Obchody 17 września 2016 r. Dnia 17 września br. obchodziliśmy 77-ą rocznicę ataku Związku Radzieckiego na Polskę. Ataku zdradzieckiego i podstępnego, za sprawą którego, zmagająca się z hitlerowską nawałą Polska otrzymała cios w plecy. I choć może się wydawać, że rocznica ta pozostaje w cieniu 1 września, to w rzeczywistości oba te wydarzenia są ze sobą ściśle związane, stawiając na równi obu agresorów, z tą wszakże różnicą, że agresja radziecka nigdy nie została potwierdzona formalnym aktem wypowiedzenia wojny. Poprzedził ją równie zbrodniczy co sama agresja układ niemiecko – radziecki zwany popularnie paktem Ribbentrop – Mołotow, podpisany 23 sierpnia 1939 r., zaledwie kilka dni przed wybuchem wojny. Tajny protokół tego układu stanowił o podziale wpływów w Europie środkowowschodniej, ale przede wszystkim uderzał w Polskę. Jego zewnętrznym przejawem był całkowicie sprzeczny z prawem międzynarodowym zbrodniczy atak Stalina, którego kolejną rocznicę wspominaliśmy. Tego dnia około drugiej w nocy ponad półmilionowa armia sowiecka wdarła się w granice Rzeczypospolitej. Nasza armia w niejednym miejscu stawiała opór sowieckiemu agresorowi. Żołnierze polscy wykazali bohaterstwo w wielu bitwach, chociaż działali bez wyraźnego rozkazu.
Wielu z nich, w szczególności wielu oficerów dostało się do niewoli i decyzją z 5 marca 1940 roku, która formalnie była decyzją Stalina, zostali wymordowani. Mordy te były osobistym aktem zemsty Stalina za przegraną wojnę 1920 r. i zgodnie z prawem międzynarodowym winny być uznane za zbrodnię ludobójstwa.
Z tej okazji w dniu 17 września przy wolsztyńskim obelisku, który stanowi nasz lokalny symbol tych okrutnych wydarzeń spotkały się osoby, które zdecydowały się w ten sposób uszanować pamięć pomordowanych. Obelisku upamiętniającym naszych przodków, mieszkańców Ziemi Wolsztyńskiej, bestialsko pomordowanych w wielu miejscach kaźni na "nieludzkiej ziemi". Losy wielu z nich do dnia dzisiejszego pozostają tajemnicą. To ich pamięć starajmy się dziś przywrócić. Minęły już ponad dwa pokolenia, ale zbrodnie te w dalszym ciągu wymagają refleksji.
Spotkanie przy obelisku poprzedzone było Mszą Św. Odprawioną w wolsztyńskiej Farze.
Okolicznościowe przemówienie pod obeliskiem wygłosił Antoni Janik Radny Rady Powiatu i Prezes Wolsztyńskiego Koła Związku Sybiraków. W uroczystościach uczestniczyli Przewodniczący Rady Powiatu Wolsztyńskiego Andrzej Wita, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wolsztyńskiego Roman Andrys, Radny Rady Powiatu Wolsztyńskiego Tadeusz Mąkosa, Wójt Gminy Siedlec Jacek Kolesiński, Radni Rady Miejskiej, przedstawiciele Związku Sybiraków i Kombatantów oraz Harcerze. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.
GALERIA: Obchody 17 września 2016 r.