Komu ma służyć i jakim celom służy Wolsztyński Szpital?
2009-12-20
       Odpowiedź na te pytania wydaje się być bardzo oczywista i prosta. Ale są to tylko pozory szczególnie w stosunku do drugiego z tych pytań. Zanim postaram się odpowiedzieć na nie, kilka zdań dotyczących pytania „Komu?”
Otóż jak mówi Ustawa o Zakładach Opieki Zdrowotnej z sierpnia 1991 roku szpital powinien zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne w zakresie lecznictwa zamkniętego na I poziomie referencji czyli szpitala powiatowego. Należy w tym miejscu dodać, że w naszym szpitalu funkcjonują podstawowe oddziały takie jak: Chirurgiczny, Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej, Dziecięcy, Noworodkowy, Internistyczny , Położniczo-Ginekologiczny, Izby Przyjęć, Pomocy Doraźnej. Ponadto w ramach SP ZOZ funkcjonują działy usług diagnostycznych takie jak: Laboratorium Analityczne, Pracownia RTG, Pracownia Bakteriologiczna, Pracownia USG, Pracownia Endoskopii, Pracownia Mammograficzna, Pracownia EKG, Holter czy wreszcie reaktywowany Punkt Krwiodawstwa.
W tym roku została uruchomiona również Pracownia Tomografii Komputerowej.
Ponadto w strukturach każdego z szpitali powiatowych funkcjonują oprócz oddziałów szpitalnych również: Ratownictwo Medyczne, Zespół Poradni Specjalistycznych czy wreszcie oddziały dodatkowe na prowadzenie, których decyduje się dany Szpital Powiatowy.
W naszym przypadku są to Oddziały Rehabilitacji i Fizjoterapii oraz Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy czy nawet Przychodnia Lekarza Rodzinnego (tj. POZ).
Wszystkie te Pracownie, Oddziały, Zakłady oraz Poradnie Specjalistyczne są zarządzane przez administrację szpitala, która stanowi około 8% całego personelu. Załoga bardzo oddana podstawowej działalności szpitala liczy na dzień dzisiejszy 482 osoby, obsługując rocznie 11 536 pacjentów (dane za 2008 rok), korzystając z 217 łóżek. Średni pobyt pacjenta w szpitalu wynosi 5,5 dnia co w sumie w roku daje 63 969 tzw. osobodni. I żeby tu zakończyć statystykę związaną z lecznictwem to należy dodać, że wykorzystanie łóżka szpitalnego jest na poziomie 82%, a średnia śmiertelność wynosi 1,7% (za rok 2008) ogólnej ilości pacjentów, spadła ona o 0,4% w stosunku do roku 2007.
Spośród wszystkich pacjentów naszej powiatowej lecznicy prawie 40% to osoby spoza powiatu. Świadczy to o bardzo wysokim zaangażowaniu i oddaniu personelu szpitalnego na który składa się 38 lekarzy, 190 położnych i pielęgniarek, 63 osoby to personel medyczny obsługujący laboratorium, RTG itp. 53 osoby to salowe, 21 rejestratorki plus sekretarki na oddziałach,31 obsługa techniczna i 34 osoby to administracja. Ponadto usługi świadczą również psycholog i kapelan szpitalny.
I już na zakończenie tej części mojego artykułu pragnę poinformować, że szpital oprócz wspomnianej na początku ustawy realizuje swoje zadania poprzez stosowanie takich dokumentów jak: Statut SP ZOZu, Regulamin Porządkowy, Kartę Praw Pacjenta, otrzymane Certyfikaty oraz szereg innych dokumentów wewnętrznych funkcjonujących w szpitalu.
Stan pomieszczeń szpitalnych (wszystkich bez wyjątku), nowoczesność sprzętu medycznego, wyposażenie sal chorych, dyżurek lekarskich oraz infrastruktury towarzyszącej (system ogrzewania, instalacja tlenowa, kuchnia szpitalna itp.) odziedziczone przez Powiat w 1999 roku delikatnie mówiąc były w kiepskim stanie. Dlatego też Samorząd Powiatowy za szczególne swoje zadanie przyjął poprawę tej sytuacji we wszystkich jej aspektach.
Partycypowały w tym procesie do 2006 roku również gminy naszego powiatu. Powstało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szpitala Wolsztyńskiego. Pomagały również w procesie poprawy standardu usług organizacje pozarządowe. Szczególnie w tej materii zasłużyły się Rotary Club Wolsztyn i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szpitala, grupa indywidualnych przedsiębiorców i instytucji.
Na wszystkie przedsięwzięcia związane z poprawą stanu bazy lokalowej, remontów różnego rodzaju instalacji infrastrukturalnych oraz zakupu sprzętu medycznego wydano w latach 1999-2008 niebagatelną kwotę ponad 10 000 000 zł. która pochodziła z następujących źródeł:
Samorząd Gminy Wolsztyn – 235.785zł.
Samorząd Gminy Siedlec – 91 223zł.
Samorząd Gminy Przemęt – 55 000zł.
Ministerstwo Zdrowia w ramach Programu Restrukturyzacji 1 788 698zl.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – 150 814zł.
Rotary Club Wolsztyn – 421 042zł.
Samorząd Powiatowy – 3 499 193zł.
Dary z Francji – 420 000zł.
 
Wygrany proces z Narodowym Funduszem Zdrowia za wypłatę tzw. „ustawy 203” 1 188 000zł.
 
Darowizny firm i osób fizycznych – około 250 000 zł (darczyńcy utrwaleni na tablicy przy wejściu głównym do szpitala).
 
