Dożynki Powiatowe „Tuchorza 2007”
2007-09-10

 

 

     W niedzielę, dnia 9 września 2007 roku, w Tuchorzy odbyły się VIII Powiatowe Dożynki. Obchody Święta Plonów rozpoczęły się o godz. 13:00 Mszą Św. dziękczynną
w Kościele Św. Trójcy na cmentarzu w Tuchorzy. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego na stadion sportowy. O godz. 15:15 rozpoczęła się część obrzędowa dożynek.

Powiatowa Wolsztyńska Orkiestra Dęta uroczyście wprowadziła gości i gospodarzy. Uroczystości towarzyszyły występy licznych zespołów artystycznych, m.in.: dzieci z Przedszkola Publicznego w Tuchorzy, zespół śpiewaczy Perły i Perełki, dzieci z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Tuchorzy, chóru z Niemiec oraz chóru męskiego „Tuchorzacy”. Część artystyczną wyreżyserowała pani Sylwia Kotlarska.

W międzyczasie delegacje z gmin wprowadziły wieńce dożynkowe. Po obrzędzie otańczenia wieńców oraz hejnale dożynkowym, Starostowie Dożynkowi uroczyście przekazali na ręce Starosty Wolsztyńskiego  Ryszarda Kurpa, bochen chleba dożynkowego.

Po staropolskim zwyczaju dzielenia się chlebem, gospodarz tegorocznych dożynek, podziękował w imieniu społeczności Powiatu Wolsztyńskiego wszystkim obecnym rolnikom za trud i gospodarność, życząc obfitych plonów w przyszłym roku. Do życzeń dołączyli się również: Hieronim Birk – Wicewójt Gminy Siedlec, Stanisław Piosik – Poseł na Sejm RP, Stanisław Kalemba – Poseł na Sejm RP oraz Wojciech Jankowiak – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

 

Starostami tegorocznych Dożynek Powiatowych byli:

 

Piotr Szała – Starosta Dożynek

 

Pan Piotr Szała (ur. 1968r.) przejął gospodarstwo po rodzicach w miejscowości Stary Widzim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej zarówno w cyklu zamkniętym, jak i produkcji prosiąt. Budynki nowe i zmodernizowane: porodówka, odchowalnia dla prosiąt i warchlaków, tuczarnia – są nowoczesne, zapewniające bardzo dobre warunki zootechniczne, odpowiadające najwyższym standardom europejskim. Odchowalnia to nowoczesny budynek dwupoziomowy (dwupiętrowy) z rusztami i podłogowym ogrzewaniem. W gospodarstwie prowadzona jest pełna ochrona weterynaryjna. Posiada wybudowaną płytę obornikową i zbiornik na gnojowicę.

Aktualny stan trzody chlewnej 2149 szt.  Średnio w roku macior produkcyjnych 250 szt. Całkowita powierzchnia gospodarstwa: 176,80 ha, w tym 160,52 ha użytków rolnych.

Produkcja roślinna to głównie zboża paszowe prowadzone intensywnie w oparciu o nowoczesne technologie uprawy z przestrzeganiem pełnej ochrony środowiska. Gospodarstwo wyposażone w nowoczesne maszyny i sprzęt. Objęte programem rolnośrodowiskowym.

Na terenie panuje wzorowy ład i porządek. Pan Szała jest rolnikiem przedsiębiorczym i otwartym na wszelkie nowości, które wprowadza w swoim gospodarstwie.

 

Maria Kierecka – Starościna Dożynek

 

Pani Maria Kierecka od 1984 r. wspólnie z mężem prowadzi w Tuchorzy gospodarstwo. Gospodarstwo jest ukierunkowane na produkcję bydła mlecznego i trzody chlewnej. Powierzchnia gospodarstwa własna 15,50 ha UR użytkuje 20 ha (dzierżawa prywatna). Posiada 10 krów mlecznych o wydajności rocznej 5500 l mleka, dodatkowo prowadzi produkcję trzody chlewnej w cyklu otwartym, produkując średnio w roku 80 tuczników. Produkcja roślinna prowadzona jest pod pokrycie zapotrzebowania na pasze dla zwierząt. Średnie plony zbóż w gospodarstwie to 47 dt/ha, buraki cukrowe 1 ha – plon 50 t.

Gospodarstwo posiada podstawowy sprzęt rolniczy, wystarczający do obsługi gospodarstwa (ciągniki rolnicze – 4 szt.) bez kombajnu zbożowego.

Rolnik planuje budowę wiaty na maszyny rolnicze.

