Dnia 03.02.br w hotelu „Delicjusz” w Trzebawiu koło Poznania odbyło się nadzwyczajne posiedzenie konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego w całości poświecone dwóm ważnym tematom.
1) Systemy ratownictwa medycznego w Wielkopolsce, który ma obowiązywać od drugiego półrocza br.
2) Podział i przydział środków finansowych w ramach aktywnych form przeciwdziałaniu bezrobociu na rok 2011.
Ad.1) Szykuje się idąca bardzo daleko zmiana systemu ratownictwa medycznego, które jest w kompetencji administracji rządowej. Dlatego też Wojewoda Wielkopolski proponuje istotne zmiany polegające na podziale województwa na 5 regionów operacyjnych (ZRM). Powiat Wolsztyński przypisany jest do rejonu nr 2. System powiadamiania o zdarzeniach miałby być zlokalizowany w Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu przy ulicy Rycerskiej. W ramach tej stacji stworzona będzie dyspozytornia zarządzająca 36-cioma zespołami ratownictwa typu „S” i typu „P”. W tym zestawie karetek mają znaleźć się oba zespoły ratownicze stacjonujące w SP ZOZ Wolsztyn.
Ten pomysł zawiadamiania zespołów wyjazdowych do zdarzeń nie uzyskał akceptacji podczas posiedzenia konwentu, podobnie jak i inne propozycje zawarte w zmianach proponowanych przez pana Wojewodę w zakresie Ratownictwa Medycznego. W tej sprawie zostało przygotowane stanowisko konwentu starostów, które jest integralna częścią tego komunikatu (do pobrania poniżej).
Ad.2) Przydział środków na aktywne środki przeciwdziałania bezrobociu budzi wiele emocji i nieporozumień. Główny powód to fakt, że powiaty otrzymały na bieżący rok około 30-32% tych kwot co w roku ubiegłym. W przypadku naszego powiatu wygląda to następująco:
rok 2010 – 2 914 900 PLN
rok 2011 – 914 200 PLN
Jeśli zauważymy, że niektóre formy przeciwdziałaniu bezrobociu „zahaczają” o rok 20011 (np. staże, prace interwencyjne itp.) i jest to kwota 345 506 PLN to łatwo wyliczyć, że na nową działalność PUP na rok 2011 pozostała kwota 568 694 PLN co jest kwotę wystarczającą na realizacje zadań na poziomie około 20-25% w stosunku do 2010 roku.
Jedyna nadzieja, że oprócz środków wynikających z podziału algorytmem będzie można ubiegać się o dodatkowe środki w ramach konkursów organizowanych przez WUP lub Ministerstwo. W tym zakresie nasz PUP ma duże doświadczenia i wysoka skuteczność, gdyż w 2010 roku pozyskaliśmy w ten sposób ponad 5 000 000 PLN. Mamy nadzieję, że będzie to możliwe i w roku bieżącym zapewniają aktywizację zawodową na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym.
Nie zmienia to faktu, że starostowie wyrazili swoje niezadowolenie z takiego podziału tym bardziej, że obecna na spotkaniu Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Pani Barbara Kwapiszewska poinformował, że w MPiPS została zamrożona kwota 4 mld PLN na cel nikomu dziś nieznany.
Na zakończenie pragnę Państwa poinformować , że Starostowie Wielkopolscy jednomyślnie delegowali mnie do prac w Zarządzie Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu podobnie jak miało to miejsce w poprzedniej kadencji.