Środki własne SP ZOZ z kontraktów na lecznictwo i usługi płatne oraz zaciągnięte i spłacone przez szpital kredyty ponad 2 000 000zł.
Środki te pozwoliły dokonać poważnych inwestycji w infrastrukturę szpitalną. Można tu podać długą listę poczynionych nakładów.
 
Ograniczę się do wybranych:
1)      Kapitalny remont i wyposażenie bloku operacyjnego
2)      Wymiana systemu ogrzewania z węglowego na gazowe z udziałem środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
3)      Remont Izby Przyjęć i głównego wejścia do szpitala wraz z podjazdem dla ambulansów
4)      Wymiana stolarki okiennej w około 80%
5)      Remont przy Oddziale Rehabilitacji, wyposażenie sali do ćwiczeń rehabilitacyjnych
6)      Remont Oddziału Chirurgicznego, Fizjoterapii, Laboratorium
7)      Otrzymanie karetki reanimacyjnej w ramach programu rządowego
8)      Zakup z dofinansowaniem Ministerstwa Zdrowia karetki specjalistycznej
9)      Całkowity remont pracowni RTG oraz zakup aparatu rentgenowskiego
i wydzierżawienie tomografu komputerowego do diagnostyki
10) Zakup nowoczesnego aparatu do wykonywania echa serca oraz innych badań ultrasonograficznych
11)  Zakup i przekazanie przez Rotary Club sprzętu medycznego do endoskopii (zaczątek pracowni endoskopowej)
12)  Stworzenie Poradni Lekarza Rodzinnego
13)  Uruchomienie Pracowni Bakteriologii oraz reaktywowanie działalności Punktu Krwiodawstwa
14)  Bieżące remonty na Oddziale Dziecięcym stwarzające tzw. „bajkowy świat” najmłodszym pacjentom
15)  Kompleksowy remont i wyposażenie w sprzęt Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Noworodkowego, które cieszą się bardzo wysoką oceną wśród przyszłych mam, nie tylko naszego powiatu
16)  Nowa instalacja ciekłego tlenu wraz z instalacją sprężonego powietrza
17)  Urządzenie Izby Przyjęć wraz z zapleczem socjalnym
 
Pozwoliłem sobie przytoczyć sprawy związane z inwestycjami oraz zaprezentować kilka zdjęć wykonanych w naszym szpitalu. Te wszystkie zmiany na lepsze w naszym szpitalu były możliwe dzięki dobrej woli i ofiarności wielu ludzi, firm, instytucji oraz staraniom wszystkich pracowników szpitala w tym również dyrekcji.
Z racji tej, że Samorząd Powiatowy jest organem założycielskim naszego szpitala, to właśnie jemu przypada główna rola pomocy finansowej i poręczeń kredytowych, które zaciąga szpital przeznaczając pozyskane środki na poprawę standardu świadczonych usług medycznych. Kredyty te były i są spłacane z dochodów własnych szpitala.
Szpital korzystał także z pomocy zewnętrznej takiej jak:
Środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (na remont systemu ogrzewania), Programu Restrukturyzacji w latach 2004-2006 czy wreszcie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na utworzenie nowoczesnego kompleksu endoskopowego.
Obecnie złożony jest wniosek na termomodernizację szpitala dot. ocieplenia ścian i wymiany dachu w najstarszej części szpitala.
Należy również dodać, że sytuacja materialna pracowników zmieniła się na korzyść w ciągu ostatnich lat. Ale jest to zasługa ich samych gdyż ofiarna i pełna oddania praca upoważnia dyrekcję szpitala do zadbania o wzrost wynagrodzeń i wypłatę należnych świadczeń.
 
Drodzy państwo!
Przytoczone powyżej przykłady dbałości o Wolsztyński Szpital przez dyrekcję i załogę szpitala, wiele osób prywatnych, instytucji, firm prywatnych, samorządów, organizacji pozarządowych, nie wyczerpują katalogu potrzeb związanych z wykonywaniem usług medycznych na wysokim poziomie.
Wszystkie przytoczone powyżej fakty upoważniają mnie do stwierdzenia, że nasza powiatowa lecznica może stanowić przykład jak mimo trudnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej dobrze radzi sobie na co raz bardziej skomercjalizowanym rynku usług medycznych.
Dowodem na to jest choćby fakt, że w organizowanym przez „Rzeczpospolitą” rankingu nasz szpital każdego roku plasuje się w „setce” najbardziej bezpiecznych z punktu widzenia pacjentów szpitali nie tylko powiatowych.
Przyświecająca naszemu szpitalowi dewiza, że jest instytucją nastawioną na świadczenie usług na wysokim poziomie ludziom potrzebującym pomocy w zakresie poprawy i ochrony zdrowia oraz ratowania życia  jest odpowiedzią na pierwsze pytanie zawarte w tytule mojego artykułu.
Reasumując więc powyższe rozważania można śmiało stwierdzić, że Nasz Szpital służy lokalnej społeczności i wszystkim tym, którzy decydują się na korzystanie z usług naszej Powiatowej Lecznicy. Artykuł ten z bogatą galerią zdjęć znajdziecie Państwo również na stronie www.powiatwolsztyn.pl
Na drugie z pytań czyli „Jakim celom innym niż wyżej wymienione służy nasz szpital” znajdziecie Państwo odpowiedź w następnym numerze „Informatora Powiatowego”.
Tymczasem życzę Państwu wiele zdrowia, pogodnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Wszelkiej Pomyślności w nadchodzącym 2010 Roku.
 
/-/Ryszard Kurp
Starosta Wolsztyński

Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18366669      online: 7
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt