Wspieranie rodzin w Dolnej Saksonii2007-02-28  

  

 

        W dniach 19-23 luty 2007 roku w Centrum Współpracy Wschód – Zachód  i Akademii Wschodniej w Luneburgu (RFN) odbyło się seminarium dla pracowników administracji rządowej i samorządowej województwa wielkopolskiego. Wyboru uczestników dokonał Wielkopolski Urząd Marszałkowski.

W grupie 19 seminarzystów znaleźli się: Kierownik PCPR w Wolsztynie Adam Rogalewski oraz Dyrektor Domu Dziecka „Droga”z siedzibą w Gościeszynie Wojciech Kowalczyk.

Ze strony niemieckiej przygotowanie i prowadzenie seminarium powierzono dr Adalbertowi R. Lewandowskiemu pełnomocnikowi Centrum Współpracy  Wschód- Zachód w Luneburgu. Polska grupa została zakwaterowana w schronisku młodzieżowym na terenie miasteczka uniwersyteckiego.

Program seminarium był bardzo obszerny. Zajęcia zaczynały się o godz. 9.00 a kończyły o godz. 19.00. Prowadzaącymi byli wykładowcy Uniwersyteu Luneburskiego prof. Dr Horst Kowalski, dr Bernard Schalhorn oraz Christoph Kusche, a także pracownicy merytoryczni Starostwa Powiatowego w Luneburgu.

 

Program obejmował min.

  • konsultacje RFN oraz Kraju Związkowego Dolna Saksonia,
  • system zabezpieczenia społecznego i pracy socjalnej w Dolnej Saksonii,
  • pomoc dla bezrobotnych,
  • pomoc społeczną,
  • pomoc wychowawcza dla młodzieży,
  • sytuacja seniorek i seniorów w Niemczech,
  • reorganizacja placówek pomocy społecznej,
  • modele zarządzania w praktyce socjalnej.

 

Z polską grupą spotkał się również w przepięknym zabytkowym ratuszu z XV wieku Burmistrz Miasta Luneburga Pan dr Gerhard Scharf, który z dumą opowiadał o swoim mieście. Należy podkreślić, że Luneburg to perła średniowiecznej architektury. Miasto zawdzięcza swój wygląd dochodowym w wiekach średnich zasobom soli i szczęśliwemu uniknięciu zniszczeń wojennych. Po II wojnie światowej znajdowały się tam również potężne koszary wojskowe, które po zjednoczeniu Niemiec zamieniono na miasteczko uniwersyteckie. W środę 21 lutego seminarzyści udali się do Hanoweru - 530-tysięcznej stolicy Dolnej Saksonii. W sali Gobelinowej Ratusza został zaprezentowany przez pracowników tej instytucji program  „Miasto Społeczne”, którego idea polega na znacznej poprawie poziomu życia w najbardziej zaniedbanych dzielnicach. Na ten cel przeznacza się znaczne środki federalne, krajowe i miejskie. Następnie przedstawiono  pracę w Dolnosaksońskim Parlamencie (Landtagu), gdzie odbyło się spotkanie z Panią Gesine Meissner. Przewodniczącą Komisji Spraw Społecznych, Kobiet, Rodziny i Zdrowia. Do późnych godzin wieczornych trwało natomiast spotkanie w Ministerstwie Spraw Społecznych.

O pracy ministerstwa opowiadali jego pracownicy z Hedwig Ratering

Dyrektorką Departamentu d/s kobiet na czele. W piątek 23 lutego na zakończenie seminarium odbyła sie wizyta w Domu Seniora prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek (od 1968 roku klauzula zgromadzenia zezwala  na zawieranie związków małżeńskich). Należy podkreślić, iż poziom tego domu jest bardzo wysoki. Wszystkie pokoje są jednoosobowe z łazienkami, a sam budynek pozbawiony jest wszystkich barier architektonicznych. Koszt pobytu kształtuje się w zależności od stanu zdrowia pensjonariusza od 2 tys. do 2,7 tys. euro miesięcznie. Połowę tej kwoty pokrywa ubezpieczenie tzw. pielęgnacyjne, a pozostałą część pokrywa pensjonariusz, jego rodzina lub pomoc społeczna. Należy podkreślić, że koszt utrzymania wychowanka w domu dziecka kosztuje znacznie więcej bo ok. 4,5 tys. euro miesięcznie. Siostry Albertynki oprócz prowadzenia Domu Pomocy Społecznej prowadzą również usługi opiekuńcze w domach seniorów. Ciekawostką jest fakt, że to zgromadzenie zostało utworzone w XIX wieku we Wrocławiu i działało tam do 1945 roku.

Autokar z seminarzystami dotarł do Poznania w piątek około północy. Koszty seminarium pokryło Dolnosaksońskie Ministerstwo Spraw Społecznych, Kobiet, Rodziny i Zdrowia.