W piątek 26 stycznia 2007 r, w Miejskiej Sali Sportowej „Świtezianka” już po raz ósmy odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne Starosty Wolsztyńskiego Ryszarda Kurpa. W uroczystości zorganizowanej przez samorząd powiatowy oraz samorządy gminne uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów oraz życia społeczno – gospodarczo – kulturalnego. Na spotkanie przybyli m.in.:
-
Senator RP – Mieczysław Augustyn
-
Senator RP – Janusz Kubiak
-
Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego – Wojciech Jankowiak
-
Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego – Krystyna Poślednia
-
Dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego – Arkadiusz Błochowiak
-
Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego – Andrzej Bobrowski
-
Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – Zbigniew Haupt
-
Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny – Andrzej Trybusz
-
Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych – Maciej Kozik
-
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy – Zdzisław Sawala
-
Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP – Stefan Mikołajczak
-
Dyrektor Biura Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP – Andrzej Jankowski
-
Prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług – Roman Dera
-
Delegacja z Powiatu Dahme – Spreewald na czele ze Starostą Martinem Wille
-
Klaus – Dieter Quasdorf z Gminy Bestensee
-
Ursula Schadow ze Związku Gminnego Golssen
-
Obowiązki parlamentarne, związane z odbywającym się tego dnia posiedzeniem Sejmu RP, uniemożliwiły przybycie na uroczystość zaproszonym posłom. Pisemne życzenia i gratulacje przesłali:
-
Stanisław Piosik – Poseł na Sejm RP
-
Adam Szejnfeld – Poseł na Sejm RP
-
Krystyna Łybacka – Poseł na Sejm RP
-
Stanisław Kalemba – Poseł na Sejm RP
-
Stanisław Stec – Poseł na Sejm RP
-
Jakub Rutnicki – Poseł na Sejm RP
-
Waldy Dzikowski – Poseł na Sejm RP
W swoim wystąpieniu Starosta Wolsztyński Ryszard Kurp dokonał podsumowania osiągnięć i inwestycji w minionym roku. W sposób szczególny podziękował za współpracę przedstawicielom władz centralnych, instytucji wojewódzkich, samorządowcom z powiatu, pracownikom starostwa i jego jednostek organizacyjnych, instytucji kultury, samorządów gospodarczych, grup producenckich, stowarzyszeń pozarządowych oraz duchowieństwa. Podziękowania skierował również do instytucji dbających o bezpieczeństwo mieszkańców Powiatu Wolsztyńskiego, służb medycznych, placówek oświatowych i opiekuńczo – wychowawczych oraz przedstawicieli podmiotów gospodarczych z powiatu i właścicieli firm. (przemówienie noworoczne Starosty Wolsztyńskiego – plik do pobrania )
Podczas spotkania przyznano również tytuły: „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”, „Zasłużony dla Powiatu Wolsztyńskiego”, wręczono brązowe odznaki oraz wyróżnienia Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.
Na wniosek RP LZS Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał Panu Piotrowi May tytuł „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”.
Piotr May jest nauczycielem w Zespole Szkół w Belęcinie. Od początku swej kariery zawodowej związany z działalnością na rzecz szeroko rozumianej kultury fizycznej w środowisku wiejskim. Do swych pomysłów potrafił przekonać przedstawicieli samorządu i społeczności lokalnej. Aktywnie działał na rzecz budowy hali sportowej i modernizacji stadionu w Belęcinie. Znakomity pedagog i wychowawca kliku pokoleń młodych sportowców.
Wiele uwagi w swej działalności poświęcił opracowaniu programu rozwoju unihokeja na terenie Belęcina i Gminy Siedlec. Wraz ze swą szkołą podstawową zdobył tytuł Mistrza Wielkopolski.
Na wniosek Zarządu Powiatu Wolsztyńskiego, Rada Powiatu Wolsztyńskiego Uchwałą Nr V/19/2006 z dnia 28 grudnia 2006 roku w uznaniu zasług na rzecz rozwoju powiatu wolsztyńskiego wyróżniła tytułem „Zasłużony dla Powiatu Wolsztyńskiego”:
Pana Wojciecha Jankowiaka
Wojciech Jankowiak jest absolwentem Wydziału Prawa Administracyjnego UAM w Poznaniu. W latach 1993-1996 był Dyrektorem Departamentu Reformy Administracji w Urzędzie Rady Ministrów. Od 1996 do 1998 pełnił funkcję Wicewojewody Poznańskiego. W okresie pełnienia funkcji Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego, tj. od 01.01.1999 do 30.11.2001 wielokrotnie wspomagał Powiat Wolsztyński oraz gminy tworzące powiat, promując wszystkie nasze samorządy na forum wojewódzkim, dbając jednocześnie o pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych dla naszego regionu.
