Rajd rowerowy
2011-04-19
           W niedzielne przedpołudnie 17 kwietnia spod budynku starostwa wyruszyła w drogę blisko stuosobowa grupa rowerzystów. Trasa pierwszego tegorocznego rajdu organizowanego przez Stowarzyszenie JAZDA Wolsztyn przy współpracy z Wolsztyńskim Kołem Klubu Przyrodników wiodła tym razem przez malownicze tereny Wielkiego Łęgu Obrzańskiego.
Obszar Wielkiego Łęgu Obrzańskiego, ciągnący się szerokim pasem wzdłuż Północnego, Środkowego i Południowego Kanału Obry od Kościana aż po Wroniawy, objęty jest ochroną w ramach europejskiego programu NATURA 2000. Na powierzchni ponad 20 tys. ha występują głównie łąki i pastwiska (ok.50%), pola uprawne (25%) oraz lasy (ok. 20%). Głównym obiektem ochrony są licznie występujące tu ptaki, w tym 17 gatunków rzadkich bądź zagrożonych w skali europejskiej. Należą do nich m.in. błotniak zbożowy, kania ruda i kania czarna, bąk, bocian biały i bocian czarny, kropiatka czy żuraw.  Podczas rajdu zaprezentowali się wolontariusze z Klubu Przyrodników – głównie uczniowie LO w Wolsztynie, biorący udział w projekcie „Bliżej natury….”. Celem tego projektu koordynowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków jest zapoznawanie lokalnego społeczeństwa z najbliższymi obszarami Natura 2000. Animatorzy przedstawili więc zasady funkcjonowania obszarów „naturowych”, walory przyrodnicze, ale również turystyczne Wielkiego Łęgu Obrzańskiego, historię meliorowania tego terenu, a także zapoznali z innymi formami przyrody oraz chronionymi siedliskami tutaj występującymi. Członek Klubu Przyrodników - Wojciech Komczyński opowiedział o problemach wiążących się z ochroną Wielkiego Łęgu, a Szymon Ptak zarysował krótko historię Przemętu i okolic. Uczestnicy rajdu mieli okazję zaobserwować lub usłyszeć niektóre gatunki występujących tu ptaków. Sporo jednak skutecznie się ukryło – tak duża liczba rowerzystów nie sprzyja obserwacji awifauny. Udało nam się więc pokazać tylko żurawie, mewy śmieszki, łyski, kaczki krzyżówki, czajki i towarzyszące nam w drodze swoim przepięknym śpiewem skowronki.
Na Wielki Łęg wjechaliśmy w okolicy Nowej Dąbrowy i opuściliśmy jego obszar we Wroniawach. Dalej szlak prowadził przez Kębłowo do Obry. Ponad 50-kilometrowa trasa rajdu wiodąca wśród łąk, pól i lasów okazała się łatwa do pokonania dla wszystkich uczestników. Najmłodszy uczestnik , 9-letni, i najstarsi rowerzyści pomimo kilku trudnych, piaszczystych odcinków finiszowali szczęśliwie na  Krutli. Dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego mogliśmy posilić się tutaj i nabrać sił na drogę powrotną do domu.
Rajdy rowerowe są dobrym sposobem na spędzanie aktywnie czasu wolnego. O zapotrzebowaniu na takie formy wypoczynku świadczy duża liczba uczestników w bardzo zróżnicowanym wieku. Wycieczki organizowane przez Stowarzyszenie JAZDA Wolsztyn przyciągają amatorów dwóch kółek nie tylko z powiatu wolsztyńskiego, ale również z ościennych. Mamy nadzieję, że tym razem wszystkim pozostaną w pamięci nie tylko przepiękne krajobrazy ziemi wolsztyńskiej, ale również wiadomości na temat Wielkiego Łęgu Obrzańskiego – obszaru NATURA 2000.
 
 
/-/ Renata Magdans
Wolsztyńskie Koło Klubu Przyrodników




 

 
 
 
 
 


 

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18731455      online: 1
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt