19 marca 2009 roku w Königs Wusterhausen ( Powiat Dahme – Spreewald), w ramach programu unijnego „Szkoła dla tolerancji i demokracji w Europie”, odbyło się szkolenie Grafstat (grafika i statystyka.
Ze strony polskiej w szkoleniu uczestniczyła grupa nauczycieli reprezentująca szkoły ponadgimnazjalne z Powiatu Wolsztyńskiego oraz Zespół Szkół Specjalnych w Wolsztynie:
- Anna Bilska – Zespół Szkół Zawodowych w Wolsztynie,
- Marzena Strugała - Zespół Szkół Zawodowych w Wolsztynie,
- Sylwia Śliwińska - Zespół Szkół Zawodowych w Wolsztynie,
- Izabela Zasadni – Zespół Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie,
- Elżbieta Weigt - Zespół Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie,
- Maria Zawal – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych w Wolsztynie,
- Krzysztof Nieborak - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych w Wolsztynie,
- Filip Arndt - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych w Wolsztynie,
- Milena Kucharczyk – Skorupska – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przemęcie,
- Irena Prais - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przemęcie,
- Magdalena Biniak – Zespół Szkół Specjalnych w Wolsztynie,
- Joanna Piechowiak – Zespół Szkół Specjalnych w Wolsztynie.
Starostwo Powiatowe w Wolsztynie reprezentowały: Izabela Bedła – Nowicka z wydziału Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu oraz Katarzyna Brychcy z wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego.
Stronę niemiecką reprezentowali nauczyciele z Friedrich – Wilhelm Gymnasium i Europaschule Johan – Gotfired Herder oraz Paulina Kleiner – pracownik do spraw europejskich w Powiecie Dahme- Spreewald.
Szkolenie dotyczyło oprogramowania komputerowego, które ma służyć przeprowadzeniu badań na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego. Badania te mają być przeprowadzone w polskich i niemieckich szkołach na około 4 tygodnie przed wyborami.
Wykładowczyniami na szkoleniu były przedstawicielki Uniwersytetu w Münster. Program Grafstat wykorzystywany jest do przeprowadzania badań nad opinią publiczną podczas wyborów w Niemczech. Program szkolenia może również być wykorzystywany przez nauczycieli na lekcjach wiedzy o społeczeństwie.
Zastosowanie komputerów i oprogramowania komputerowego, organizowanie imprez wyborczych w szkołach, nauka współpracy z różnymi osobami i instytucjami, docieranie do różnych grup społecznych ma podnosić świadomość europejską społeczeństwa zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Temu właśnie ma służyć przeprowadzenie badań nad opinią publiczną przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Podczas szkolenia utworzone zostały dwie grupy robocze, które przygotują dwie ankiety (każda po jednej) i przeprowadzą je na wybranych przez siebie grupach społecznych.
Każda grupa ma swojego koordynatora. Grupa muszą jeszcze między sobą ustalić gdzie będą przeprowadzane ankiety i na jak duża miałaby być grupa respondentów.
Podczas spotkania wypracowano szczegółowy harmonogram pracy związany z przeprowadzeniem ankiet:
Przygotowanie ankiet 23.03 – 13.04. 2009
Przesłanie ankiet do kooperujących szkół – 14.04.2009
Ustalenie ostatecznej wersji – 27.04.2009
Przeprowadzenie ankiet - 04-25.05.2009
Analiza przeprowadzonych ankiet – 01.06.2009
Analiza porównawcza – 15.06.2009
Prezentacja projektu – 26.06.2009 Lübben
W czasie przerwy obiadowej goście z Polski mięli okazję zobaczyć ogródek przy Europaschule Johan – Gotfired Herder, w którym oprócz zielonej klasy wielu ciekawych roślin znajduje się pasieka oraz stanowisko zimowania jeży, które znajdują w pobliżu domów mieszkańcy Königs Wusterhausen.
Kolejny etapem projektu „Szkoła dla tolerancji i demokracji w Europie” jest polsko – niemiecko – francuskie seminarium europejskie, które odbędzie się w Blossin (Powiat Dahme- Spreewald) w dniach od 19 do 26 kwietnia 2009 r.
Uczniowie szkół średnich z Polski, Niemiec i Francji spotkają się w Blossin, w Pozaszkolnym Ośrodku Kształcenia Młodzieży, aby w trakcie jednego tygodnia poszerzyć swoja wiedze na temat Unii Europejskiej i jej instytucji. W programie przewidziano miedzy innymi:
- międzykulturowe uczenie się i animacja językowa,
- wizytę w Berlinie i dyskusję z posłem,
- Założenie i historię Unii Europejskiej,
- fakty i instytucje Unii Europejskiej,
- warsztaty i debaty.
Powiat Wolsztyński reprezentowało będzie 10 uczniów zainteresowanych tematyką europejską .
Przygotowała:
Katarzyna Brychcy
Wydział Promocji
i Rozwoju Gospodarczego