Jako Wicewojewoda od 01.12.2001 do 31.03.2003 angażował się w realizację zadań rządowych na linii Urząd Wojewódzki – Samorząd Powiatowy.
W kwietniu 2004 objął stanowisko Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego. Ten okres pracy zaowocował wielokrotną pomocą finansową w ramach wykorzystania środków unijnych, przydzielania niebagatelnych kwot na zadania inwestycyjne w gminach i powiecie oraz realizację tzw. „projektów miękkich” z Unii Europejskiej.
W wyborach samorządowych 12.11.2006 Pan Wojciech Jankowiak został wybrany Radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, a następnie Wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego. Jest to dowód uznania dla pracy w Samorządzie Wojewódzkim.
Pana Ryszarda Kurpa
Ryszard Kurp pełni funkcję Starosty Wolsztyńskiego już trzecią kadencję. Jako Starosta starał się w pełni realizować i realizuje nadal, umacnianie powstałego powiatu, a także współpracuje na płaszczyźnie partnerskiej z samorządami gmin tworzących powiat.
Wiele inicjatyw Starosty wzbogaciło majątek powiatu o ważne obiekty i instytucje użytku publicznego.
Rozwija także współpracę z Powiatem Dahme – Spreewald z Niemiec i Rejonem Solecznickim na Litwie.
W sierpniu 2005 z jego inicjatywy odbyły się Wojewódzko – Archidiecezjalne Dożynki „Wolsztyn 2005”.
Aktywnie działa w Związku Powiatów Polskich, Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Wielkopolski, Konwencie Starostów Wielkopolski.
W ubiegłym roku został odznaczony „Złotym Krzyżem Zasługi”.
Pana Alojzego Weissa
Pan Alojzy Weiss jest najstarszym czynnym kupcem w Polsce. W 1935 roku przejął firmę po ojcu, założoną w 1895 roku.
Przez wiele lat był prezesem stowarzyszenia kupców. Przez magazyn „Super Kontakty” został zaliczony do grona 10 najwybitniejszych kupców w całej Polsce. Jako kupiec „stulecia” za swe zasługi zawodowe i obywatelskie otrzymał tytuł „Zasłużony dla Ziemi Wolsztyńskiej”.
W 2007 roku Pan Alojzy będzie obchodził 100 urodziny.
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Profilowanych w Wolsztynie
Szkoła ma bogatą tradycję. Jej zalążkiem była wyższa szkoła dla chłopców, otwarta 01.01.1895. Polska historia placówki rozpoczyna się w 1925 roku.
Wychowankowie Liceum Ogólnokształcącego w Wolsztynie rozsiani są po całym kraju, a także daleko poza jego granicami. Niektórzy z nich piastują wysokie stanowiska.
W 1965 roku na patronkę szkoły wybrano Marię Skłodowską – Curie.
Stałym elementem pracy szkoły jest współpraca z absolwentami. Tradycja spotkań wychowanków i wychowawców sięga 1958 roku.
Za całokształt pracy liceum otrzymało tytuły: „Zasłużony dla Miasta i Gminy Wolsztyn”, „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”, „Wiodąca Placówka Oświatowa w Wielkopolsce”. Wielu nauczycieli zostało także nagrodzonych przez Ministra Edukacji Narodowej, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty czy Starostę Wolsztyńskiego.
Parowozownię Wolsztyn
Parowozownia Wolsztyn to jedyna czynna parowozownia w Europie, z której codziennie wyruszają lokomotywy do rozkładowych pociągów. Czynne parowozy oraz prowadzone przez nie pociągi przyczyniają się do utrzymywania w tym samym zabytkowym charakterze linii kolejowych i stacji w pobliżu Wolsztyna.
Imprezy masowe, w tle których występują parowozy i pociągi retro, dodatkowo przynoszą rozgłos miastu i powiatowi. Wszelkiego rodzaju informacje o tej działalności przyczyniają się do coraz lepszej znajomości miasta i powiatu w Polsce i na świecie.
Zorganizowany w 2006 roku dla mieszkańców powiatu wyjazd specjalnego pociągu prowadzonego parowozem do partnerskiego miasta Lübben również przyczynił się do promocji regionu.
Na różnego rodzaju targach i wystawach (np. POLAGRA, TOUR SALON) stoiska z akcentami parowozowymi zdecydowanie się odróżniają i przykuwają uwagę. Podczas ostatnich targów TOUR SALON Polska Organizacja Turystyczna wręczyła Parowozowni Wolsztyn Certyfikat za Najlepszy Produkt Roku 2006.
W 2007 roku Parowozownia Wolsztyn obchodzi jubileusz 100 lat istnienia.
