17 września 2015
2015-09-18
W dniu wczorajszy tj. 17 września obchodziliśmy 76-ą rocznicę ataku Związku Radzieckiego n na Polskę. Ataku zdradzieckiego i podstępnego, za sprawą którego, zmagająca się z hitlerowską nawałą Polska otrzymała cios w plecy...  I choć może się wydawać, że rocznica ta  pozostaje w cieniu 1 września, to  w rzeczywistości oba te wydarzenia są ze sobą ściśle związane, stawiając na równi obu agresorów, z tą wszakże różnicą, że agresja radziecka nigdy nie  została potwierdzona formalnym aktem wypowiedzenia wojny. Poprzedził ją równie zbrodniczy co sama agresja układ niemiecko – radziecki zwany popularnie paktem Ribbentrop – Mołotow, podpisany 23 sierpnia 1939 r., zaledwie kilka dni przed wybuchem wojny. Tajny protokół tego układu stanowił o podziale wpływów w Europie środkowowschodniej, ale przede wszystkim uderzał w Polskę. Jego zewnętrznym przejawem był całkowicie sprzeczny z  prawem międzynarodowym zbrodniczy atak Stalina, którego kolejną rocznicę  wspominaliśmy.  Tego dnia około drugiej w nocy ponad półmilionowa armia sowiecka wdarła się w granice Rzeczypospolitej. Nasza armia w niejednym miejscu stawiała opór sowieckiemu agresorowi. Żołnierze polscy wykazali bohaterstwo w wielu bitwach, chociaż działali bez wyraźnego rozkazu.

Wielu z nich, w szczególności wielu oficerów dostało się do niewoli i decyzją z 5 marca 1940 roku, która formalnie była decyzją Stalina, zostali wymordowani. Mordy te były osobistym aktem zemsty Stalina za przegraną wojnę 1920 r. i zgodnie z prawem międzynarodowym winny być uznane za zbrodnię ludobójstwa.

Z tej okazji w dniu 17 września przy wolsztyńskim obelisku, który stanowi nasz lokalny symbol tych okrutnych wydarzeń spotkały się osoby , które zdecydowały się w ten sposób uszanować pamięć pomordowanych. Obelisku upamiętniającym naszych przodków, mieszkańców Ziemi Wolsztynskiej, bestialsko pomordowanych w wielu miejscach kaźni na "nieludzkiej ziemi". Losy wielu z nich do dnia dzisiejszego pozostają tajemnicą. To ich pamięć starajmy się dziś przywrócić. Minęły już ponad dwa pokolenia, ale zbrodnie te  w dalszym ciągu wymagają refleksji.
Spotkanie przy obelisku poprzedzone było Mszą Św. Odprawioną w wolsztyńskiej Farze.

W uroczystościach uczestniczyli starosta Wolsztyński Janusz Frąckowiak, Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis, Radni Powiatowi Radni Miejscy, przedstawiciele Związku Sybiraków i Kombatantów. Harcerze. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

Po zakończeniu spotkania przy obelisku w Wolsztyńskim Domu Kultury odbyło się bardzo ciekawe Spotkanie Historyczne podczas którego słowo historyczne wygłosił mgr Szymon Ptak. 

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18355700      online: 9
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt