Dnia 8 marca 1990 roku weszła w życie ustawa Sejmu RP o samorządzie powiatowym w Polsce tworząc nowy podział administracyjny kraju na najniższym szczeblu czyli tworzenia gmin. Był to jednocześnie zalążek samorządności w naszym kraju. Z okazji 20-lecia reaktywowania samorządów w Polsce, w Poznaniu na terenie MTP odbył się dwudniowy Kongres samorządowców zrzeszonych w różnych korporacjach. Na dwudniowe obrady 8 – 9 marca zjechało się do Poznania ok. 1200 - tu samorządowców reprezentujących gminy, powiaty, województwa samorządowe oraz przedstawiciele 6 – ciu korporacji samorządowych / Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej /.
Gośćmi specjalnymi Kongresu byli:
1) Prezydent RP – p. Lech Kaczyński, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczącą rolę Polski Samorządowej.
2) Pierwszy Premier Rządu po 1989r – p. Tadeusz Mazowiecki, którego powitano na stojąco burzliwymi oklaskami.
3) Marszałek Sejmu RP – p. Bronisław Komorowski, który w szczególny sposób podkreślił znaczenie poszczególnych szczebli samorządu w rozwoju gospodarczym, infrastrukturalnym naszej Ojczyzny.
4) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji – p. Jerzy Miler oraz Minister Edukacji p. Katarzyna Hall, którzy w swoich wystąpieniach mówili o zadaniach jakie w najbliższym czasie będą realizowały oba Ministerstwa.
Gośćmi honorowymi Kongresu byli twórcy reformy samorządowej w naszym kraju czyli:
– profesor Jerzy Regulski
– profesor Michał Kulesza
– profesor Jerzy Stępień
Wszyscy byli owacyjnie witani przez uczestników Kongresu, a ich wystąpienia wysłuchano z wielkim zainteresowaniem, skwitowane były gromkimi oklaskami.
Wydarzenia te miały miejsce w popołudniowej części Kongresu na wspólnym spotkaniu wszystkich korporacji samorządowych. Natomiast w tym samym dniu w godzinach dopołudniowych od godz. 10.00 do 15.00 odbywały sie Zjazdy Programowo – Sprawozdawcze poszczególnych korporacji samorządowych.
Osobiście uczestniczyłem jako delegat z naszego powiatu w posiedzeniu zjazdowym Związku Powiatów Polskich. Podczas obrad plenarnych Prezes Związku p. Kazimierz Kotowski przedstawił sprawozdanie z działań Zarządu Związku za rok 2009. Po wysłuchaniu opinii Komisji Rewizyjnej i dyskusji Zarząd, którego jestem również członkiem otrzymał absolutorium za 2009 rok.
W drugiej części obrad miała miejsce uroczystość wręczenia specjalnych statuetek dla powiatów które oceniane były w ramach prowadzonego rankingu powiatów w 2009 roku. Wśród powiatów, które poddały sie ocenie prawie 60 -ciu kryteriów oceny znalazł sie Powiat Wolsztyński.
Wart podkreślenia jest fakt, że takich powiatów w skali kraju było tylko 5. Oprócz naszego powiatu okolicznościową statuetkę „ Super Powiat” odebrali przedstawiciele powiatów: pilskiego, słupskiego, bielskiego, kieleckiego. Statuetkę oraz okolicznościowy dyplom można zobaczyć „ klikając”na ikonę „ Super Powiat ”.
Pierwszy dzień obrad zakończył się uroczystą kolacją podczas której była okazja do rozmów, wymiany doświadczeń, dyskusji na tematy związane z codzienną działalnością samorządów różnych szczebli.
W drugim dniu obrad odbywały się seminaria tematyczne. Uczestniczyłem w seminarium prowadzonym przez prof. Jerzego Regulskiego i prof. Jerzego Stępnia na temat relacji władza ustawodawcza / Rada /, a władza wykonawcza / Wójt, Burmistrz, Prezydent, Zarząd Powiatu lub Województwa / w kontekście kontroli i udzielania absolutorium. Z wypowiedzi Panów Profesorów i dyskusji wynikają bardzo ciekawe wnioski dla obu stron.
Poniżej fotoreportaż z dwudniowych obrad Kongresu Samorządowego.
Ryszard Kurp
Starosta Wolsztyński