Cech Rzemiosł Różnych w Wolsztynie
Cech Rzemiosł Różnych w Wolsztynie istnieje od 1953 roku i jest najstarszą organizacją pomagającą przedsiębiorcom na terenie Powiatu Wolsztyńskiego. Obecnie w Cechu zrzeszonych jest 130 zakładów rzemieślniczych, które reprezentują 26 zawodów. Przeważa branża samochodowa, budowlana i spożywcza. W zakładach tych naukę rzemiosła pobiera obecnie 600 uczniów.
Cech prowadzi głównie działalność oświatową. Co roku spod fachowej ręki mistrzów wychodzi około 200 młodych adeptów rzemiosła. W ramach egzaminów czeladniczych przeprowadzane są prace remontowe i naprawcze na terenie szkół, przedszkoli, administracji samorządowej powiatu, miasta i gmin.
W ostatnich latach Cech nawiązał współpracę z podobną organizacją rzemieślniczą z terenu Niemiec.
W uznaniu zasług Cech został odznaczony w 1988 roku Medalem za Zasługi w Rozwoju Rzemiosła Lubuskiego i Honorową Odznaką Rzemiosła. Cech jest członkiem Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej. Został też nagrodzony Medalem za Zasługi dla Oświaty oraz Nagrodą Burmistrza Wolsztyna.
Po raz trzeci w kronice wydarzeń powiatu na Spotkaniu Noworocznym, podczas uroczystej gali, zostały wręczone przedsiębiorcom Nominacje i Nagrody Gospodarcze Starosty Wolsztyńskiego w postaci statuetek ''ZŁOTEGO LOGO'', w dowód uznania gospodarczych osiągnięć oraz za wsparcie udzielone samorządom w roku 2006.
Nagrody przyznano w dwóch kategoriach:
Przedsiębiorstwa Nominowane do "ZŁOTEGO LOGO" Nagrody Gospodarczej Starosty Wolsztyńskiego w 2006 roku w kategorii za osiągnięcia ekonomiczne to:
-
Zakład Produkcji Materiałów Instalacyjnych ''GORGIEL'' w Karpicku,
-
Zakład Wylęgu i Dystrybucji Drobiu ''HAMA-BIS'' w Starym Widzimiu,
-
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ''ROMIX'' Sp. z o.o. w Żodyniu,
-
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe ''KEKBEL-MAX'' Sp. z o.o. w Belęcinie,
-
''MARMORIN” Sp. z o.o. Zakład w Starkowie,
-
Przedsiębiorstwo Prywatne ''BIEGPOL'' w Chorzeminie,
-
''BLUTEX'' Sp. z o.o. w Kaszczorze.
W kategorii za działalność na rzecz samorządów nominowano:
-
Wytwórnię Opakowań Kartonowych Mariana Górnego w Barłożni Wolsztyńskiej,
-
Gospodarstwo Rolne Hodowla Zarodowa Trzody Chlewnej Idziego Łukaszewskiego w Kiełpinach,
-
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe ''NICO'' Anety i Artura Jabłońskich w Niałku Wielkim,
-
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe ''PAB-BRUK'' Sebastiana Pabicha w Przemęcie,
-
Zakład Ogólnobudowlany ''JASTOL'' Andrzeja Jęśkowiaka w Przemęcie,
-
Firmę Handlowo-Usługową Stanisława Adamczaka w Nowej Wsi,
-
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ''DANTOM'' Tomasza Szeflera w Radomierzu.
Spośród nominowanych równoważne nagrody w konkursie NAGRODY GOSPODARCZEJ STAROSTY WOLSZTYŃSKIEGO za 2006r. w kategorii ZA OSIĄGNIECIA EKONOMICZNE tytuł Laureata oraz statuetki "ZŁOTEGO LOGO" zdobyli:
-
Zakład Produkcji Materiałów Instalacyjnych ''GORGIEL'' w Karpicku,
-
''MARMORIN” Sp. z o.o. Zakład w Starkowie,
-
Przedsiębiorstwo Prywatne ''BIEGPOL'' w Chorzeminie,
W kategorii ZA DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ SAMORZĄDÓW tytuł Laureata oraz statuetkę "ZŁOTEGO LOGO" otrzymali:
-
Wytwórnię Opakowań Kartonowych Mariana Górnego w Barłożni Wolsztyńskiej,
-
Gospodarstwo Rolne Hodowla Zarodowa Trzody Chlewnej Idziego Łukaszewskiego w Kiełpinach,
-
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe ''PAB-BRUK'' Sebastiana Pabicha w Przemęcie,
Na wniosek Zarządu Powiatowego Zrzeszenia Handlu i Usług – Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług w uznaniu zasług wyróżniła brązową odznaką:
Elżbietę Kędzię – prowadzącą Firmę Handlowo – Usługową „ELKA”, Sklep Spożywczy „Żabka” w Wolsztynie. Pani Elżbieta Kędzia jest aktywnym członkiem i współzałożycielem Powiatowego Zrzeszenia Handlu i Usług w Wolsztynie, wzorowym przedsiębiorcą oraz aktywnym społecznie obywatelem.
