Przegląd kominiarski jest nie tylko obowiązkiem ustanowionym przez prawo, który ma uprzykrzać ludziom życie, ale jest on wykonywany przede wszystkim dla bezpieczeństwa mieszkańców.
Dzięki sprawnie działającemu systemowi kominowemu odbywa się prawidłowa cyrkulacja powietrza. Uciążliwe i szkodliwe związki eliminowane są z powietrza. Gdy komin nie jest regularnie czyszczony, praca przewodów, jak i całego systemu zostaje zaburzona. W efekcie nie następuje odpowiednia wymiana powietrza i może dojść do tragedii (w skrajnych przypadkach nawet do zaczadzenia).
Jak często korzystać z usług kominiarskich?
Fakt, że przegląd kominiarski został zaliczony (jest ocena pozytywna), nie zwalnia właścicieli domów czy zarządców budynków wielorodzinnych od kolejnych tego typu kontroli. To żaden wymysł, a prawo stanowi o częstotliwości wykonywania przeglądów kominiarskich. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane, powinny być one realizowane przynajmniej raz na rok. Ów stan techniczny winien być potwierdzony, przynajmniej raz w roku protokołem z kontroli przeprowadzonej przez osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim. Bez względu na stan instalacji kominowych, trzeba też zadbać o czyszczenie przewodów. Czyszczenia przewodów wentylacyjnych najlepiej robić raz do roku, a przewody spalinowe – raz na pół roku. W przypadku przewodu dymowego, raz na około 3 miesiące.
Brak przeglądu kominiarskiego a odszkodowanie od ubezpieczyciela
W przypadku pożaru firma ubezpieczeniowa może nie wypłacić odszkodowania z uwagi na brak okresowych tego typu kontroli kominiarskich.
|