Wizyta w powiecie Landkreis Dahme-Spereewald dotycząca ochrony środowiska
2010-06-21
        Będąc członkiem Zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski zorganizowałem wraz z biurem Stowarzyszenia wyjazdowe seminarium związane z ochroną środowiska. Uczestnikami dwudniowego wyjazdu do zaprzyjaźnionego powiatu Dahme-Spreewald w dniach 17 – 18 czerwca br. byli członkowie Komisji Ochrony Środowiska działającej w ramach SGiPW.
Nasi przyjaciele z LDS przygotowali bardzo ciekawy program pobytu. Pierwszego dnia miało miejsce spotkanie w sali konferencyjnej starostwa Dahme-Spreewald, podczas którego nasza delegacja zapoznała się ze strukturą organizacyjną powiatu oraz głównymi zadaniami, jakie ma przed sobą powiat w Niemczech w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności dotyczącej produkcji energii odnawialnej ze surowców bioenergetycznych.
Ciekawą dwugodzinną prezentację z komentarzem przedstawił nam Wicestarosta Powiatu Dahme-Speewald – Pan Wolfgang Schmidt. Następnie w towarzystwie Pani Morgenstern ubranej w klasyczny ludowy strój łużycki mieliśmy okazję poznać Muzeum Biosfery położonej w powiecie LDS, które funkcjonuje w miejscowości Lubenau. Gospodarz muzeum w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam zadania, jakie spełnia ta placówka prowadząca również działalność dydaktyczno-informacyjną dla wszystkich zainteresowanych, a szczególnie młodzieży szkolnej.
Pierwszy dzień pobytu zakończył się dwugodzinnym rejsem łodzią po kanałach Sprewy w Lubenau wraz z kolacją w uroczej restauracji położonej na samym brzegu jednego z kanałów, których w powiecie jest około 1000 km.
Podczas przejażdżki Pani Morgenstern i kapitan łodzi, którą płynęliśmy opowiadali o wielu ciekawostkach z życia codziennego. Jedną z nich jest np. fakt, że odpady wytwarzane przez mieszkańców odbierane są łodziami, gdyż nie ma drogi lądowej do tych domostw. Podobnie funkcjonuje dostarczanie poczty, gazu płynnego, produktów żywnościowych itp. Do roku 1965 – 70 w wielu tych domach nie było elektryczności. Wielkim atutem tego regionu jest wyjątkowa cisza, spokój oraz bezpośredni kontakt z fauną i florą. Rezerwat biosfery spreewaldzkiej to jeden z dwunastu zlokalizowany w całych Niemczech, przyciągający corocznie kilkaset tysięcy turystów.
 
Drugi dzień pobytu to wizyta w biogazowi produkującej metan z kiszonki kukurydzy oraz innych odpadów zielonych (np. koszona na poboczach dróg trawa) z wykorzystaniem gnojowicy jako jednego z komponentów do produkcji biogazów. W czterech kontenerach gromadzona jest kiszonka lub inne odpady, i tam odbywa się proces fermentacji, podczas którego wydziela się metan gromadzony w odpowiednim zbiorniku kulistym, Wykorzystywany jest on później do napędzania agregatów prądotwórczych wytwarzających około 256 kW na godzinę. Energia te jest następnie wykorzystywana do oświetlenia gospodarstwa rolnego zajmującego się przemysłową produkcją trzody chlewnej bydła itp.
W drugiej części tego dnia mogliśmy zobaczyć laboratorium utworzone przez Spółkę GICON, która świadczy usługi konsultingowe i badawcze w zakresie wykorzystania różnego rodzaju odpadów do produkcji biogazów. Spółka mająca swoją siedzibę w Cottbus otworzyła ostatnią swoją filię we Wrocławiu. Zatrudnia około 200 wysoko wykwalifikowanych pracowników zajmujących się badaniami nad wykorzystaniem odpadów do celów produkcji energii odnawialnej.
W godzinach popołudniowych nasza delegacja w składzie:
1.     Jerzy Lechnerowski - Burmistrz Kórnika, Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich
2.     Paweł Walkowiak - Przewodniczący Rady Miejskiej w Książu Wlkp.
3.     Sylwester Kamyszek - Przewodniczący Rady Gminy Kuślin
4.     Jan Woldański - Przewodniczący Rady Gminy Chocz
5.     Roman Skrzypczak - Przewodniczący Rady Gminy Jaraczewo
6.     Ewa Zielińska – pracownik starostwa jako tłumacz
7.     Tomasz Telesiński – pracownik Biura Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski
8.     Ryszard Kurp – tym razem jako Wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski
Udała się w podróż powrotną do Polski. Członkowie Komisji Ochrony Zdrowia działającej przy SGiPW byli bardzo zadowoleni z omówionych tematów podczas wyjazdu. Było to możliwe dzięki naszej, czyli powiatowej współpracy z powiatem Landkreis Dahme-Spreewald w Niemczech.
 
Starosta Wolsztyński
/-/ Ryszard Kurp




 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18365834      online: 4
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt