W dniu 15 sierpnia 2007 roku odbyły się w Wolsztynie uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Rozpoczęły się Mszą Świętą, którą odprawił ksiądz proboszcz Sławomir Majchrzak i ksiądz doktor Tadeusz Karkosz. Ksiądz doktor wygłosił piękne i pouczające Słowo Boże.
We Mszy uczestniczyły poczty sztandarowe: Kombatantów, Policji, Liceum, Gimnazjum nr 1, Zespołu Szkół Zawodowych.
Szczególnie cieszyła obecność dużej ilości młodzieży, która brała udział w obchodach tego święta. Ze strony władz samorządowych udział wzięli między innymi: Pan Burmistrz i Przewodniczący Rady Miejskiej. Władze Powiatu reprezentowała delegacja na czele z Panem Starostą.
Reprezentanci Wolsztyńskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej wystąpili w historycznych mundurach Wojska Polskiego.
Po Mszy św. wszyscy jej uczestnicy poprzedzeni orkiestrą i szwadronem 15 Pułku Ułanów Poznańskich przemaszerowali pod pomnik.
Tam w uroczystej oprawie złożono kwiaty i wiązanki. Oddano hołd i wyrazy wdzięczności polskim żołnierzom i kombatantom wszystkich wojen, frontów i bitew. Uroczystość z ceremoniałem wojskowym prowadził przedstawiciel WTRH Maciej Myczka. Wartę honorową pełnili harcerze z ZHP. Po oficjalnym zakończeniu uroczystości patriotyczno-narodowej odbyła się defilada ulicami Wolsztyna.
Drugą częścią obchodów Święta Wojska Polskiego był „III Wolsztyński Pikinik Historyczny” zorganizowany i znakomicie prowadzony przez członków WTRH: Annę i Roberta Orzechowskich, Emilię, Jagodę i Piotra Kaźmierczaków, Annę i Zbigniewa Helińskich oraz Ewę i Łukasza Myczków.Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie wystawiło broń wojska polskiego i zabytkowy transporter opancerzony BTR-152.Przejażdżki nim były wielką atrakcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Kierownictwo Biblioteki Publicznej wraz z WTRH zorganizowało spotkanie i wystawę książek dr Włodzimierza Kwaśniewicza. Autor wielu poczytnych pozycji z dziedziny bronioznawstwa i historii wojskowości rozdał nieodpłatnie 70 swoich książek z autografami. Stoisko to odwiedziło około 120 osób.
Nowością była wystawa modeli samolotów, na których latali polscy piloci. Ekspozycję zaaranżował i przedstawił twórca modeli Pan Alfred Kochański. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na pikniku nie zabrakło szabli, bagnetów i mundurów z różnych epok.Były także wystawiane unikalne orły Wojska Polskiego, począwszy od roku 1918. Było wiele pamiątek osobistych obejmujących okres od Powstania Wielkopolskiego po czasy współczesne.
Według oceny organizatorów w święcie udział wzięło około 2000 mieszkańców Wolsztyna i gości.
Przeprowadzono dwa konkursy: plastyczny pt.”Wojsko Polskie” i historyczny wiedzy o wojsku polskim i ziemi wolsztyńskiej. W pierwszym wzięło udział 57 dzieci, a nagrody otrzymali: Bartosz Hałuszczak, Paula Talukder i Oskar Weiss.
W konkursie historycznym wzięło udział 108 zawodników. Nagrody otrzymali:
Karol Garcon, Natalia Korbanek, Przemysław Harmol, Paweł Izydorczyk, Patrycja Puhacz, Jacek Tobys, Jarosław Rezler, Danuta Stasik, Krzysztof Hallman. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.
Osoby, które wygrały konkurs, a nie odebrały nagród, mogą to uczynić w księgarni Pana Maruszewskiego przy ulicy 5-go Stycznia 68.
Po tak wielkiej uczcie duchowej nie zapomniano o poczęstunku. Hotel Pałac przygotował dla kombatantów, gości i współorganizatorów pikniku wojskową grochówkę z wkładką oraz napoje.
Wszyscy przybyli kombatanci otrzymali kwiaty i życzenia wielu lat zdrowia.
Za pomoc w zorganizowaniu Święta Wojska Polskiego składam serdeczne podziękowania następującym osobom: kombatantom i żołnierzom Wojska Polskiego, pocztom sztandarowym. Panom Burmistrzowi i Staroście za poparcie inicjatywy oraz pieniądze przekazane na organizację święta, Duchowieństwu z nowym księdzem proboszczem Sławomirem Mjchrzakiem za religijno-patriotyczną oprawę uroczystości. Dziękuję także orkiestrze, harcerzom, szwadronowi 15 pułku ułanów i jego pomysłodawcy
Januszowi Olejniczakowi.
Serdeczne podziękowania kieruję do dyrekcji i pracowników Wolsztyńskiego Domu Kultury, dzięki którym impreza przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze.
Dziękuję także tym, którzy pomagali nam jako wolontariusze.
Policji Państwowej dziękuję za wzorowe zabezpieczenie trasy pochodu i bezpieczny przebieg święta. Sądzę, że obchody święta na długo pozostaną w pamięci Wolsztynian i gości naszego miasta.
W załączeniu zdjęcia autorstwa Ewy Myczki.
Przedstawiciel WTRH
Maciej Myczka
Tekst wystąpienia Pana Macieja Myczki - przedstawiciela WTRH