Nawiązując do treści artykułu opublikowanego w tygodniku „ Dzień Wolsztyński „ z dnia 13 września 2016r. pt. ”Obecne granice powiatu wolsztyńskiego do poprawki”, uprzejmie informuję, co następuje.
Modyfikacje w podziale terytorialnym kraju oraz zmiany obszarów gmin i powiatów, na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. - o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2016r. poz. 446 ) należą do kompetencji Rady Ministrów. Mogą one nastąpić z urzędu lub na wniosek zainteresowanego samorządu, w drodze rozporządzenia publikowanego w Dzienniku Ustaw, z mocą obowiązującą od 1 stycznia roku następnego.
Wniosek o zmianę granic gminy zainteresowana jednostka samorządu terytorialnego składa do ministra spraw wewnętrznych i administracji, za pośrednictwem wojewody, najpóźniej do 31 marca każdego roku. Następnie wojewoda, nie później niż w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wniosku, przekazuje go wraz ze swoją opinią ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.
Wnioski są rozpatrywane w ciągu roku od dnia złożenia, nie później jednak niż do 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym ma nastąpić zmiana.
Do swojego wniosku w sprawie zmiany granic zainteresowany samorząd winien dołączyć, między innymi, następujące dokumenty:
- zaświadczenie właściwego starosty potwierdzające zgodność danych z operatem ewidencyjnym,
- uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami,
- mapę topograficzną z zaznaczeniem dotychczasowych granic oraz proponowanych zmian,
- opinię wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego,
- wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- inne dokumenty mogące mieć wpływ na rozpatrzenie wniosku.
Powyższa analiza przepisów prawa utwierdza nas, że zmiana granic gminy jest jak najbardziej możliwa ale wymaga przeprowadzenia żmudnej i czasochłonnej procedury.
Zapewne nie sprzeciwi się temu Rada Powiatu Wolsztyńskiego i ze swojej strony zadeklaruje pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów, jednak ciężar złożenia wniosku oraz prowadzenia postępowania, w tym konsultacji społecznych z właścicielami nieruchomości, które przylegają do korygowanych odcinków granic leży po stronie Gminy Siedlec.
Gmina bowiem jako samodzielny podmiot prawa publicznego i prywatnego może występować w sprawach należących do jej zadań własnych czyli zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty jej mieszkańców.
Odnosząc się do kwestii zmiany granic gminy Kargowa należy zauważyć, że korekta polegała na odłączeniu jednej działki ewidencyjnej z obrębu Kopanica i przyłączeniu jej do obrębu Jaromierz Stary gmina Kargowa. Właścicielem przedmiotowej działki jest Skarb Państwa. Działka ta stanowi część drogi wojewódzkiej nr 314, którą zarządza Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze.
W przedmiotowej sprawie, na wniosek Rady Miasta Kargowa, Rada Powiatu Wolsztyńskiego wydała pozytywną opinię zawartą w Uchwale Nr XVI/122/2012 z dnia 22 marca 2012r.
Ww. zmiana została zatwierdzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2012r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz zmiany siedziby władz gminy ( Dz. U. Nr 144, poz. 873).
z up. Starosty
Renata Zmuda-Sadowska
Geodeta Powiatowy
|