WOLSZTYNIANIE NA DOŻYNKACH W SOLECZNIKACH2006-09-29  

      

 

            Na zaproszenie mera Solecznik Leonarda Talmonta delegacja powiatu wolsztyńskiego przebywała w Polskim Rejonie Litwy – Solecznikach na „Rejonowych Dożynkach 2006”.

Rejon Solecznicki zamieszkuje prawie 80% polaków. Dożynki rejonowe w Solecznikach mają dopiero 4 letnią tradycję.

            W skład delegacji wchodzili: Wicestarosta Jan Kusiak, Kierownik Wydziału Promocji i Rozwoju Andrzej Ośko, Przewodniczący Komisji Porządku Publicznego, Ochrony Ludzii Mienia nadkom. Mariusz Piosik, dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kaszczorze Elżbieta Szydłowska, przedsiębiorca Cezary Sokołowski, pracownik Zespołu Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie, jednocześnie kierowca Stanisław Łukaszewski.

            W drodze do Solecznik zwiedzono Troki jednak z uwagi na późną porę przyjazdu nie zwiedzono wnętrza zamku. Zwiedzono natomiast zbudowaną w XV wieku przez Karaimów Świątynię-Kienesę.

Pan Michał Zajączkowski, autor kilku opracowań na temat Karaimów, zapoznał z religią, pochodzeniem języka, historią sprowadzenia 380 rodzin Karaimskich z Krymu do Trok w roku 1397 przez Wielkiego Księcia Litewskiego – Witolda.

W sobotę 23 września wszystkie delegacje z Polski, których było 14 pojechały do Jaszun i Wilna.

Pani Łucja Dudojć radna i nauczycielka ze szkoły ze Solecznik oprowadziła po śladach historii Wilna, śladach Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego. Zwiedzono pałac Balińskich i groby Balińskich i Śniadeckich w Jaszunach.

Zwiedzanie Wilna rozpoczęto od grobu Matki i Serca Józefa Piłsudskiego na Rossie, grobów żołnierzy z 1919 – 20 roku, żołnierzy AK poległych w operacji Ostra Brama w 1944 roku oraz grobów wybitnych postaci nauki, kultury, walki powstania listopadowego i styczniowego, medyków, pisarzy i innych zacnych rodaków polskich i litewskich.

Zwiedzono mury obronne Wilna, Bramę Bazyliańską, Kościoły, Cerkwie, Katedrę, plac i  zewnętrznie Pałac Prezydencki, Górę Trzykrzyży, Wieżę Gedymina, Pomnik Adama Mickiewicza i inne osobliwości historyczne.

            Na koniec zwiedzono Ostrą Bramę i Kaplicę Matki Bożej Miłosierdzia. Zrobiono zdjęcia, kupiono pamiątki, ksiązki i przewodniki.

Część przybyłych delegacji mieszkała w Solecznikach w szkole Śniadeckiego, natomiast delegacje: wolsztyńska, wschowska, żnińska, koszalińska, Tarnowa Podgórnego i Chocza w internacie – szkole w Małych Solecznikach.

Każda z delegacji miała swojego opiekuna z ramienia mera.

W niedzielę 24 września o godzinie 9:00 czasu litewskiego (godzina 8:00 czasu polskiego) w sali sesyjnej merostwa odbyło się spotkanie 16 delegacji zagranicznych (14 z Polski, 1 z Łotwy i 1 z Białorusi) z Merem L. Talmontem, jego zastępcą, dyrektorem administracyjnym, radnymi samorządu solecznickiego,  kierownikami wydziałów i służb.

Każda delegacja prezentowała skład osobowy, przedstawiono swoje gminy, powiaty, gospodarkę, współpracę z rejonem solecznickim, przekazywano życzenia i gratulacje dla mera i rolników oraz przywiezione prezenty i sprzęt.

            Nasza delegacja przekazała dla pani psycholog sprzęt komputerowy wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, książki, piórniki, plecaki dla uczniów, foldery oraz drobne osobiste upominki.

Pani Elżbieta Szydłowska wręczyła merowi piękne słoneczniki z Powiatowych Dożynek Kaszczor – 2006, z prośbą o przekazanie ich dla wyróżniających rolników rejonu solecznickiego.

Cezary Sokołowski w sobotę przekazał kilkaset jajek dla stołówek w szkołach.

O godzinie 12-tej w Kościele pw. św. Piotra Apostoła odbyła się msza św. dziękczynna. Na mszy św. proboszcz poświęcił chleb oraz piękne kopy dożynkowe z poszczególnych starostw.

Po zakończeniu mszy św. barwny korowód dożynkowy prowadzony przez Wileńską Orkiestrę Dętą, przeszedł ulicami miasta na boisko sportowe Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego.

Merowi Leonardowi Talmontowi Starostowie dożynek wręczyli tradycyjny bochen chleba. Były występy zespołów folklorystycznych między innymi „Solczanie”, „Ejszyszczanie”, Wileńskiej Orkiestry Dętej. Rozdane zostały nagrody za najładniejszą zagrodę. 13 starostw rejonu prezentowało w pięknie ustrojonych zagrodach-strzechach swoje zwyczaje, ubiory, wyroby, wypieki, miód, ryby, nabiał, wyroby wędliniarskie, grzyby, zebrane zboże, owoce, warzywa, wyroby artystyczne.

Uroczystość dożynkową prowadziła pani Anna Adamowicz (znana z prowadzenia festiwalu w Morągowie).

W dożynkach uczestniczył Ambasador RP na Litwie, Poseł do Parlamentu Litwy.

Na zakończenie odbył się występ Janusza Laskowskiego bardzo gorąco przyjęty przez widzów. Wicestarosta Jan Kusiak i nadkom. Mariusz Piosik prowadzili rozmowy z komisarzem Rościsławem Polubianko i szefem służby drogowej na temat dalszej współpracy między Policją Wolsztyńską a Policją Solecznicką.

W poniedziałek zwiedzono 4,5 tysięczne miasto Ejszyszki i firmę Ryszarda Poczobuta.

Wracając do Wolsztyna zatrzymano się nad Niemnem gdzie  z naturalnej pięknej góry widokowej roztacza się wspaniały widok na meandry i rozlewiska rzeki Czesława Miłosza.