 

Paweł Michałowski – Młodszy Starosta Dożynek

 

Pan Paweł Michałowski od 2005 r. osobiście prowadzi gospodarstwo w Tuchorzy, które przejął po rodzicach (przekazane za rentę strukturalną). Ma wykształcenie zasadnicze rolnicze. Gospodarstwo ma powierzchnię 31 ha UR, ukierunkowane jest na produkcję bydła mięsnego i trzody chlewnej. Roczna produkcja to 25 szt. bydła opasowego (średnia waga 715 kg) i 350 szt. tuczników ze średnią wagą sprzedaży 115 kg/szt. Produkcja roślinna głównie pod zabezpieczenie bazy paszowej dla inwentarza, a dodatkowo uprawia cebulę na pow. 2 ha ze średnim plonem 57 t/ha i buraki cukrowe – 2 ha plon 43 t/ha, zboża dają średnio 59 dt/ha. Gospodarstwo posiada park maszynowy wystarczający do obsługi gospodarstwa (5 ciągników, kombajn zbożowy, kombajn do buraków).

Obsada zwierząt: maciory 24 szt. (odchów średnio od maciory 20 szt. prosiąt), krowy mamki – 7 szt., młodzież opasowa 45 szt.

Planuje budowę obory dla bydła opasowego, zamierza wykorzystać do tego celu fundusze UE.

 

Maria Julita Wojciechowska – Młodsza Starościna Dożynek

 

Maria Julita Wojciechowska zam. w Górsku (ur. 1988) jest tegoroczną absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie. Zamierza podjąć studia pedagogiczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pomaga rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa o obszarze 20 ha użytków rolnych, z których pod zboża przeznacza się 14 ha. Pozostałą powierzchnię zajmują trwałe użytki zielone i inne rośliny pastewne w uprawie polowej. Grunty orne to głównie klasy V i VI.

Podstawowy kierunek gospodarstwa to chów bydła oraz tucz trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Aktualny stan inwentarza to 30 szt. bydła, w tym 12 szt. krów mlecznych oraz 60 szt. trzody chlewnej, w tym 5 macior.

Produkcja roślinna to głównie zboża paszowe oraz zielonki i kiszonki z trwałych użytków zielonych. Produkcja roślinna prowadzona jest intensywnie w oparciu o nowoczesne technologie uprawy z przestrzeganiem pełnej ochrony środowiska.

Gospodarstwo Państwa Wojciechowskich wyposażone jest w kombajn zbożowy, ciągniki z nowoczesnym sprzętem uprawowo-pielęgnacyjnym. Jest to gospodarstwo rozwojowe, które dąży do powiększenia stada bydła i trzody. Na terenie gospodarstwa panuje wzorowy ład i porządek. Gospodarstwo jest objęte programem rolnośrodowiskowym.

 

 

     Podczas uroczystości wręczono odznaczenia osobom, które szczególnie wyróżniły się swoją pracą na rzecz rolnictwa i Powiatu Wolsztyńskiego.

Odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” wręczył Stanisław Piosik – Poseł na Sejm RP oraz Wojciech Jankowiak – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Trafiły one do następujących osób:

 

Gmina Wolsztyn

  1. Eugeniusz Woźniak
  2. Krzysztof Lisiewicz
  3. Stanisław Janik

Gmina Siedlec 

  1. Tadeusz Weihs
  2. Wiesław Gaweł
  3. Tadeusz Golec

Gmina Przemęt

  1. Marek Bota
  2. Roman Lorenz
  3. Krzysztof Rzyski

Oficjalnego wręczenia odznak „Zasłużony dla Powiatu Wolsztyńskiego” dokonał Starosta Wolsztyński - Ryszard Kurp, oraz Jarosław Frąckowiak – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wolsztyńskiego, a otrzymali je:

  1. Wanda Woźna Batory
  2. Adam Michalewicz
  3. RSP Belęcin

 

Na zakończenie części nieoficjalnej odbył się koncert Rudiego Schubertha. O godz. 20:00 rozpoczęła się zabawa taneczna, której przygotowaniem zajął się Gminny Ośrodek Kultury
z Siedlca.












fot. Marcin Sobieszek



Starostwo Powiatowe w Wolsztynie

herb ul. 5 Stycznia 5
64-200 Wolsztyn

tel. +48 68 384 27 00
fax. +48 68 384 35 38

NIP: 923-15-09-056
REGON: 411561571
gmina Siedlec gmina Wolsztyn gmina Przemęt
 liczba odwiedzin: 18369356      online: 6
projekt i wykonanie: MBEST 2015
Copyright © Starostwo Powiatowe w Wolsztynie 2009.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na portalu, w innych publikatorach pod warunkiem podania źrodła ich pochodzenia.
Strona główna
Kontakt