Kwalifikacja wojskowa
2011-04-28
         W dniach 4-27 kwietnia br. na terenie powiatu wolsztyńskiego odbywała się kwalifikacja wojskowa. Wezwaniu podlegali mężczyźni urodzeni w 1992 roku oraz urodzeni w latach 1987-91, którym dotychczas nie została określona kategoria zdrowia do czynnej służby wojskowej. Do kwalifikacji wezwano również kobiety roczników 1987-1991, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w tym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.
Celem kwalifikacji wojskowej było ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi, wstępne przeznaczenie ich do jednej z form służby, założenie ewidencji wojskowej, wydanie wojskowego dokumentu osobistego (książeczka wojskowa), a także przeniesienia do rezerwy.
W trakcie badań lekarskich, prowadzonych podczas kwalifikacji wojskowej, osoby poddane tym badaniom zostały uznane za zdolne lub niezdolne do czynnej służby wojskowej i uzyskały jedną z kategorii zdolności:
-"A" - "zdolny do czynnej służby wojskowej";
-"B" - "czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej" (kategoria zdolności "B" oznacza przemijające  upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w okresie do 24 miesięcy od dnia badania);
-"D" - "niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju";
-"E" - "trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny".
  Powiatowa Komisja Lekarska wydała orzeczenia o zaliczeniu do jednej z ww. kategorii zdolności do służby wojskowej na podstawie badań, przeprowadzonych przez lekarzy wchodzących w skład komisji. Skład orzekający brał także pod uwagę dostarczoną przez osobę podlegającą badaniu dokumentację medyczną. Jeżeli zaistniały takie potrzeba, Przewodniczący komisji lekarskiej kierował daną osobę na dodatkowe badania specjalistyczne.
Zastąpienie poboru kwalifikacją wojskową to jeden z elementów przejścia na armię zawodową. Likwidacja służby zasadniczej nie zniosła jednak obowiązku stawiennictwa obywatela przed konkretnymi organami państwa i oceny jego potencjalnej przydatności dla wojska.




 

 


 

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18364073      online: 5
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt