnej społeczności.
  • Starosta Dożynek Andrzej Wojciechowski zamieszkały w Górsku, prowadzi gospodarstwo rolne wraz z małżonką Dorotą. Pan Andrzej od 1994r. jest Sołtysem Górska, dba o rozwój i wygląd swojej wsi oraz poprawę warunków życia jej mieszkańców. Powierzchnia ogólna gospodarstwa to 28ha z czego 6ha stanowią użytki zielone. Specjalizuje się w produkcji mleka (14 krów mlecznych) i bydła opasowego(18szt.). W gospodarstwie prowadzi również tucz trzody chlewnej. Dwukierunkowość produkcji pozwala lepiej znosić okresowe wahania koniunktury w rolnictwie.  Produkcja roślinna ukierunkowana jest głównie na produkcję pasz dla inwentarza. Gospodarstwo posiada park maszynowy zapewniający wykonywanie podstawowych prac w gospodarstwie. Sukcesywnie wprowadza „cross-compliance”, czyli zasadę zgodności dotyczącą ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami wynikającymi prowadzonej w gospodarstwie działalności, wytwarzania produktów rolniczych w sposób nie zagrażający zdrowiu ludzi i zwierząt oraz zdrowotności roślin, zapewnienia warunków dobrostanu zwierząt i użytkowania gruntów w sposób nie pogarszający ich jakości.
  • Młodsza Starościna Dożynek Paulina Piosik zamieszkała w Tuchorzy, prowadzi gospodarstwo wraz z mężem Łukaszem. Powierzchnia ogólna gospodarstwa 25,18ha, z czego użytki rolne stanowią 21,18ha. Specjalizuje się w produkcji zwierzęcej – produkcja mleka i żywca wieprzowego. Utrzymuje 11 krów mlecznych i sprzedaje 100% mleka w klasie ekstra. Ponadto w gospodarstwie  prowadzi się tucz trzody chlewnej od 7 loch w cyklu zamkniętym. Produkcja roślinna ukierunkowana jest przede wszystkim na produkcję pasz dla posiadanego inwentarza. Pani Paulina ukończyła w 2006r. Technikum Żywienia i gospodarstwa Domowego w Powodowie. Obecnie studiuje Agronomię na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w systemie zaocznym. W przyszłości zamierza skorzystać ze środków programu „Inwestycje w gospodarstwach rolnych” celem jego unowocześnienia.
  • Młodszy Starosta Dożynek  Daniel Żok zamieszkały w Nowej Dąbrowie, wraz z rodzicami prowadzi gospodarstwo rolne o obszarze  25ha użytków rolnych , w tym: 4ha łąk, uprawiając 10ha mieszanek zbożowych jarych, 5ha żyta, 5,57ha pszenżyta i 0,25ha ziemniaków. W produkcji zwierzęcej gospodarstwo nastawione jest na chów trzody chlewnej, hodując 25 macior rocznie sprzedaje się 140 tuczników i 250 prosiąt. Hoduje również 2 krowy mleczne i 4 sztuki opasów. Pan daniel ukończył Szkołę Zawodowa w Powodowie jako mechanik operator urządzeń rolniczych, następnie 3 letnie Technikum Rolnicze w Kotowie oraz 2 letnie Policealne Studium Agrobiznesu w Kotowie. Pan Daniel lubi swoją pracę w gospodarstwie i w najbliższym czasie przejmie gospodarstwo po rodzicach.

 

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia osobom, które szczególnie wyróżniły się swoją pracą na rzecz rolnictwa i Powiatu Wolsztyńskiego.

Odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Marka Sawickiego  wręczył Romuald Ajchler – Poseł na Sejm RP oraz Eugeniusz Siminiak - Zastępca Dyrektora Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Trafiły one do następujących osób:

 

Gmina Przemęt:

Zygmunt Subsar

Stanisław Przybyła

 

Gmina Siedlec

 Jan Mania

Florian Reiman

 

Gmina Wolsztyn

Rafał Woźniak

Sylwester Lewandowski

Leszek Rubach

Marek Kaczmarek

Benon Nawracała

 

Oficjalnego wręczenia odznak „Zasłużony dla Powiatu Wolsztyńskiego” dokonał Przewodniczący Rady Powiatu  Jan Koziołek oraz Starosta Wolsztyński  Ryszard Kurp, a otrzymali je:

Roman Antkowiak – z Gminy Przemęt

Idzi Łukaszewski – z Gminy Siedlec

Janusz Matysik – z Gminy Wolsztyn

 

W części oficjalnej nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu scenek o tematyce rolniczej, które uczestniczyły w Dożynkach Powiatowych:

  • I miejsce i nagrodę w wysokości 500 pln zdobył Wóz „Gospodarstwo” z Wroniaw,
  • II miejsce i nagrodę w wysokości 400 pln zdobył Wóz „Pieczenie Chleba” z Adamowa’
  • III miejsce i nagrodę w wysokości 300 pln zdobył Wóz „Dojenie krowy, robienie mleka” z Nowej Dąbrowy,
  • IV miejsce i nagrodę w wysokości 200 pln Wóz „Mleczarnia” z Obry,
  • V miejsce i nagrodę w wysokości 100 pln Wóz „Wialnia zboża” z Kębłowa;

 

Po części oficjalnej Starosta Wolsztyński podziękował wiązanką kwiatów zespołowi „Poligrodzianie” za tradycyjne, ludowe przygotowanie obrzędów dożynkowych.

Część artystyczna w wykonaniu zespołu  Wolsztyńskiego Domu Kultury oraz zespołu Szkoły „YAMAHA” Państwa Ligma zwieńczona została podziękowaniami Sołtysa Wroniaw Andrzeja Nitschke.

Wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna, której przygotowaniem zajęła się Rada Sołecka wsi Wroniawy.

 

 

Zobacz film z Dożynek Powiatowych  wmv

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18736075      online: 3
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt