W dniach od piątku 1 lutego do niedzieli 3 lutego 2008r. młodzież z 3 państw ( z Polski, Litwy i Niemiec) spotkała się w Blossin (Niemcy) na Międzynarodowych Warsztatach Młodzieżowych. Uczestnikom zorganizowano nocleg oraz wyżywienie w ośrodku dla młodzieży – Jugendbildungszentrum Blossin e.V. http://www.blossin.de/ Warsztaty związane były z przygotowaniem planów oraz projektów do międzynarodowego obozu, które odbędzie się w lipcu 2008r. w Kolberg w Niemczech. Seminarium prowadzone było przez Panią Beatę Rauch i Panią Paulinę Kleiner z Niemiecko-Polskiego Towarzystwa w Berlinie.
Historia 6-letnich kontaktów młodzieży trzech narodowości zakończyła w zeszłym roku drugi cykl. Rok 2008 jest początkiem trzeciego cyklu. Jest on możliwa dzięki dużemu zaangażowaniu Fundacji Groβes Waisenhaus zu Potsdam, której Prezesem jest Pan Jurgen Pankonin, Powiatu Dahme – Spreewald ze Starostą Martinem Wille, Rejonu Solecznickiego z Merem Leonardem Talmontem oraz Pracowników Samorządu Powiatu Wolsztyńskiego ze Starostą Ryszardem Kurpem.
Seminarium rozpoczęło się już w piątek przedstawieniem napiętego programu oraz zapoznaniem się uczestników podczas wieczoru integracyjnego. W sobotę zajęcia rozpoczęły się powitaniem przez Prezesa Fundacji Pana Jurgena Pankonina, Pana Starostę Martina Wille, Pana Starostę Ryszarda Kurpa oraz Zastępcę Dyrektora Szkoły Podstawowej w Małych Solecznikach Panią Danutę Sinkiewicz. Krótkie projekty przedstawili również: Pan René Schreiter z Fundacji Groβes Waisenhaus zu Potsdam – projekt cyrkowy „Poznanie własnych granic – przełamanie barier” oraz Pani Ilona Koβatz przedstawiciel ds. młodzieży z LDS – prezentacja o powstaniu międzynarodowych spotkań między powiatami Dahme-Spreewald, Wolsztyńskim i Rejonem Solecznickim „Długa podróż – ten sam cel”. Projekt cyrkowy powstał w sierpniu 2004r. i trwał 2 lata. Udział w nim brała młodzież z Polski i Niemiec, najbardziej przyczynił się do regularnych spotkań młodzieży i przełamania barier językowych. Ogólny koszt projektu wyniósł 91tys. euro, z czego 56tys. euro było ze środków własnych. Jednak nie tylko dorośli przyczyniali się do powstania nowych projektów i pomysłów na kolejne lata współpracy. Młodzież zarówno wspominała przeżycia z poprzednich lat jak i formułowała cele na przyszłość. Najczęściej poruszanymi tematami były problemy dyskryminacji, jak przeciwdziałać rasizmowi, propagowanie szeroko rozumianej tolerancji oraz pomysły na aktywne spędzanie wolnego czasu. Reprezentantki Powiatu Wolsztyńskiego bardzo zaskoczyły zarówno organizatorów jak i uczestników swoim pomysłem na Trzyletni Projekt 2008-2010. Jest nim temat „Nasi znakomici rodacy- ich znaczenie w historii i współczesności naszych małych ojczyzn”. Seminarzystki zamierzają przedstawić wybitne osoby, które zapisały się w historii powiatu wolsztyńskiego oraz zreferować działalność i zaprosić wybitne, współczesne osobowości.
W warsztatach z Powiatu Wolsztyńskiego uczestniczyli:
Oraz:
Uczestniczki warsztatów wróciły do Wolsztyna pełne zapału i dobrych wrażeń.
Jesteśmy przekonani, że spotkanie młodzieży latem w Kolberg będzie pełne sukcesów i nowych przyjaźni. (wypowiedzi uczestniczek – plik do pobrania)