W dniach 16-17 lutego br. przebywałem w Warszawie biorąc udział w trzech ważnych spotkaniach dotyczących dalszego funkcjonowania szpitali w naszym kraju.Pierwszego dnia tj. 16.02.09r. w jednej z sal Senatu RP od godz. 900 trwało posiedzenie Związku Powiatów Polskich. Podczas omawiania różnych spraw wewnątrzzwiązkowych (w tym omówienie programu zjazdu delegatów) wypracowano stanowisko dotyczące opinii o ogłoszonym wcześniej planie „B” przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Zarząd związku skierował do Ministerstwa Zdrowia swoje uwagi w ramach zaplanowanych konsultacji społecznych.
Następnie od godziny 1100 w gmachu Senatu odbyła się konferencja dotycząca przyszłości szpitali samorządowych, której współorganizatorami byli: ZPP oraz Senat RP pod patronatem przewodniczących Senackiej Komisji Zdrowia i Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. W tejże konferencji oprócz Panów senatorów wzięli udział wiceminister zdrowia Pan Marek Haber oraz prezes NFZ Pan Jacek Paszkiewicz. Salę w Senacie wypełniło około 120 osób z środowisk samorządowych oraz dyrektorów szpitali różnych szczebli. Moderatorem konferencji pt. „Prawa i obowiązki JST jako organów założycielskich zakładów opieki zdrowotnej w kontekście rządowego planu przekształceń szpitali – przyszłość szpitali samorządowych” był Pan Marek Wójcik – doradca ministra zdrowia oraz dyrektor biura Związku Powiatów Polskich.
Podczas spotkania zostały zaprezentowane następujące materiały:
- przekształcenia szpitali w ostatnim dziesięcioleciu – racjonalizacja sieci zakładów opieki zdrowotnej prowadzonej przez samorządy powiatowe,
- doświadczenia wynikające z przekształcenia szpitala w Wieruszowie.
Obie te prezentacje można znaleźć na stronie www.zpp.pl. Były one zaczynem do dyskusji i wielu pytań, które głównie kierowano do obecnych na sali wiceministra zdrowia Pana M. Habera oraz prezesa NFZ J. Paszkiewicza. W dyskusji wykazywano słabe strony ogłoszonego planu „B” dla szpitali oraz poruszono wiele tematów dotyczących kontraktowania usług medycznych na 2009 rok. Wszyscy stwierdzili, że proponowana stawka 51 PLN za punkt nie pozwala na realizację wszystkich zadań. Szczególnie trudne będzie wywiązanie się z tzw. „ustawy wedlowskiej”, która zapewnia ustawowe podwyżki dla personelu szpitalnego.
Pod adresem tak Ministra Zdrowia jak i Narodowego Funduszu Zdrowia skierowano wiele postulatów, a w szczególności weryfikację stawki za punkt w ramach rozliczenia według tzw. Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP), który został wprowadzony w połowie ubiegłego roku.
Na zakończenie konferencji w Senacie wiceminister M. Haber powiedział min.:
1) Bazą planu „B” jest zawetowanie ustawy przez prezydenta RP.
2) Celem Ministerswa Zdrowia jest doprowadzenie do zwiększenia ilości szpitali działających w formie spółek prawa handlowego.
3) Będzie propozycja zaoferowania SP ZOZ-om środków inwestycyjnych. Forma tej pomocy pozostaje do rozważenia, ale warunkiem będzie przekształcenie w spółkę.
4) W Ministerstwie Zdrowia nie ma działań zmierzających do oddłużania tylko przekształceń.
5) W SP ZOZ-ach rozmyta jest odpowiedzialność za wykorzystanie min. środków finansowych
przekazywanych przez NFZ.Sytuacja ta diametralnie ulega zmianie w przypadku funkcjonowania spółki.
6) W Ministerstwie nie prowadzi się prac nad siecią szpitali. Projekt sieci szpitali przedstawiony przez PIS upadł podczas I czytania w Komisji Zdrowia naszego Sejmu.
Wszystkim obecnym na konferencji zabrakło wypracowania określonego stanowiska, które przekazanoby do Ministra Zdrowia i NFZ jako efekt tej konferencji.
Następnego dnia tj. 17.02.2009 roku w Sali Kolumnowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (Aleje Ujazdowskie 1/3) odbyła się konferencja „Ratujmy polskie szpitale”. Podczas tej konferencji, w której brało udział 300 osób w tym z województwa wielkopolskiego kilku starostów oraz wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia, wicemarszałek Krystyna Poślednia i radny Sejmiku Przemysław Smulski zaprezentowano założenia ratowania szpitali w ramach wieloletniego programu pod nazwą „Wsparcie JST w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia”. Założenia samego programu przedstawili osobiście premier rządu Pan Donald Tusk oraz minister zdrowia Pani Ewa Kopacz. Najważniejsze tezy wystąpienia premiera Donalda Tuska można znaleźć na stronie internetowej www.zpp.pl w aktualnościach z dnia 18 lutego 2009r. pt. ”Rządowy program B dla szpitali”.
Pani Minister Ewa Kopacz powiedziała, że przekształcenia szpitali będą trudne i mozolne, ale skuteczne. Stwierdziła też, że po 71 szpitalach, które już się przekształciły następne 57 jest gotowe pójść tą sama drogą. Powiedziała również, że każdy samorząd, który zdecyduje się na przekształcenia może liczyć na pomoc ministra zdrowia i wsparcie finansowe.
Na zakończenie swego wystąpienia premier Donald Tusk powiedział „ głównym celem projektu jest uczynienie prawdziwego gospodarza dla polskich szpitali. Potrzebni są ludzie, którzy na codzień zachowują się jak prawdziwi gospodarze”.
Po wystąpieniu Pana Premiera i Pani Minister odbyła się krótka prezentacja przedstawicieli tych samorządów powiatowych, które wcześniej zdecydowały się na przekształcenia pokazując trudności jakie napotkały podczas procesu przekształceń oraz efekty tych przekształceń. Wśród osób prezentujących swoje doświadczenia byli między innymi:
Pani Renata Jaźdż – Zalewiska – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych
Pan Sławomir Ogórek – Prezes Zarządu Powiatowego ZOZ w Ostródzie S.A. NZOZ Centrum Zdrowia Medica
Pan Piotr Pośpiech – Starosta Kluczborski.
Po przerwie w obradach sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Pan Jakub Szulc przedstawił szczegóły programu „B” przygotowanego przez Ministra Zdrowia w miejsce zawetowanej przez prezydenta RP ustawy. Pan Wiceminister przedstawił uproszczony schemat postępowania przy przekształcaniu SP ZOZ-u w spółkę prawa handlowego.
Wystapienie Pana Ministra było zaczynem do dyskusji, podczas której zgłoszono kilka wątpliwości związanych z tezami planu „B”. Jedną z nich i być może najważniejszą jest fakt, że nie ma w tym programie pomocy dla tych zakładów, które przekształciły się wcześniej ani dla tych, które dobrze gospodarząc się jako SP ZOZ-y nie otrzymują konkretnej pomocy finansowej.
Pan Wiceminister zachęcał, aby kierować wszystkie uwagi do Ministerstwa Zdrowia do dnia 26.03.09r. w ramach konsultacji społecznych.
Uwagi do tego projektu przygotowane przez Zarząd Powiatu prezentujemy poniższym artykule.
Starosta Wolsztyński
/-/ Ryszard Kurp