Reginę Michalewicz – prowadzącą sklep z artykułami papierniczo-zabawkarskimi „Kajet” w Wolsztynie. Pani Regina Michalewicz jest członkiem i współzałożycielem PZHiU w Wolsztynie oraz wzorowym przedsiębiorcą. Sumiennie wywiązywała się z obowiązków we władzach Zrzeszenia.
Michała Chojnackiego – prowadzącego Przedsiębiorstwo Handlowe „Porto Service” w Wolsztynie. Pan Michał Chojnacki jest współzałożycielem i Prezesem PZHiU w Wolsztynie oraz od 2005 roku Członkiem Zarządu Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług w Warszawie. To wzorowy przedsiębiorca i społecznik, a także członek organizacji gospodarczych i charytatywnych.
Ewę Wittig – prowadzącą sklep sportowy w Wolsztynie. Pani Ewa Wittig jest wzorowym przedsiębiorcą oraz aktywnym członkiem PZHiU w Wolsztynie.
Danutę Karwatkę – prowadzącą wraz z mężem Zakład Gastronomiczny „Europa” w Wolsztynie. Pani Danuta Karwatka kontynuuje istniejące od 4 pokoleń tradycje kupiecko – usługowe i działa w organizacji charytatywnej. Jest wzorowym przedsiębiorcą i aktywnym członkiem PZHiU w Wolsztynie.
Jerzego Hirowskiego – prowadzącego Firmę Handlową z artykułami biurowymi „Master” w Wolsztynie. Pan Jerzy Hirowski jest współzałożycielem oraz od 2004 roku Wiceprezesem PZHiU w Wolsztynie. To solidny handlowiec i organizator uznanego Jarmarku Kupieckiego.
Jolantę Olszewską – prowadzącą Sklep Tekstylno – Odzieżowy „Arius” w Wolsztynie. Pani Jolanta Olszewska jest współzałożycielem i aktywnym członkiem PZHiU w Wolsztynie oraz wzorowym przedsiębiorcą. Kontynuuje istniejącą od pokoleń tradycję kupiecką.
Specjalne wyróżnienie w postaci statuetki otrzymał również najstarszy czynny kupiec w Polsce – Pan Alojzy Weiss. Nagrodę przyznała Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług.
Wyróżnienia i gratulacje z tytułu sukcesów odnoszonych na rynku handlowo – usługowym naszego regionu przyjęli również właściciele firm:
-
Włodzimierz Żok – „Żok” PHU
-
Hieronim Utrata, Mieczysław Utrata, Zenon Cholewa – „PETROPOL” PHU Sp.j.
-
Mirosław Popenda – „Inter-Auto”
-
Robert Baszko – „INTAK KOMPUTER” Sp.j.
-
Małgorzata Czabajska – „Peugeot Motomarket” Sp. z o.o.
-
Mariusz Szymański, Sławomir Szymański – JMS „REFAN Polska” Sp. z o.o.
Sponsorzy Spotkania Noworocznego 2007:
-
Urząd Miejski w Wolsztynie
-
Urząd Gminy w Przemęcie
-
Urząd Gminy w Siedlcu
-
Zakłady Gastronomiczno – Hotelarskie – Adam Choroszy, Bronisław Cichy
-
Zakład Gastronomiczny „EUROPA” – Danuta i Tadeusz Karwatka
-
„Dębowa Polska” Sp.j. – Jerzy Markiewicz, Leszek Markiewicz
-
Zakład Masarski – Gracjan Kiciński
-
Gospodarstwo Rolne – Idzi Łukaszewski
-
Przedsiębiorstwo Handlowo „INTER KRAM” Sp.j. – J.Andrzejak, A.Andrzejak
-
Centrum Ogrodnicze – Halina Dekert – Łabonarska
-
Kwiaty – Upominki – Piotr Lorenc
-
Zakład Przetwórstwa Spożywczego „Kędzia” Sp. z o.o.
-
ZPMI „GORGIEL” – Jan Gorgiel
-
PW „Romix” – Robert Wański
-
PPHU „Kekbel – Max” Sp. z o.o. – Krzysztof Kędziora
-
„Marmorin” Sp. z o.o. – Bogdan Hrab
-
„Biegpol” – Grażyna Biegańska
-
Wytwórnia Opakowań Kartonowych „WOK” – Marian Górny
-
PPHU „Nico” – Artur Jabłoński
-
PPU „Pabbruk” – Sebastian Pabich
-
„HAMA BIS” – Marek Krzysztoszek, Hanna Szyło, Łukasz Szyło
|