W dniach 13-16.09.2007r., odbyło się III Ogólnopolskie Forum Gmin Cysterskich oraz Właścicieli Obiektów Cysterskich i Pocysterskich w Polsce w którym wzięło udział 80 osób z kraju i zagranicy. Organizatorami Forum byli: Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu, Wyższe Seminarium Duchowne w Obrze, Samorządy Powiatów: Wolsztyńskiego i Świebodzińskiego oraz Gminy Wolsztyn, Przemęt, Świebodzin, Bledzew. Uczestnicy Forum mieli okazję zapoznać się z kilkunastoma obiektami pocysterskimi województw Wielkopolskiego i Lubuskiego zaliczonych do Wielkopolskiej Pętli Szlaku Cysterskiego w Polsce. W trakcie Forum przedyskutowano problemy pozyskiwania funduszy na rewitalizację i renowację obiektów pocysterskich oraz możliwości rozbudowy infrastruktury turystycznej i zwiększenia ruchu turystycznego na tej części europejskiego szlaku cysterskiego.
Program III Forum - w załączeniu
Uczestnicy III Forum stwierdzili między innymi, że nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2007-2013, stwarza ogromne możliwości dla pozyskiwania środków w celach zachowania dziedzictwa kulturowego i rozwoju infrastruktury turystycznej.
Wnioski z dyskusji w załączeniu – analiza swot
W obradach Forum wzięli udział przedstawiciele samorządu Powiatu Wolsztyńskiego. Z uczestnikami Forum spotkali się: Wicestarosta Jacek Skrobisz, Członek Zarządu Powiatu Szymon Ptak.
Na terenie Powiatu Wolsztyńskiego goście zwiedzali obiekty pocysterskie w Przemęcie, Wieleniu, Kaszczorze, Obrze. Dodatkowo mieli możliwość obejrzenia Wolsztyńskiej Parowozowni oraz Galerii Ptaków w gospodarstwie agroturystycznym Mariana Murka w Górsku. Uczestnicy Forum wzięli udział w nabożeństwie w pocysterskim Kościele w Przemęcie oraz w przedstawieniu teatralnym przygotowanym przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze. Wycieczkę po Powiecie Wolsztyńskim poprowadzili pracownicy promocji samorządów Gminy Wolsztyn i Przemęt oraz Pan Kazimierz Wawrzynowicz- regionalista, przewodnik, autor publikacji na temat geografii i historii Ziemi Wolsztyńskiej. W trakcie wizyty w WSD w Obrze uczestnikom konferencji zaprezentowano efekty konkursu przeprowadzonego w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Wolsztyńskiego na najlepszą prezentację poświęconą problematyce cysterskiej. Projekt zaprezentowała Marlena Kowalewicz, Izabela Koziczyńska oraz opiekun Pani Joanna Kalitka.
Bezpośrednim efektem konferencji jest także ustawienie czterech tablic informacyjnych Szlaku Cysterskiego przed obiektami w Przemęcie, Wieleniu, Kaszczorze i Obrze, ufundowanych przez samorząd Powiatu Wolsztyńskiego oraz Gminę Wolsztyn i Przemęt (Zdjęcie w załączeniu). Specjalnie na konferencję opracowano folder „Na Szlaku Cysterskim” i wydano w nakładzie 3000 egz., ze środków samorządów Powiatu Wolsztyńskiego. Organizacja konferencji na terenie Powiatu była związana z pracami grupy projektowej szlaku cysterskiego w ramach programu Turystyka Wspólna Sprawa. Ze strony samorządu Powiatu Wolsztyńskiego przygotowanie i organizację konferencji koordynowali: Wicestarosta Wolsztyński Jacek Skrobisz, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Aleksander Ławiński, Podinspektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Agnieszka Pochanke.